PIR čidlo TESLA EZS/MAP103

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

PIR čidlo TESLA EZS/MAP103

#1 Příspěvek od mi-ro »

Přinesl jsem si ze SD něco asi jako historický PIR čidlo výroby TESLA. Má to značení MAP103. Mám to jen jako "studijní materiál" a rád bych nějaké info. Na netu jsem bohužel o tom nic nenašel. Pomůže některý pamětník?
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 19 zář 2013, 18:14, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#2 Příspěvek od vasilceral »

Neporadím , osobně toho mám víc, demontoval jsem celé zabezpečení.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Toto čidlo vyvíjeli pánové v bývalé Tesle Liberec, konkrétně pan Ing.Jiří Laifr ( kontakt na něj nalezneš na třeba na stránkách Cech EPS) a Ing.Jaac Thomson ( ten je již boužel po smrti). Pan Laifr ti jistě konkrétní info poskytne ,je velmi vstřícný . Já s tím také přišel do styku,ale téměř vše již zapomněl.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Je to PIRko. Teď by mě jen zajímalo zapojení svorkovnice. Je jich tam 12. Je fascinující, jak se dalo udělat čidlo na tři desky spojů s operákama, trandama a místo plastový fresnelovy čočky krásná odrazná zrcátka. Dneska, jeden šváb a je to.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

No,myslím,že svorkovnici rozklíčuješ dle spojů a součástek. Napájecí napětí bylo obvykle 10-29V ss ( u starších asi do 15V). Svorky byly pomnožené,aby bylo možné zapojovat více čidel na smyčku za sebou.Výstup z čidla kontakt relé,v klidu přitažené,který zkratoval při poplachu "hlásící odpor" 221R ( obvykle 1% TR 161 ,t.j.modrý). Dtto
deklkontakt čidla,při otevření mikrospínač vyřadil jiný hl.odpor 221R.
Pravděpodobně je tam ještě nějaká zpětná signalizace, tj.LED ,která
napětím z ústředny v testu signalizovala aktivaci. Možná ještě nějaká svorka na měření vnitřních obvodů,někde to byly třeba kolíčky na desce.
Dokumentace se shání špatně,tehdy žádný net nebyl a vše kolem EZS se utajovalo. Zrcátka nepodceňuj ,i dnes se u špičkových čidel používají.Plastová fresnelova čočka je dobrá,ale ne třeba venku na vzdálenost 100 m ( i taková PIR čidla se vyvíjela,primárně na ochranu státní hranice ).

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“