Co je tohle za hmotu?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Co je tohle za hmotu?

#1 Příspěvek od MetalGod »

V USA se jí říká catalin, nebo catalin bakelite. Je to tvrdá syntetická fenolformaldehydová pryskyřice, oblíbená v 30. - 50. letech. Průsvitnej materiál, jantarová barva (ale dá se barvit), časem tmavne, většinou má mramorovou textuju, dá se vyleštit, prostě krása.
Ale jak se jí říká u nás? Nutno dodat, že jsem ji viděl třeba na starým nábytku, snad i na nějakým starým rádiu (ale je to strašně dávno).
Obrázek
Obrázek
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

#2 Příspěvek od zenit »

Možno epoxy 1200

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

To nebude ono, tohle je jakejsi brácha bakelitu, teda základ (fenol + formaldehyd) je stejnej, akorát se do tohohle nedávaly piliny, saze, tkanina, ani nic takovýho, maximálně tak barviva. Technologie výroby taky byla odlišná.
Vím, že se tenhle materiál objevoval i na tuzemských produktech, např. kliky u skříní, ale snad i na TV a rádiích (ale jen omezeně, cena byla vysoká).
A protože se to vyrábělo nejspíš i u nás, a catalin se to jmenovat nemohlo (protože Catalin je výrobce v USA), tak bádám po u nás používaným názvu.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 21 říj 2013, 18:09, celkem upraveno 2 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Našel jsem to v nabídce Alibaby

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Nojo, máš pravdu, vzpomněl jsem si, že babička z toho měla u skříně ty čudlíky na otevírání. Co to je, ale nevím.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Jo, to je přesně ono, taková {ořechová|jantarová|karamelová|medová} barva s tmavým {hnědá|červená}, až černým žíháním. Někdy s částečnou průhledností, jindy neprůhledný.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Hejnicek »

Taky si vybavuji soucasti nabytku.
Ze by se jednalo o AMBROID?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Nemá to něco společného se šelakem ? Možná mám jen ten dojem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Catalin je název, který se vžil, tak se jmenoval výrobce oněch plastů. Překvapivě v Německu existovala firma Bakelite AG.

Catalin je fenolformaldehydová pryskyřice, oproti bakelitu se liší zpracováním a plnivem. Je možné, že se jeho přesná obdoba v ČSSR moc nepoužívala - pokud se pamatuji, ty různé bílé, žluté šedivé termosety (různá madla, tělesa vypínačů atd. ) bývaly snad močovinoformaldehyd, plněný mastkem a podobně. V každém případě by to stálo za sehnání publikace "Přehled plastických hmot" ze 70. let nebo něco podobného, tam byly popsané různé pryskyřice i s plnivy a obchodními názvy.

Jo, ještě jedna věc - Catalin se celkem snadno barvil (při výrobě) a mohl mít docela zářivé barvy, podle všeho je čistá pryskyřice téměř bezbarvá a skoro průhledná. Něco víc o tom je možná někde u sběratelů rádií.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

to p32 - také mě to napadlo. :wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

Z jaké hmoty byla asi skříňka rádia Talisman 305U model 1949 ? Asi pořádně izolační jako že kovové šásko bylo trvale pod síťovým nápěním a při smůle fáze na kostře. Rovněž ladící knoflíky toho Talismanu...Něco k tématu rovněž v poblikaci Strojírenské materiály profesorů Pluháře a Koritty.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Talisman mám v paměti jak z červeného bakelitu.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

Jo, běžně ano...existoval však vzácný bílý Talisman, jednou se to na EB probíralo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=talisman
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Něco o bakelitu je zde http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... aVTzYD1uIw a jinak fenolformaldehydová pryskyřice byla pojivem pro pertinax , který znají téměř všichni coby umakart , kart z kartitu a UMA z části Semtína . To tvořilo spodní nosnou část a tu horní tvořila močovino-melaminová pryskyřice , která je čirá a kompatibilní s "bakelitem" . Takže vhodně spojená směs mohla dát tyto výsledky . Na starém umakartu jsem makal , žádná sranda , těch elektroran ...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

BOBOBO píše:...a tu horní tvořila močovino-melaminová pryskyřice...
To jsem už tenkrát na základce spolužákům dokazoval tak, že jsem povrch lavice oškrábal, dobrovolník si onen prášek promnul mezi prstama, a pak po přivonění utíkal s nauseou k umyvadlu, protože to smrdělo chcankama.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“