LED 230V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

LED 230V

#1 Příspěvek od pentoda92 »

Ahoj,
na internetu jsem našel velkou spoustu nejrůznějších schémat pro stavbu modulu obyčejné LED na síťové napětí.

Všechny se něčím liší. Měl by prosím někdo odzkoušené schéma, které by mi mohl doporučit?

Mělo by se jednat o dvoucestné usměrnění, aby dioda neblikala. LED by měla být zapojena nonstop.

Děkuji

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »


Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tady chybí zásadní údaj - potřebný proud.

Vysokosvítivé LED použité jako indikace provozu svítí často už od 1mA (i méně), tam stačí mnohem jednodušší zapojení než třeba pro 1W osvětlení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

#4 Příspěvek od pentoda92 »

Proud je stanovený na 10mA. Jedná se o standardní LED, nikoliv vysoko-svítivou.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

DESET z DEVÍTI amatérských konstruktérů nesplní ani základní požadavky na stupeň krytí přístroje (IP..) podle technických norem.
Většinou si jak konstruktér, tak uživatel dávají pozor a tak zatím moc úrazů nestalo...
Ale není dobré dráždit hada bosou nohou.
Asi by pak záleželo na právnících, jestli bu to bylo zabití z nedbalosti nebo vražda...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Té první "Belzovině" - Konkrétně je to tahle:(http://belza.cz/ledlight/leddriver2.htm) silně nedůvěřuji. Nic nemám proti tomu pánovy, ale z praxe mám nedůvěru k zapojením, kde u přívodu jen 10R odpor, hnedka můstek a hnedka za můstkem regulační polovodič bez jakéhokoliv jištění, či ochrany. Ta druhá varianta s omezovacím kondenzátorem - k tý bych neměl výhrady. Kondík patřičně "předimenzovat" na provozní napětí, nejlépe třídy X2 a nějaká ta pojistečka na vstupu by taky neuškodila. Dostatečné krytí a zabezpečení před dotykem považuji za samozřejmost.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od AmarokCZ »

První Belzovina je docela blbost - ne že by to nefungovalo, ale spolehlivost v reálných podmínkách moc velká nebude.
Osobně jsem to vždy řešil něčím, co se podobá kombinaci dvou zbývajících Belzovin:
Obrázek
Tzn. větší sériový odpor, X2 kondík, zenerka paralelně k elektrolytu (jen pokud je připojeno víc LED v sérii) a zcela jistě jako nutnost pojistka na dostatečně malý proud.
Životnost LEDek při skoro-trvalém provozu je při nezanedbaném chlazení velice dobrá.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Jindra2 »

Vyzkoušené lety, dioda nebliká.
Jindra
Přílohy
indikace schema.png
(1.5 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Ale bliká na 50Hz - někomu to dost vadí.. Když místo ty antiparalelní diody dáš druhou LED a dáš je pod jedno matové sklíčko, bude to celý blikat v rytmu 100Hz a to už nebude tak hrozný..

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#10 Příspěvek od tomasjedno »

a když místo toho kuchneš z nějaké vyřazené úsporky vstupního Graetze, tak to nebude stát nic a bude to blikat nejmíň :lol:

P.S. moje oči to vidí tak, že žárovka 230V/60W při jednocestném usměrnění při pohledu přímo téměř nebliká, při periferním vidění bliká hrozně. Slaboučká (signálková) LEDka mi nebliká ani při jednocestném usměrnění a přímém pohledu. Ale každý máme oči trochu jiné.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#11 Příspěvek od jodaps »

Při náhradě LED1, D1 za dvoubarevnou 2-vývodovou LED (např. rudá/oranžová) se využijí obě 1/2vlny...
Naposledy upravil(a) jodaps dne 28 srp 2013, 14:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Žárovka vykryje částečně svoji tepelnou setrvačností, LEDka žádnou setrvačnost nemá..

Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

#13 Příspěvek od pentoda92 »

Našel jsem tuto stránku http://www.belza.cz/ac-led/kontrol.htm a zaujalo mě zapojení dle obrázku 2 a 3.

Je toto zapojení vhodné? Vydrží dioda dlouho?

Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Poradna“