Navrh obvodu spinaneho pri nizkem osvetleni

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Gregorius
Příspěvky: 4
Registrován: 18 říj 2013, 02:00

Navrh obvodu spinaneho pri nizkem osvetleni

#1 Příspěvek od Gregorius »

Ahoj, potřebuji si zbastlit 13 krabiček, ktere při poklesu okolního světla sepnou obvod s cca 3 ledkami napajenými z alkalických baterií. Protože nejsem elektronik, neumím si moc poradit s návrhem obvodu. Uvažoval jsem o fotodiodě či fotorezistoru, nicméně potřebuji, aby celý obvod dosáhl co nejnižší spotřeby=výdrž baterií a zároveň byl velmi kompaktní.

Mohl by mi někdo z Vás pomoci s návrhem obvodu?
Děkuji moc!

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Kup si solární lampičky a vykuchej elektroniku.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Dělal jsem takový obvod pro napájení 12V (lze i nižší napájení) s fotodiodou KP101. Obsahoval komparátor, trimr pro nastavení spínací hranice a mini relátko (to zaručovalo galvanické oddělení spínaného obvodu) Samozřejmě lze použít spínací tranzistor. Celé to bylo v krabičce KM03 (rozměry 45x28x28mm).

Uživatelský avatar
Gregorius
Příspěvky: 4
Registrován: 18 říj 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Gregorius »

GeorgeB píše:Dělal jsem takový obvod pro napájení 12V (lze i nižší napájení) s fotodiodou KP101. Obsahoval komparátor, trimr pro nastavení spínací hranice a mini relátko (to zaručovalo galvanické oddělení spínaného obvodu) Samozřejmě lze použít spínací tranzistor. Celé to bylo v krabičce KM03 (rozměry 45x28x28mm).
Tohle by bylo prima. Máš někde nákres? Já jsem ještě uvažoval o nahrazeni odporu před ledkama nějakým pulzním zařízením, což by snížilo spotřebu.

Uživatelský avatar
Gregorius
Příspěvky: 4
Registrován: 18 říj 2013, 02:00

#5 Příspěvek od Gregorius »

Honza_dy píše:Kup si solární lampičky a vykuchej elektroniku.
Tohle mě napadlo taky, ale jak jsem zjistil, tak v tech lampičkách bývá jen jedna dioda která svítí už při U 1,2V. Přitom takové diody se třeba v GESu vůbec nedají sehnat.

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#6 Příspěvek od fery66 »

Gregorius píše: Tohle mě napadlo taky, ale jak jsem zjistil, tak v tech lampičkách bývá jen jedna dioda která svítí už při U 1,2V. Přitom takové diody se třeba v GESu vůbec nedají sehnat.
V každej lampičke je menič, ktorý "zvyšuje" napätie. Nepoužívajú sa žiadne špeciálne LED na 1,2V. Biele LED potrebujú
niečo vyše 3V. Môžeš bližšie popísať ako si tú Tvoju "krabičku" predstavuješ? Mrkni sem: http://buger.czechian.net/led1accu.htm

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#7 Příspěvek od patrikvarga »

...
Přílohy
4093.png
(2.58 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od dratek000 »

http://pandatron.cz/?48&svetelny_spinac asi něco takovýho tranzistory možno použít bc457[/list]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“