Nudzova nahrada CCFL trubice

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

Nudzova nahrada CCFL trubice

#1 Příspěvek od Peterseal »

Caute, mam mozno trocha divny dotaz, ale:
V mnohych trubicami podsvietenych LCD TV/monitoroch byva casta vada- vadna trubica.
Monitor aj bez tej 1 trubice sa da v pohode pouzivat. Problem je ze bez jednej trubice invertor nejde.
Vymena je dost zlozita, a v dielni bezne sa tam dostane spina.
Tak mi napadlo, cisto teoreticky, da sa nejako ta trubica ,, nahradit,, aby invertor normalne siel? ( o vyradenie ochrany mi nejde)
Dakujem :)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Jednou jsem to zkoušel a i z rezistoru M1/1W se kouřilo, tak jsem se na to ...... :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Jo plácneš tam trubici do zadu pod kryt. Hezky to osvětluje zeď za. jednumu jsem to vysvětlil a on si to teď chválí, že nepotřebuje mít rozsvíceno světlo :)
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

No, tak trochu bych se zkusil nesměle vyjádřit- workhard si topil odporem 1W, ale já bych u trubice spíš čekal charakter kapacitní zátěže. Napadá mě kombinace sériového odporu, k tomu paralelně připojit obousměrný transil a nějaký kondenzátor (nepolarizovaný)?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#5 Příspěvek od Duvsan »

Umravniť ochranu, aby tú chýbajúcu trubicu nebrala na vedomie (ostatné áno) je problematické?

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#6 Příspěvek od kovar »

To je dost zajímavé téma :) rezis to docela dobře vyřešil.Ale mne napadla teď třeba nějaká doutnavka s odporem?Mám tady nějaké invertory tak zkusím laborovat :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Doutnavka nevím, ta trubice podává určitý výkon, který je třeba na něčem alternativním zmařit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

Divím se, že se tohle na Bastlírně ještě neřešilo (nebo snad jo?), sám jsem se na to chtěl zeptat.

U rozsvícené zářivky bych kapacitní charakter neočekával. Dokáže skrz ni protékat také stejnosměrný proud.

1 Watt se mi zdá málo. Když mám invertor jištěný 1A při 12V, tak bych očekával až cca 10W na zátěži (s rezervou, aby ten rezistor nebyl zbytečně horký). Taky by bylo dobré, aby byl bezindukční, což je u výkonových rezistorů vzácnost.

A bacha na napětí!
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »



Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Já mám pocit, že ochrany POROVNÁVAJÍ!! obě trubice a to může být problém. Simulovat připojenou trubici něčím jiný nebude jednoduchý.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

rnbw píše:bez zataze sa prerazi trafo.
Proto se snažím odpojit už přívod energie do jeho primáru.

Obvykle se najde nějaká drátová propojka, kterou odpojím celou jednu polovinu invertoru. Nebo lze vypájet "výkonový" tranzistor, nebo jeho odpůrek, který mu přivádí budící signál.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#12 Příspěvek od Peterseal »

rnbw píše:
Duvsan píše:Umravniť ochranu, aby tú chýbajúcu trubicu nebrala na vedomie (ostatné áno) je problematické?
Vyborny napad - bez zataze sa prerazi trafo.
Ale ked na tom trafe su zapojene normalne 2 trubice, a paralelne, tak by neslo az tak naprazdno, ci?
Duvsan>
Lenze ,, opravit,, takto monitor a poslat ho dalej na pouzivanie bez ochrany invertora nie je dobry napad.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#13 Příspěvek od lopez »

Ako píšu kolegovia ono to nieje také jednoduché.Alebo treba brať aj to že ak vypadne 1 trubica tak aj ostatné budú možno v podobnom "stave" - hlavne ak to má už niečo odbehané.
Mňa napadlo odstaviť invertor a použiť LED pás - bude možno jednoduchšie ako špekulovať čím nahradiť trubicu ked o mesiac možno zhasne dalšia?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

LED pas je nehovno, je s tym omnoho viac roboty ako s vymenou CCFL a vysledok je pochybny.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#15 Příspěvek od lopez »

rnbw - ja sa nehádam.Ale ked už sa tu rieši "čím nahradiť trubicu"? -a všetky majú svoju životnosť.Môže nastať situácia že každý mesiac vypadne 1.
Myslel som to tak že ak je LCD starý tak treba vymeniť všetky trubice - nie len 1.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“