Testovaci obrazce pro serizovani TV

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dalik
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Hranice

Testovaci obrazce pro serizovani TV

#1 Příspěvek od dalik »

Pani odbornici,
podle ceho serizujete obraz na TV? Mate generator zkusebnich obrazcu? Me napadlo, jestli treba neexistuje nejake dvd se zkusebnimi obrazci - nejake mrizky, barevne stupnice, monoskopy apod. Neco takoveho by se mi hodilo. Diky Dalik
Líp už bylo.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od urbanek »

Já jsem si takové DVD vyrobil. Z Netu jsem stáhl obrázek monoskopu, (případně se to dá i v něčem nakreslit) a pak jsem z toho pomocí Womble mpeg wizard udělal MPEG stream, který jsem doplnil zvukem, udělal z toho DVD pomocí programu Sony DVD architect, vypálil a je to :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Mě k tomuto účelu bohatě stačí prapočítač Didaktik M (Didaktik Gama, ZX Spectrum, atd.- prostě made by sir Clive Sinclair). Má sice příšernou grafiku, ale dají se na tom dolaďovat barvy, geometrie, ostrost atd.
Dá se někdy sehnat v bazáči- vypadá jako klávesnice s externím zdrojem, která se akorát píchne do TV a do zásuvky.
Problémem je naučit se na tom, ale pak... :pc:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Taky k tomu používám Spectrum, ony se konvergence nenastavují jen na deltách.
Pár příkladů:
- z Retonu přivezla PPLka zrenovovanou a seřízenou PIL obrazovku, na které se cestou rozpadl držák kroužků. Ale to se mi vlastně stalo jen jednou. Častější byl
- zásah majitele do střev televize - kvůli vadnému středicímu potenciometru si chtěl pomocí kroužků srovnat obraz zpět, vždyť na černobílé televizi to tak dělal taky. Případně
- postavil si vedle televize reprobedýnky, udělalo to barevné fleky a někde si přečetl, že barevnou čistotu nastaví nejlíp s vychylovací jednotkou posunutou dozadu, tak navíc ještě utrhl seřízené a přilepené vychylovačky...
...a určitě najdete dalších pár situací, kdy se musela inlajnka seřizovat.

Jednoduchý prográmek v Sinclair-Basicu s několika obrazci a šlo to dobře, jen ty rohy... "kreslit" lze totiž jen asi na 70% plochy obrazovky. Vše kolem je v jedné barvě, nanejvýše tam lze nadělat vodorovné proužky, které ale nestačily ani k nastavení linearity na okrajích. Pokud šlo na televizi jednoduše zvětšit v obou směrech rozměr obrazu, bylo vystaráno. Jinak prostě v rozích to byla věc náhody, jestli to bude ke koukání, nebo ne.
Na to je dnes ale fakt jednodušší vypálit si DVD (nebo PhotoCD, když to ten přehrávač umí) - nakreslím si na PC obrazce mříží, monoskop, barevné pruhy a šedé stupnice, případně přidám i nějaký ten zvuk, a obejdu se bez generátoru.
Ale asi už brzy půjde o nostalgii, vždyť už na dnešních obrazovkách není co seřizovat.

Uživatelský avatar
Miradim
Příspěvky: 207
Registrován: 29 říj 2005, 02:00

Re: Testovaci obrazce pro serizovani TV

#5 Příspěvek od Miradim »

Já používám pokud je to potřeba videorecorder zn Grundig VS 630 VTP Pokud je bez signálu tak se automaticky přepne do režimu ,, CTI TEST PATTERN´´.Dá se nastavit barevné spektrum,škála šedivé,geometrie obrazu,ostrost,konvergence (bohužel né až do rohu). Souhlasím s Hillem,že už půjde brzy opravdu o nostalgii na těch dnešních obrazovkách není co seřizovat.

Uživatelský avatar
gumickar
Příspěvky: 488
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od gumickar »

já mám generátor, na ten samozřejmě nedám dopustit, ale v kufříku nosím testovací DVD od THOMSONA a tam mám kompletní gener taky.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

Re: Testovaci obrazce pro serizovani TV

#7 Příspěvek od TomasX »

Miradim píše: Souhlasím s Hillem,že už půjde brzy opravdu o nostalgii na těch dnešních obrazovkách není co seřizovat.
Lehce bych nesouhlasil. 8-)
Pánové ještě budeme vzpomínat na DELTY. Já používám " Pattern generátor " už dlouho. Jednu chvíli jsem ho odložil a teď už zase používám. Moderní TV totiž čas od času škytnou bliknou a geometrie obrazu se vytratí z paměti. Bližší info od zákazníků nemám. :( Takže "Servis menu" a nastavovat a nastavovat. Geometrii 4:3, 14:9, 16:9, ZOOM, apod. bez generátoru si to neumím představit. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

No dobrá, geometrii obrazu podle něčeho nastavit musíš.
Ale do statické konvergence ti výrobci obrazovek už prakticky nedají sáhnout. Ještě tak odstraňovat vějířovitou nebo rozměrovou divergenci náklonem cívek - a i ty už bývají tak dobře přilepené, že je neutrhneš.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od DjRix »

Hill píše: Ještě tak odstraňovat vějířovitou nebo rozměrovou divergenci náklonem cívek - a i ty už bývají tak dobře přilepené, že je neutrhneš.
Heh,jak kdy,někdy je utrhneš,ale i s hrdlem!! :lol:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
morusaj
Příspěvky: 9
Registrován: 13 pro 2006, 01:00

#10 Příspěvek od morusaj »

gumickar píše:já mám generátor, na ten samozřejmě nedám dopustit, ale v kufříku nosím testovací DVD od THOMSONA a tam mám kompletní gener taky.
najnovšie číslo CHIP DVD 02/2007 niečo obsahuje...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

K vytvoření vlastních zkušebních obrazců lze použít jednoduchý prográmek Test Card Maker - ke stažení zde. Neinstaluje se a ovládání je poměrně jednoduché, lze zvolit běžné TV formáty, export do *.bmp nebo *.jpg. Parametry předvolených obrazců jde nastavit. Ukázka je v *.jpg kvůli velikosti souboru, bitmapa je kvalitnější.

Na webu autora lze stáhnout testovací obrazce řady zahraničních TV stanic. Jsou v souborech *.txt které je nutné zkopírovat a změnit příponu na *.tcd pro otevření v Test Card Makeru. V odkazovaném programu je na ukázku převedený soubor CZ1.tcd s monoskopem čs. televize.
Přílohy
CZ1.jpg
4:3
(87.95 KiB) Staženo 157 x
Pattern test_1.jpg
16:9
(55.06 KiB) Staženo 153 x
Naposledy upravil(a) Achab dne 22 črc 2016, 13:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#12 Příspěvek od Mira_A »

Nokia Monitor Test 1.0.0.1 (je to plně free) pro PC a připjit PC buď přes redukci DVI-HDMI a počítače s HDMI výstupem se dají připjit rovnou na televizi.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

V tom TCD se dají jednoduše vytvořit libovolné vlastní obrazce pro použití z USB nebo CD/DVD. Buď přímo jako obrázky nebo slideshow i se zvukem (v externím programu).

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#14 Příspěvek od warp »

Já používám obrazce z http://www.burosch.de/ , ale tam jsem teï nenašel odkaz na stažení iso DVD - kdyžtak mám. Nebo staèí stahnout z Googlu odpovídající obrazce, dát na flash a pøes STB nahnat do TV ...

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“