Navigace Mio: Při nabíjení přes USB se vybíjí

O přijímačích satelitních i pozemních navigačních služeb

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

Navigace Mio: Při nabíjení přes USB se vybíjí

#1 Příspěvek od satam »

Mám navigaci Mio Moov 400. Při nabíjení originální nabíječkou ze zdířky zapalovače auta se navigace nabíjí a při kontrole nabíjení v menu "běží" žlutý pásek a svítí text "Nabíjení". Při nabíjení přes jakékoli USB (PC, redukce ve vozidle) indikuje nabíjení úplně stejně, ale navigace se nenabíjí, stupeň nabití vnitřního aku klesá a po určité době (cca 1 1/2 hod) je navigace vybitá. Při měření nabíjecího napětí je toto 5V +- 0,05V ze všech zkoušených zdrojů, na navigaci je uvedeno napájení 5V=, 1A. V redukci ze zapalovače na USB je IO 7805 v pouzdru TO220, bez chlazení, originál nabíječku jsem nerozebíral.
Setkal se někdo s něčím podobným nebo mi někdo dokáže poradit?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Setkal, některý USB zdroje nedávaly dostatečný proud. Např 7805 při 1A musí vyzářit 7W tepla. To je pro ni bez chlazení smrtelný.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Neviem ako tato navigacia, ale napriklad Navigon z inej ako originalnej nabijacky nezoberie viac ako 500mA. A to nestaci ani na prevadzku, takze sa bateria namiesto nabijania vybija. Originalna nabijacka ma tusim 1,5 A a nejaku identifikaciu (odpor medzi niektorymi pinmi?), podla ktorej navigacia vie, ze moze odoberat vacsi prud.

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#4 Příspěvek od satam »

Tomu rozumím, říkal jsem si to taky. Ale proč samotná navigace i tak ukazuje, že je dobíjená a přitom to není pravda?
A ty 7805ky patrně mají nějakou vnitřní ochranu (omezení proudu?), protože po odpojení navigace dále USB dále funguje a dává 5V. To vnitřní omezení proudu by možná situaci vysvětlovalo - dobíjecí proud podstatně nižší, než spotřeba navigace -> navigace indikuje dobíjení, ale dobíjecí proud je moc nízký, tudíž dojde časem k vybití. Je to reálný předpoklad?
PS. Díky rnbw, během Tvé odpovědi jsem měl již rozepsáno, ale dost jsi mi pomohl!
Poraďte, jak navigaci "ošidit", aby šla nabíjet přes USB. Napájecí redukci USB s dostatečným výst. proudem si pochopitelně upravím.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

Asi ne jen navigace, mě se podobně chová tablet když je připojen k PC. Také běží indikace, že je nabíjen, ale baterka sice pomalu, ale klesá. Nezkoušel jsem "nabíjet" z PC zhasnutý tablet, zkusím zda se baterka tabletu zvedne.

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#6 Příspěvek od satam »

Už jsem našel i to "přepínání" pomocí pinů - viz pozn. rnbw - řešení je zde http://www.tomasii.cdc.cz/jak_je_zapoje ... o_mio.html
Zatím jsem nevyzkoušel, pokud se mi povede to vyzkoušet, napíšu to opět sem.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Když se v Device Manageru podíváš na vlastnosti USB portu, tablo Power, tak je tam maximální proud 500mA.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Myslim ze spojit prostredne piny mezi sebou pripadne este uzemnit a zariadenie si bude "mysliet" ze ma nabijacku do siete a cucne si viac (hovorim o usb adaptéroch do zapalovaca).. Tiež ma jeden takto na dovolenke vypiekol, vybil telefon pri navigacii.. Po spojeni pinov uz uz nabija ako "AC".

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#9 Příspěvek od tempreader »

Dávám odkaz na diskuzi kde se také řešilo zapojení USB kabelu pro nabíjení obecně, tj. i telefonů a pod:
http://androidforum.cz/n-ktere-nabije-k ... 23668.html

Cituji část příspěvku:
2/ Nabíječky: Je jedno jestli auto nabíječka, nebo na 230V, obje mají stejná pravidla, a to tato:
Datové piny (prostřední dva) musí být propojené. Pokud tomu tak je, zařízení nabíjené (např mobil) ho vyhodnotí jako nabíječku a dovolí odebírat z nabíječky až 1A, samozřejmě kolik dá nabíječka, tolik dá, taky nutno poznamenat, že nabíječka může dát klidně 1A ale telefon může chtít k nabíjení v danou chvíli třeba jen 700mA, to si řídí procesor nabíjení v telefonu.

Pokud nebudou datové piny propojené (zkratované), zařízení (mobil, atd.) vyhodnotí připojený zdroj jako PC, který má USB výstupy koncipované na odběr jen okolo 500mA, a tak povolí nabíjení proudem max. 500mA. Je to ochrana pro to, aby se nezničil motherboard v PC, takže pokud si někdo udělá kabel, ve kterém budou datové piny zkratované a vrazí ho pak do PC a bude odebírat z PC až 1A, tak si může zadělat na zničení motherboardu.

Zároveň je třeba zdůraznit, že propojené mají být pouze datové piny, žádné propojení s GND jako tomu někdy je není správné (nevím kde na to v číně ty rejžožrouti přišli)

Všechny nabíječky by měly být kompatibilní s jakýmkoliv kabelem a jakýmkoliv zařízením, USB je standard, který má svá specifika, a žádný výrobce nebude dělat nic jinak aby riskoval to, že tam někdo vrazí jinej kabel nebo nabíječku a něco zničí! - Je to jakoby se nějaký výrobce aut rozhodl že přehodí brzdový pedál se spojkovým.
Třeba moje síťová nabíječka k mobilu Samsung nemá vůbec osazen pin č.4, takže bych tomu co se píše v citaci výše věřil spíše než variantě s propojeným pinem č.4 a GND (pokud to navigace Mio nemá nějak speciálně jinak).

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od kevin_mitnick »

Kompletni pokec o tom, jak zarizeni rozeznavaji nabijecky a jak takovou nabijecku zapojit, aby si zarizeni vzalo vic nez 500mA jako z USB portu je v Aradiu 6/2013 na strane 22...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Na nabijanie cez USB ziadny standard nebol, takze to kazdy vyrobca mal inak.

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#12 Příspěvek od gmike »

kevin_mitnick: mohl bys to prosím ofotit a hodit to sem ? Moc by mi to (ostatním) pomohlo, díky

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Občas jsem potkal na stole pár navigací, co jsem zběžne identifikoval je to, že nabíjení bývá dělané podobně jak u Samsungu. Čili- pokud to z USB nejde nabít, není problém v omezeném proudu (500mA není zas tak málo). Problém je v tom, že sice telefon vidí 5V přivedených na USB, ale nefunguje výkonový prvek, který řídí nabíjecí proud. U Samsungu (tak trochu moje parketa) není žádný nabíjecí procesor (minimálně u těch starších)- vlastní regulační prvek je klasický analogový stabilizátor, z něj jde jen detekce o vstupním napětí do PMU (Power Management Unit). To už je procesor, který ale neřídí nabíjení, jen distribuci napětí pro jednotlivé části telefonu. Pokud jsem potkal telefony, které sice indikovaly nabíjení, ale vlastní proud z nabíječky se blížil nule, tak býval často problém v měření proudu, což obstarává právě ten analogový obvod.

Moje doporučení- změř reálný proud, co ti teď teče přes USB, věřím tomu že určitě nenaměříš těch 500mA. Potom se zaměř na onen výkonový obvod, hledej utrženou součástku, drobnou oxidaci, studeňák...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Suhlasim, zmerat prud. V tom mojom pripade bol skutocne 500mA, tak som to dalej neriesil (majitel "usetril" nakupom neoriginalnej nabijacky).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Ale origo nabíječka mu nabíjí.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Navigace“