ventilator

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

ventilator

#1 Příspěvek od valla »

ako mam napojit ventilator na zosilvac ked najmensie napetie je 75V+-5V a ventilator je len na 12V,prosim poradte lebo mi zhory zosik :cry: :?: :!:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Nejjednodušší bude ventilátor vyměnit za typ na 230 V, každé jiné řešení je dražší a komplikovanější. Maximálně snad přidat na transformátor další sekundární vinutí a usměrňovač, pokud je to toroid.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Pokud je ten větrák např. z PC, je blbost tam qůli němu dávat další vinutí 8O !
Stačí na to dvanáctivoltová zenerka, odpor a nějaký elyt. Pokud to žere větší proud, tak to posilni tranzistorem.
Pokud nevíš jak, tak Ti pošlu jednoduché schéma mailem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

To řešení s tím odporem a zenerkou se mně moc nezamlouvá, protože na nich bude ztráta několika watů. Raději bych zvolil to řešení od Crifoda.

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#5 Příspěvek od right13 »

mohol by vyst aj odporovy delic,ale budem tam obrovska tepelna strata.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

nebo nějakej step-down dc-dc měnič (kdesi jsem viděl schéma ze 7812, která v danném zapojení pracovala jako spínaný stábl )

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Artaban001 píše:nebo nějakej step-down dc-dc měnič (kdesi jsem viděl schéma ze 7812, která v danném zapojení pracovala jako spínaný stábl )
To jo, ale je tam k dispozici jen 75V (+/- 5V). Nejjednodušší to opravdu bude s kombinací zenerka+tranzistor.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pole »

Aj odporovy delic, aj zenerka trandak aj len predradny odpor budu vykazovat hrozne velku tepelnu stratu. Takto som napajal ventilatorcek z PC na basovy zosik tory mal tusim +- 65V zdroj. Dal som tam 5W odpor a musel som ho prichytit na chysis aby to vydrzal...

Dnes by som to riesil inak. Skus na strafo navinut zopar zavitou medeneho drotu. Na niektorych vykonich trafak su aj 3-4 zavity uz 1V takze na ziskanie 5V ktore usmernis cez zdvojovac ti staci zo 20 - 30 zavitou. Tie kludne domotas aj bez rozoberania EI plechov proste to tam prestrcis popod medzeru. Este lahsie to vyriesis u toroidu.

Mozno este krajsie riesenie je pouzit v napatovom delici namiesto rezistora predradnu kapaciu (kondik) ktory bude mat na 50Hz potrebnu reaktanciu ktoru vypocitas X=1/C 2 pí f. Pri takomto delici nebude ziadna tepelna strata a pojde to. Napatie z delica nasledne usmernis a napajas nim ventilator. Aj ked neviem kde sa vlastne ten vykon na kondiku strati ako je to mozne ze tam nevznika teplo ale funguje to pekne. AK mi to niekdo vie objastnit budem rad :) Ale toto je urcite schodne riesenie.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#9 Příspěvek od miroja »

pole píše:
Mozno este krajsie riesenie je pouzit v napatovom delici namiesto rezistora predradnu kapaciu (kondik) ktory bude mat na 50Hz potrebnu reaktanciu ktoru vypocitas X=1/C 2 pí f. Pri takomto delici nebude ziadna tepelna strata a pojde to. Napatie z delica nasledne usmernis a napajas nim ventilator. Aj ked neviem kde sa vlastne ten vykon na kondiku strati ako je to mozne ze tam nevznika teplo ale funguje to pekne. AK mi to niekdo vie objastnit budem rad :) Ale toto je urcite schodne riesenie.
Este by som pre istotu dal na vystup usmernovaca (pralelne k ventilatotu) 12-14V zenerku.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od ViPali »

Keď spravíš kapacitný delič napr. 10uF a 50uF a pripojíš ho na napätie, tak dostaneš napätie delené v prevrátenej hodnote kapacít. Na 10uf bude 60V a na 50uF bude 12V. To za predpokladu, že bude napájaný striedavým napätím, alebo jednosmerným pri stálom odbere napätia. Pre istotu premosti kapacity veľkými odpormy.

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »



masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Ten anonym jsem byl prosím já. :oops:

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od ViPali »

Anonym píše: Jak je známo, kondenzátor v obvodu střídavého sinusového proudu posouvá jeho fázi vůči napětí o 90 stupňů (proud "předbíhá" napětí). Okamžitý výkon má střídavý sinusový průběh, jehož střední hodnota je 0.
Pánovéé.!.. pánovéé.!!..Vaše stúúdium!!!
:roll:
Tak a teraz si tým neznalým z toho spravil riadny guláš. Je pravdou, že na kondenzátore a cievke vzniká fázový posun, ale ten s tým nemá nič spoločné. Veď napríklad v hodnote 0,707U je i = 0,707I, potom W = 0,707*0,707 = 0,49 to je polovičný výkon.

Výkonová strata je daná súčinom napätia a prúdu. Ak si nakreslíme dve sinusovky, tak súčinom okamžitých hodnôt vieme povedať aká je okamžitá strata na reálnom odpore.
Kondenzátor a cievka majú tzv. imaginárnu zložku. Takže keď chceme nakresliť priebeh napätia a prúdu (striedavého) na kondenzátore, tak napätie musíme kresliť do roviny x a prúd do roviný y. Napr. na stenu a na podlahu. Priemetom priebehu z podlahy do roviny steny je rovná čiara na styku tychto dvoch plôch. Jej reálna hodnota je vždy rovná 0. Takže súčin dvoch reálnych hodnôt z ktorých jedna je rovná nule je NULA. Preto aj stratový výkon na ideálnom kondenzátore bude vždy rovný nule.

Takže tak.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#14 Příspěvek od Hop377 »

Co to mas za zosilnovac? Dobre navrhnuty a spraveny zosilnovac predsa nepotrebuje vynutene chladenie. Osoben zastavam nazor, ze pokial to nieje nevyhnitne nutne z konsturukcneho hladiska nepouzivam ventilatory, dokonca cely moj pocitac mam chladeny len pasivne.
Takze moja rada, ak je to komercny zosilnovac a ma problemy s teplotou, tak prec s nim.
Ak si ten zosilnovac robil ty tak ho uprav a prestavaj tak aby nepotreboval ventilator, urcite to bude spolahlivejsie a hlavne bez rusivych zvukov.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Pro ViPaliho: Nevím, z čeho vychází tvoje definice výkonu na kondenzátoru, protože jsem nikde pro ni nenašel žádnou oporu. Ona totiž popírá okamžitý výkon na kondenzátoru. To, že v kondenzátoru vzniká fázový posuv 90° má zásadní význam pro definici výkonu. Ale nechci zbytečně polemizovat. Můžeme se přece podívat, co se dnes na školách učí:
http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/sb ... i1_21.html

Odpovědět

Zpět na „Poradna“