Svářečka Parkside z Lidlu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Svářečka Parkside z Lidlu

#1 Příspěvek od Celeron »

Nechtělo se mě dál votravovat kámoše s občasným škemráním o půjčení elektrický svářečky a tak jsem přes četná varování koupil na začátku týdne za necelou tisícovku Parkside tráfko z Lidlu. :) No a jsem mile překvapen! Za ty prachy komplet s kabelama, kuklou, oklepávacím kladívkem. Píšou 40-80A, elektrody 1,6-2-2,5 mm. Hned jsem ji prubnul a nemůžu si vůbec stěžovat! Vaří úplně suprově, oblouk drží, necestuje kolem elektrody, zapaluje dobře. Zkoušel jsem všechny průměry elektrod a nejlíp to jde s 2 mm. 2,5 mm taky ale regulace musí být na doraz. 1,6 mm by chtělo sehnat elektrody se středním uchopením, při jednostranný klasice jsou moc dlouhý a moc se proudovejma rázama klepou. Nejsem žádnej svářeč, vařil jsem jekly 1,5 a 3 mm a po zabroušení úplně super, ani není spoj vidět. Ale jedna vada se objevila, po cca 15 minutách vypla tepelná pojistka a asi 5 minut chladla, pak zase 10/5 minut. Tak jsem kouknul dovnitř a překvapilo mě, že je to celý v mědi a docela kvalitně udělaný. Pojistka vypíná na 60 st.C. A nejlepší bylo zjištění, že na zadní stěně je předseknutý chladící "sluníčko" a spousta místa na ventilátor. Skoro to vypadá že nějakej "dražší" model větrák má. Koupil jsem v Gesu 160 mm větrák na 230V, zamontoval ho aby foukal dovnitř, připojil za vypínač, takže běží celou dobu zapnutí. Možná že by to šlo zapojit i na tepelnou pojistku, má přepínací kontakt pro kontrolku přehřátí tak by běžel jen při přehřátí. Asi by šl0 použít starý i nový provedení Mezaxiálu. Prubnul jsem a vypálil rychle za sebou 12ks 2mm elektrod, přes metr svá a nepřehřála se. No zatím si za ty prachy vůbec nestěžuju.
Jirka

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Taky nejsem žádnej svářeč, ale... Transformátorová 50Hz svářečka o velikosti invertorové??? Kdo se např. vyzná v páječkách, tak by si v Lidlu žádnou nekoupil.
Ale po zamontování toho větráku to možná bude docela dobrý stroj.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Nevidím tam popis velikosti , ale také jsem se nechal cenou uchlácholit a koupil od nich šavlovou pilu a brusku . Jelikož toto nářadí používám jen občas , tak zatím běhá . Naproti tomu jsem tyto svářečky viděl prodávat za pětikilo v Holicích . Dle prodávajícího jim prý nic nebylo . Min. 90% konstrukcí u mne doma vystačí s elektrodou 2mm .

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Elektrického nářadí z Lídlu se vůbec nebojím a kupuji ho. Oproti ostatním marketům je minimálně o třídu výš. Tu svářečku nemám, ale znám několik lidí co ji mají a ti si nestěžují. Největší problém je to přehřívání, což může při větších pracech působit potíže. Na domácí lepení si myslím je dostačující.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:A nejlepší bylo zjištění, že na zadní stěně je předseknutý chladící "sluníčko" a spousta místa na ventilátor. Skoro to vypadá že nějakej "dražší" model větrák má
dělá mi to to samé . . . po chvilce se vypne.
abych nic nepoškodil(záruka 3 roky) zvenku jsem lepící páskou na zkoušku
připevnil počítačový ventilátorek a napájím ho samostatně z tráfka 12V/2VA s usměrňovačem.
Teď jde "vařit" s 1,6 bez omezení, dvojka vypíná asi po 25 minutách a 2,5 asi po 10 minutách . . .
Mám ale pocit, že to "sluníčko" má nedostatečný počet otvorů.
Samotný ventilátor fouká mnohem víc !
Přemýšlel jsem o tom to "sluníčko" vystříhnout celé
a jako ochranu tam dát mřížku z počítačového zdroje(chromovaný drát prům. 2,5) . . . jen se rozhodnout.
Přílohy
mrizka.jpg
(104.51 KiB) Staženo 113 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

BOBOBO píše:Nevidím tam popis velikosti
Viděl jsem ji v Lidlu.
http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/SID-B45 ... _32777.htm
Tohle by mohl být návod. http://www.lidl-service.com/static/6758 ... _CS_SK.pdf
Google toho najde dost. https://www.google.cz/#q=parkiside+sv%C ... a&safe=off
(Vzpomněl jsem si na jakéhosi kámoše, který dostal mizernou odporovou páječku bez regulace. Od té doby nenávidí tyhle páječky a používá raději starou pistolovou...)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

to ok1hga: na záruku kašlu za ty ty prachy. Co by se tam mohlo pohnojit, je to jen železo a měď , žádná elektronika a pohybuje se tam jen kolíbkový vypínač a rozptylka v trafu. Jo zapoměl jsem napsat, že větrák nemám přímo na tom sluníčku ale na 6 mm distanc sloupkách. Bez nich dělaly lopatky těsně na plechu sluníčka akustický řev a větrák se jakoby dusil. Myslím, že můj a Tvůj větrák má podstatně rozdílnej fuk, ještě mě s ním ochrana nevypla. Když stojí tráfko na zemi, je kolem něj docela vyfoukáno ve směru od výdechů. Dnes jsem vařil dvojkama regál do garáže z L-ka 30x30x2,5 a zase OK. Ten drátěnej dekl z PC.. Určitě dobrý, myslíš ale že seženeš tak velkej? A taky to vyřezávání sluníčka, asi zatrhneš barvu.
to Hydraverk: tohle je tak dvaapůl invertorovky a cca 4x těžší. Invertor bych si v Lidlu rozhodně nekoupil, kámoš si koupil značkovej a už ho 2x utavil. Bez servisu by zaplakal.
Jirka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Mriezky sa predavaju v standardnych velkostiach ako ventilatory. Predpokladam, ze tam pojde 120mm.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Přesně tak, mřížka by tam měla pasovat. Jinak co se týče vlatního nákupu, tak na svařování plechů a takové to domácí zavařování to bude určitě stačit. Že tam funguje nějaká tepelná pojistka, tak to je podle mě také v pořádku. Já svařuji normálně elektrodama průměru 3,15 a 2,5 u železa a průměr 2 u litiny a také se musí dělat přestávka na chlazení (jen u 2,5 a 3,15). Ale mám invertor, co toho umí víc a mohou tam být všechny druhy elektrod.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Jo zapoměl jsem napsat, že větrák nemám přímo na tom sluníčku ale na 6 mm distanc sloupkách. Bez nich dělaly lopatky těsně na plechu sluníčka akustický řev a větrák se jakoby dusil. Myslím, že můj a Tvůj větrák má podstatně rozdílnej fuk, ještě mě s ním ochrana nevypla
to je právě, to co jsem napsal !
tím sluníčkem se všechen "fuk" neprotlačí a ventilátor se "jako dusí"
. . . proto jsem chtěl to sluníčko vystřihnout.
Přílohy
ventilatorek.jpg
mám tenhle a ještě jeden rychloběžný . . .
(198.88 KiB) Staženo 127 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

:)
Přílohy
arc welder pesg 120 a1.jpg
(289.51 KiB) Staženo 248 x

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#12 Příspěvek od warp »

Sice se zpoždìním, ale taky jsem dal na levnìjší sváøeèku tuším Einhell dozadu pùvodní mezaxial (original CZ) a vaøí jak zbìsilá bez vypínání - akorát huèí

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Taky jsem ji ze zvědavosti koupil a co se týče schopnosti svařovat, nemůžu zatím nic psát, protože svářečka to umí ale já ještě ne.

Zato jsem učinil závěr, že bez přídavného chlazení je těžce nepraktická.

Koupil jsem si 10 rutilek 2mm , že se budu učit. Zrovna včera jsem se k tomu odhodlal. Po vyvaření asi 5 elektrod vypnula teplotní ochrana. V tom okamžiku je teplota trafa určitě nad 70 stupňů - ruka se na něm dá udržet asi do 1 vteřiny. Na teplotním spínači je údaj 70 stupňů, ale je izolovaný plastem kostřičky a další modelínou, která ho drží na místě. Okolní teplota byla asi 5 stupňů, takže chladnutí by mělo být rychlejší než v létě. Přesto trvalo chladnutí víc jak deset minut , spíš tak 20. Docela vopruz. Potom už se daly vyvařit tak asi 2 elektrody a opět vypnul.

Hned jsem vyštípal předseknuté sluníčko, ale musím otvor ještě zvětšit, aby odpovídal Mezaxiálu.

Doma jsem udělal pár měření a zjistil jsem, že bez větráku je to nemyslitelné.
Trafo má tak velký odběr naprázdno, že se po nějaké době vypne teplotní pojistka. Ze studeného stavu je to asi po 2 hodinách, ale potom už je trafo teplé a vypíná mnohem dřív. Taky doba chladnutí (okolní teplota asi 25 stupňů) je neúnosně dlouhá.
Příklad ze včerejška: po prvním vypnutí (po asi 100minutovém chodu NAPRÁZDNO) trvalo chladnutí 42minut(!), dále 50minut chodu naprázdno a druhé vypnutí. Další chladnutí trvalo 41 minut. Pak jsem toho nechal. Opravdu drsný zatěžovatel. Samozřejmě, že nikdo nepouští trafo naprázdno, ale to dlouhé vychládání(40 minut) je poněkud v rozporu s předchozími příspěvky, které považuji za velmi optimistické.

Příkon naprázdno je asi 116W při 230V. Efektivní proud primáru naprázdno je asi 2,33A (při nastavení rozptylu pro dvojku elektrodu). Amplituda proudu 4,3A.
Napětí naprázdno 46,9V (při nastavení rozptylu pro dvojku elektrodu).

Jedině ventilátor!!!
Ještě dumám, jestli vzduch foukat dovnitř nebo nasávat zevnitř.Zatím si myslím, že budu vzduch foukat ven(vysávat) ze skříně. Je tam dost větracích otvorů ze všech stran kolem trafa.
Přílohy
Parkside uvnitř.jpg
(114.17 KiB) Staženo 152 x
PARKSIDE Einhell čeká na ventilátor.jpg
(97.12 KiB) Staženo 152 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Vzduch urcite fukat von - mnohokrat overene pri chladeni PC.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Foukat ven nejde, tedy s větrákem co jsem tam dal já. A s Mezaxiálem to bude stejný. Problém je v konstrukci větráku. Na zadní stěnu se musí namontovat zevnitř tou stranou větráku, co má nosníky středu motoru. Pokud se to dá opačně, lopatky jsou hned vedle "sluníčka" v zadním krytu. A akustický efekty jsou šílený, skoro siréna. Prostě mezi lopatkama a otvory sluníčka musí být alespoň 7 mm mezera. Vylámat sluníčko jsem nechtěl a dávat větrák zvenčí taky ne. Dát větrák dovnitř a ponechat sluníčko je mnohem elektrikářsky "čistější" i za cenu, že to bude chladit hůř. A taky se svařuje celkem v bordelu. Nasávat mřížkou při zemi nějakej vodivej prach mi přijde určitě pravděpodobnější než zezadu sáním o skoro 15 cm výš. Jak jsem psal v srpnu to uchladilo bez vypnutí 12 elektrod a přes 1 m svaru. To mi stačí.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“