Anténa?????

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

Anténa?????

#1 Příspěvek od DRAKE »

Ahoj bastlíři a bastlířky.
Doslechl jsem se od svýho kamaráda že se dá postavit naprosto výborná anténa tak, že se vezme velká žárovka třeba z pouličního osvětlení, vyvrtá se do ní zespodu díra a napustí se vodou, pro příjem FM prý naprosto vinikající. Údajně to fakt funguje a v okolí této antény pak nefunguje vůbec nic jiného, takže je to prej takovej pohlcovač VF energie. Jestli o tom někdo něco víte tak napište, abych věděl jestli ze mně jenom neudělal pěknýho blbce.

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Udìlal.Protože aby to fungovalo musíš do té vody rozpustit acylpirin. :idea:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

to jsem četl už někdy před 30 lety, tenkrát tam ještě bylo, že ta voda musí být zaječická hořká, naproti tomu místo výbojky to byla žárovka, protože výbojky tehdy ještě tak nefrčely. Ale jinak je to určitě zaručeno! :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Kdyby před 30 lety - to bylo ještě před Cukrákem, když se koukalo na Petřín, tak kolem roku 1960.
Je to rada podobná té, že čím rezatější anténa, tím lepší obraz. To vše vzniklo v Praze v přímém výhledu na vysílač, když si řízení citlivosti kanálového voliče nevědělo rady se silným signálem.
Tam fungovala jak rezatá anténa, tak žárovka naplněná vodou. Červená bakelitová krabice od Solviny, ve víčku zapuštěná žárovková objímka Goliáš (závit E33) a v ní 1000W žárovka z divadelního reflektoru, nahoře pečlivě vyvrtaná dírka a uvnitř destilovaná voda.
Na Vinohradech na horním konci Mánesovy ulice na to TVP Mánes hrál (jestli ta žárovka ještě měla vlákno nebo ne, jsem si tehdy nevšiml). A nevypadalo to zle ani jako bytový doplněk.
Nadšen výsledkem jich prastrýc několik vyrobil a rozdal přízni, tak jsem měl vzácnou příležitost zjistit, jak účinná anténa to byla: na Letné to chodilo taky, ve Vinoři už obraz sotva čitelný (tam hrál Ametyst líp na vestavěný dipól), v Poděbradech už ani ťuk a to ani po náhradě náplně Poděbradkou. Dál už jsem nenašel pamětníka.

Prostě je to zase jedna z pověr, ale, chceš-li vyzkoušej to. Rozhodně se na tom dá vyblbnout s designem. Ale signál si radši přitáhni z antény, na kterou se skutečně dá něco chytit :)

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Anténa

#5 Příspěvek od jasin »

Úplně stejně hrál metr černé dvoulinky zakončený 300 ohmovým odporem.
Pod Petřínem se muselo vedení ještě zkrátit na cca 20 cm.

:idea: Je to v podstatě protažená (kosočtverečná) anténa s postupnou vlnou. Jen ta destilka je tam místo zakončovacího odporu. Asi by ji bylo vhodné trochu osolit, aby to dalo 300 až 800 ohmů :lol:

Zajímavá je myšlenka udělátka, které by odsávalo energii z širokého okolí.
Kdyby to fungovalo, tak by se asi pak ta voda za chvíli začala vařit, pokud by se z ní ta pohlcená energie nespotřebovávala v dalších spotřebičích ... :?

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#6 Příspěvek od Hifista »

Tyhle pokusy jsou dokonce ještě staršího data, jelikož tento zázračný lapač radiových vln už byl zmíněn i v nějakém prvorepublikovém radioamatérském čtení. Vzhledem k tomu, že jdouce po ulici nevidím na střechách nijakých anténích žárovek, nabyl jsem přesvědčení, že to byl opět jeden z nápadů, ketrý právem upadl v zapomnění.
Ale co kdyby? V době prvorepublikové to zkoušeli v pásmech krátko až dlouhovlných, nyní se nám ovšem pásmo využívaných kmitočtů značně rozrostlo, takže snad i taková náhrada antény v mobilu žárovičkou, může přinést kýžené ovoce.
Nadšení experimentátoři vzhůru tedy do díla.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Filda »

někde jsem slyšel že signál "stahuje" i rtuť ----- takže rtuťovou anténu :D

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#8 Příspěvek od hop »

Rtuťovka je zaručená.Akorát musí být lambda/pí-a to vše na druhou. :idea:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Ale kdepak, to pí znamená oblouk, do kterého se trubice se rtutí musí ohnout, ona rtuť ztrácí časem účinnost a musí mít možnost se zhoupnutím promíchat :wink:

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#10 Příspěvek od right13 »

:) ako niektory pisali,mame tu teoreticky dobry zdroj tepelnej energie :D.uz len to teplo skomprimovat na elektriku a elektrarne a susedia su v prdeli.lacny energia na ukor susedov. :D :D :D :D :D ked to nebude generator,tak aspon mikrovlnka!!!!

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#11 Příspěvek od 1XGP »

Ano. I ke me se kdysi davno toto doneslo. Je to to same jako kdyz nam nejaka firma z letacku slibuje spickovou super pokojovou antenu jen za XXX KC. Co k tomu dodat?
Můj sen? Odpočívat v létě ve stínu anténního pole :-)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od honza637 »

No co ... zajímavý tvar, samo o sobě to nechodí ale grády tomu dá 40dB zesilovač uvnitř ... ovšem běda jak se do 50m od tohoto výrobku někdo dovolí vyrobit nějaké elektromagnetické pole (nedej bože vysílat)... to se začnou dít věci:))) :?
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#13 Příspěvek od 1XGP »

honza637 píše:No co ... zajímavý tvar, samo o sobě to nechodí ale grády tomu dá 40dB zesilovač uvnitř ... ovšem běda jak se do 50m od tohoto výrobku někdo dovolí vyrobit nějaké elektromagnetické pole (nedej bože vysílat)... to se začnou dít věci:))) :?
ona staci blba vrtacka. Kdysy davno sem provozoval QRP TCVR(mala vysilacka) vykon 0,4W pasmo 3,5MHz prijimac byl primosmesujici a soused mel plny sklep rybicek. jak spustil kompresory tak ja sundal sluchatka a sel na pivo :?
1XGP
Můj sen? Odpočívat v létě ve stínu anténního pole :-)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od honza637 »

No tak u sousedky stačlo vysílat 2W s vozidlovkou Motorola GM300 na pásmu 144 a bylo vymleto
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“