Kapacita alkalických a jiných článků, které se nenabíjí.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Kapacita alkalických a jiných článků, které se nenabíjí.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Nevím, zda jsem vybral správné fórum k diskusi na téma "kapacita" alkalických baterií.
Přemýšlím o tom, proč u běžných baterií není uváděna kapacita, případně maximální vybíjecí (zatěžovací) proud. U akumulátorů všech typů je údaj kapacity běžný.
Pokud neznám údaj o kapacitě běžné AA, AAA a jiných baterií, nemohu si předem vypočítat podle zátěže kolik hodin (minut) provozu mi baterie vydrží. Reklamní udaj např. u Duracel "a vydrží déle a déle a déle" technikovi nic neřekne.
Také si nemohu spočítat předem, zda výdrž akumulátoru třeba NiMH 2500 mAh bude delší než nějaký AA článek. V podstatě to mohu srovnat jen vybíjecím experimentem.
Jaký je váš názor na to, proč se kapacita běžných článků neuvádí a zda by to byl užitečný údaj.
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 19 zář 2013, 09:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Představ si být prodejcem , co by jsi dělal , kdyby docházela doba expirace článků a bylo by v nich už jen 2/3 energie co v nových ? To by jsi je na svoje náklady vyhodil ? To jsem takhle koupil v Holicích krabici Energizajrů po 2 kačkách , už jsem to někde psal , asi pětina byla perfekt , další třetina ještě šla a zbytek tak do DO a hodin . Když se ponoříš do starší bolševické literatury , tak tam bývaly tabulky od Bateria Slaný .
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 19 zář 2013, 09:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Orientačne tu je niečo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Jen pro legraci , Duracel vídávám už jen Made in China . :D

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

BOBOBO píše:Představ si být prodejcem , co by jsi dělal , kdyby docházela doba expirace článků a bylo by v nich už jen 2/3 energie co v nových ? ....
Myslím, že údaj o kapacitě by měl platit pro nové baterie. Technicky a obchodně by bylo zodpovědněší, aby to byl údaj zaručovaný ještě na konci expirační doby.
Jaký je vlastně rozdíl v kapacitě mezi nově vyrobeným článkem a na konci expirační doby. Podle mne by pokles neměl být větší než 10%, ale to se také nikde neudává. Po expirační době výrobce kapacitu určitě negarantuje a baterie je "výprodejová".

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#6 Příspěvek od Brozicek »

procesor píše:Orientačne tu je niečo.
Zajímavý článek.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od czatlantis »

U alkalických se to neuvádí, protože extrémně závisí na vybíjecím proudu a pak by si lidi stěžovali, že nedosáhli kapacity co byla napsána, protože ta kapacita by byla samozřejmě měřena při 10mA, aby mohli napsat co nejvyšší číslo.

Ale v datasheetech se to člověk občas dočte. Jen tak namátkou tady je datasheet pro lithiový nenabíjecí a hned na první stránce je srovnání s alkalickou při různých proudech

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

czatlantis píše:...Ale v datasheetech se to člověk občas dočte. Jen tak namátkou jtady je datasheet pro lithiový nenabíjecí a hned na první stránce je srovnání s alkalickou při různých proudech
data.energizer.com/PDFs/l91.pdf
Začínám být v této problematice v obraze. Zatím dík všem za reakce.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jura80 »

Snad trochu pomůže i informaca, že kdysi dávno, v katalogu od Conrada, jako jediným, jsem zmerčil u alkalických Duracelů, taky udávanou kapacitu. Byl to jeden z mnooooha katalogů z devadesátých let. Bohužel, pamatuju si už jen, že velký monočlánek měl mít nějakých 18Ah, tužkáč myslím kolem 2Ah.

Ta kapacita je u běžných zinkouhlíkových článků (tj. i těch alkalických) těžko měřitelná. Přespříliš závisí na vybíjecím proudu a na tom, jestli se články vybíjí přerušovaně nebo jednorázově.

Jo, a ještě si pamatuju, že za časů totáča se udávala kapacita ploché baterie na 1,5Ah.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

V této problematice nelze být vždy jednoznačně v obraze: kdysi jsem s bleskem nafotil na dvě AA alkalinky (a celkem nezáleželo na tom, od kterého výrobce) kolem 50-60 snímků. Bez blesku jich bylo kolem stovky, ovšem záleželo na tom, kolikrát mezi nimi byl foťák zapnutý a vypnutý (motorky vysouvání objektiivu, zoomu a ostření také slušně žerou, při každém zapnutí se rovnou nabíjí kondenzátor blesku).
Nejvíc snímků se dalo pořídit venku na jeden zátah, bez vypínání.
Dnes se mi po zhruba dvacátém, nanejvýše třicátém, záblesku kompakt vypne a články pěkně topí. Možná jde jen o můj dojem, ale ty značkové alkalinky, nejvíce ty, co "chodí a chodí a chodí...", topí dřív a víc. A taky dřív neuživí foťák.
Po vychladnutí (tedy musím jim nechat tak půl hodiny pauzu) zas 5-6 záblesků zvládnou.
Když je pak nacpu do starého blesku, který se neodpojí kvůli poklesu napětí na baterkách, poslouží ještě asi na 40 dalších záblesků, jen musím fotit na film a místo 4-6 sekund nabíjí třeba patnáct. A teprve pak jsou na recyklaci.

Přitom na akumulátory 2100 mAh zvládne týž kompakt na jedno nabití 140-170 snímků, z toho polovinu s bleskem, stále, dnes jako před 5 lety. Podle toho soudím, že pokles využitelnosti alkalinek je přímo ve vnitřním odporu těch článků, nikoli ve foťáku.

Ale to jsou zkušenosti s odběrem přesahujícím ve špičce i 1A.
U odběrů do nějakých 150 mA nějaký pokles kapacity alkalinek nepozoruji, jsou dnes kapacitně stejné, jako kdysi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Digitalny fotak ma oproti "analogovemu" vacsi odber - okrem motorov a blesku je tam procesor, ktory po odfoteni robi JPEG kompresiu. Kedze to ma byt co najrychlejsie, jedna sa o velky odber pocas kratkej doby - tam sa najviac prejavi vnutorny odpor baterii.

Ked su NiMH clanky vadne so zvysenym vnutornym odporom, tak sa po nabiti daju vyfotit tak dve snimky a koniec.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

rnbw píše:...Ked su NiMH clanky vadne so zvysenym vnutornym odporom, tak sa po nabiti daju vyfotit tak dve snimky a koniec.
Jasně, ty akumulátory mají životnost tak dva, dva a půl roku, pak už strmě roste jejich vnitřní odpor.
Nicméně jsem zkušenost s novými akumulátory použil jen pro srovnání, jak se právě takový žrout, jakým je žebrák kompakt, snášel s alkalinkami ještě před pěti sedmi lety, a jak se týž kompakt s nimi snáší dnes.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jura80 »

To rád slyším (čtu), kolem té životnosti NiMH. Aspoň vím, že jsem si svou nabíječku neudělal blbě. To ale nic nemění na tom, že tady mám od roku 2000 dva NiCd velký monočlánky a zdají se pořád OK. Tak se mně zdá, že životnost se uměle zkracuje aji u akumulátorků, i když asi ne zvyšováním vnitřní impedance, jako u nových nenabíjecích článků, jako spíš nějakým složitějším způsobem (nekvalitní materiály? příměsi?).

Každopádně, můj názor už je teď takové, že snad ani už nemá cenu kupovat Zn-C klasiku, už jen pro ten příklad s foťákem. Když se vyjede akumulátorek, dá se to vrazit do hodin, hodinek, budíků, k zálohování... ...jednou ročně dobít a je klídek. Pochybuju, že třeba v budíku mně někdy starý aku chcípne (když nemá na co, pokud neteče). Přitom aku vychází na pár korun a ne na pětikilo za 1,1Ah NiMH, jak to bylo v 90's.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#14 Příspěvek od czatlantis »

Já už od odby uvedení ni-mh s malým samovybíjením používám všude akumulátory. Jako jo, je to dražší, ale myslím že v celkových nákladech na barák je už celkem jedno jestli dám do všech hodin a dálkových ovládání dražší články (nehledě na to, že značkový lkalický stojí třeba jen třetinu/polovičku co akumulátor, což zase nijak extra úspora není)

Výhodou je že i z toho ovládání se v případě potřeby dají ty akumulátory půjčit do něčeho jinýho a dá se jednoduše změřit jak na tom jsou - kapacita, odpor.
Když jsem ještě používal alkalický, tak jsem pak měl hromadu baterek co byly různě vybitý - v primární aplikaci už být nemohly, ale zase je bylo škoda vyhodit a člověk vůbec nevěděl jak na tom jsou (ono měření napětí a proudu je u starých článků dost neprůkazný)

A taky mi už alkalický několikrát vytekly.

Do takových těch hoodně nízkoodběrových zařízení co se použijou jednou za půl roku dávám energizer lithium.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jura80 »

Ony se ale dají i kvalitní NiMH "s normálním samovybíjením" použít do "hodin". To "samovybíjení" je největší prvních pár hodin/dnů/týdnů/měsíců, pak klesá a klesá- takže i když už jde o opotřebované kousek, co má větší i to samovybíjení, určitě v budíku po půlroce, roce, sám nechcípne (odzkoušeno).

Nevím ale, jak by na tom byly třeba ty hračky z Lídlu. Mám tady třeba mikrotužky a jen leží, není na ně spoleh a hned po nabití se to samo vybije. Používám Sanyo...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“