Vlhkoměr obilí

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ladislavmuzik
Příspěvky: 197
Registrován: 05 led 2013, 01:00

Vlhkoměr obilí

#1 Příspěvek od ladislavmuzik »

Dobrý den, nevíte někdo na jakém principu tohle funguje a proč je to tak drahé. http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/ ... m/d-73474/ Přemýšlel jsem o zhotovení vlhkoměru, ale nenapadá mě jak je řešený ten senzor.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Podle mě to měří odpor. Na šroubu je jedna elektroda, na ni se natočí mlýnek. V základně je druhá elektroda.
Proč je to tak drahé ? Záleží na strategii výrobce nebo prodejce. Prostě si to tak cení.
Až to budeš vyrábět, tak uvidíš, že to nějaký vývoj bude potřebovat. Jestli použít stejnosměrné nebo střídavé napětí, jak velké, jak interpretovat naměřený odpor jako vlhkost, .... Oni to řešili a vyřešili a nechají si to zaplatit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavně se těchto zařízení mnoho neprodá . potom jsou ty přenesené výdaje tak vysoké . Ukázku takového univerzálnějšího , staršího a určitě s menší přesností je níže , desetina procenta je v tomto případě vysoká přesnost . No a i za Měřící přístroj se platí .
Přílohy
DSC01353.JPG
(209.14 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Integrované senzory vlhkosti mají přesnost v nejlepším případě tak 2%. Pokud se udává větší, vztahuje se jen k určité teplotě. Tu je nutné brát v úvahu tak jako tak. Proto je měření vlhkosti vždy spojené s měřením teploty. Leták, který uvádíš, ale o teplotě vůbec nehovoří. Příliš důvěryhodně to nevypadá. Hlavní otázka ale je, jaká reálná přesnost je při měření vlhkosti obilí dostačující a jak se to v praxi vůbec dělá. Něco jiného bude měřit vlhkost rozemletého obilí v malé komůrce a měřit ji tyčovým vhkoměrem v hromadě obilí...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Já vím , že byla teplá noc , ale já tam čtu -- , která společně s automatickým vyrovnáním teplot vede k prokázaně větší spolehlivosti výsledku měření vlhkosti zrna.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

serviceman píše:Integrované senzory vlhkosti mají přesnost v nejlepším případě tak 2%. ...
Tady asi nebude integrovaný senzor vlhkosti - ten snad měří jen vzduch nebo plyny. I když souhlasím, že jejich přesnost bývá bídná a ještě je v katalogových listech nadnesená.

Myslím, že půjde jen o měření odporu.
O uváděné přesnosti 0,5% (0,25%)si myslím, že je to lež. To se totiž na poli nedá ověřit a v laborce možná taky ne.

Kdybych vzal zrní z jedné hromady a udělal tři měření za sebou, chtěl bych vidět tak malou odchylku. Ale je to jen názor laika v oboru zrní.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Proč , asi jsi nikdy v laboře nedělal , přece výsledek se vztahuje ke vzorku a vznik vzorku ošetřuje norma . :roll: Vlhkost suroviny dělám běžně a desetina procenta je naprosto běžný údaj .

Uživatelský avatar
ladislavmuzik
Příspěvky: 197
Registrován: 05 led 2013, 01:00

#8 Příspěvek od ladislavmuzik »

No každopádně tento přístroj má známý a funguje spolehlivě a přesně, myslím že ukazuje vlhkost v celých procentech a je tam přednastaveno jaký typ obilí se právě měří.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

BOBOBO, a jakou používáš metodu? Asi nebude používat tento jednoduchý přímoukazující přístroj, ale bude tam asi nějaké vážení a počítání.

Mně totiž vadí představa, že změnou volby z pšenice na žito se údaj na displeji změní. Jenže i mezi pšenicemi navzájem musejí být rozdíly ve vlastnostech.
Ale jak říkám, nevím o tom nic. Ani jsem nevěděl , že v práci měříš vlhkost obilí.

Uživatelský avatar
ladislavmuzik
Příspěvky: 197
Registrován: 05 led 2013, 01:00

#10 Příspěvek od ladislavmuzik »

Já myslim že když se měří vlhkost v laboratoři tak se obilí rozdrtí a měří se vlhkost, jenže tady se nic nedrtí, tak proto se musí zvolit jaká plodina to je, protože je tam např. víc místa mezi zrníčky, u ječmene třeba větší obal zrníčka... Ale u vlhkosti jde právě o ten vnitřek zrníčka.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Tady se přece taky drtí. Vždyť tomu říkají "s integrovaným mlýnkem". Zrníčka se rozmačkají a dosáhne se lepší vodivosti náplně.

Tak udělejte se známým několik opakovaných měření stejného materiálu. O kolik se budou lišit. Mělo by to ukázat pokaždé stejně, ale tomu nevěřím. Je to jednoduchý přístroj do terénu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Ne já nedělám obilí , mně šlo jen o ten přístup . Já se tam dobírám výběru a pravosti , prokazatelnosti , průměrnosti vzorku a čtením nějakých podkladů a reakcí , kde je evidentní , že někdo nečte podklady . Nepracuji s potravinami .

Uživatelský avatar
ladislavmuzik
Příspěvky: 197
Registrován: 05 led 2013, 01:00

#13 Příspěvek od ladislavmuzik »

No on to má bez drcení. A ukazuje opravdu spolehlivě, souhlasí s přístrojem v laboratoři ve výkupu (tolerance na 1%, to se ale opravdu v terénu neřeší). Jaké tam je asi napětí, myslím že to bude asi jako měření izolačního odporu ne?

Uživatelský avatar
ladislavmuzik
Příspěvky: 197
Registrován: 05 led 2013, 01:00

#14 Příspěvek od ladislavmuzik »


Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Já bych tipoval na kapacitní metodu. Proto se asi zadává typ obilí. Voda má relativně velkou permitivitu.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“