Zapojení elektroměru (viz obrázek)

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Zapojení elektroměru (viz obrázek)

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím

Chtěl bych se zeptat, jestli půjde zapojit elektroměr (štítkové hodnoty viz. obrázek). Má uvedenou napěťovou soustavu 3x57-288/100-500VAC a úplně nevím, co si pod tímto mám představit. Chtěl bych jej provozovat na naší napěťové soustavě (3x230/400V), lze to? Stačilo by mě 1F měření, protože rozvod který provádím je jednofázový...

Zde jsem vygooglil manuál http://www05.abb.com/global/scot/scot20 ... 3M0001.pdf

Ještě tu mám typ CBB211700 který má uvedenou napěťovou soustavu sice 3x230/400VAC ale je určen pro zapojení přes měřící transformátory, které nemám a ani jsem nikdy neměl..

Půjde něco z toho použít na měření 1F spotřeby?

Najde se tu nějaký znalý elektrikář který by byl ochotný mě poradit. Sice se tomuto oboru učím, ale nikdy jsem se s uvedenou soustavou nesetkal
Přílohy
2013-11-04-1293.jpg
(25.65 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od DELONG »

Na jednofázové vedenie by sa to malo zapojiť takto

Fáza L vstup - pripojiť na svorku 1
Fáza L výstup - pripojiť na svorku 3
Nulák pripojiť do svorky 11

v manuály nájdeš zapojenie .
Prúdové transformátory nepotrebuješ to nie je tvoj prípad :lol: .
Přílohy
elektromer.png
Manuál
(102.62 KiB) Staženo 249 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Asi ti to bude hádzať chybu E102/E103. Je to 3F elektromer.
L1 pripoj aj na svorku 4 a svorku 7,... možno mu bude stačiť nahradiť L2 a L3 fázou L1.
A tiež je možné, že bude merať výkon aj pri chýbajúcich napätiach na L2(svorka 4) a L3(svorka 7).
Klasiky (ferraris) s tým nemali problém. V týchto je zamontovaná inteligencia autorov.
Tu sú nejaké inšpirácie

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od CZJKP1 »

Děkuji za Vaše podněty. Zapojení samotného elektroměru mi je jasné, jen jsem se spíše chtěl zeptat, jestli ho lze provozovat na naší síťi vzhledem k uvedeným štítkovým hodnotám (napětí) abych ho nepoškodil/nespálil. Nebudu překračovat maximální povolené napětí uvedené na štítku? Je mi uvedené rozmezí napětí na štítku nejasné. Vydržel by i 3F ?

Jestli lze druhý kus provozovat bez mericich traf nevím, má tenčí svorky.

Manuál je asi univerzální ke všem typům. .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Máš doma snad soustavu 3x230/400V, tak se snad do 288/500V vejdeš, ne?
První hodnota uvádí efektivní napětí fáze proti střednímu vodiči (pracovní nule), druhá hodnota uvádí efektivní hodnotu napětí sdruženého, tedy mezi fázemi navzájem.
To přežije a ještě zbude.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od CZJKP1 »

Ajo...No me zarazo to 57 to znamena tedy minimum a maximum. OK...

A co ten kus ktery je urcen k mereni s MT. dle manualu maji mit prevod 100 je to k necemu dyz trafa nemam? Da se pouzit i bez...? To asi neni bud anebo, ten manual je univerzalni a pro vice druhu... Na tom kusu je nakreslene schema u svorek s temi trafy...

Kdezto u toho kusu 3x57-288/100-500 je schema bez traf, stejne jako poslal printscreen z navodu delong

Uživatelský avatar
skopekm
Příspěvky: 13
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#7 Příspěvek od skopekm »

Jestli lze druhý kus provozovat bez mericich traf nevím, má tenčí svorky.
Pokud bude měřený fázový proud do 5 A (standardní výstup z měřících traf proudu - ověřte si v manuálu či na štítku) a nastavíte si převodový poměr 1:1, tak Vám bude měřit správně. Vyšší proud elektroměr může zničit.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od CZJKP1 »

Asi 3A bude to jen na cerpadlo 700W, ale co kdyby nastal zkrat, mam to jisteny B6, vydrzelo by to, nebo musim pocitat s kremikovym nebem...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Čerpadlo 700W si při rozběhu bere kolem 15-20A, teprve po roztočení odběr klesne.
Za tu chvíli jistič nevybaví, ale elektroměr by to přežít měl, protože musí vydržet i transformovaný zkratový proud po dobu, než vypadne jištění.
A zkratový proud může dosahovat běžně 5-10 kA, tedy po transformaci 100:1 svorkami elektroměru poteče 50-100A, což musí po dobu vybavení jištění také vydržet.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od fero7 »

Som trochu zmeteny.
Neviem ci je to tema na takuto diskusiu.
Nie je to nebezpecne?
Nedavno si niekoho zrusil co sa chcel pohrat s lustrom.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

Píšeš, že se tomu oboru učíš. Tak když se na to necítíš, poraď se s mistrem.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od CZJKP1 »

fero7. Já budu letos dělat závěrečné zkoušky z oboru elektrikář...

Já nevím ale mám takový pocit že potřebuješ rýpat do správců EB, co v tom je? máš pocit že někomu nadržují . . . nebo závist ? ? ?

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

serviceman, máme praxi ve firmách. Za svým bývalým mistrem ze druháku jsem dnes byl a je stejného názoru jako Hill...

Jinak ne že bych se na to necítil, ale raději se ptám... Kdysi jsem zapojoval starého křižíka a ten mi běžel.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

CZJKP1 píše:1.Já budu letos dělat závěrečné zkoušky z oboru elektrikář.... 2. mám takový pocit že potřebuješ rýpat do správců EB, co v tom je? . . . nebo závist ? ? ?
1.Z dlhodobej praxe mozem Ti za tie skusky dat nula cely zadna nic bodu.
Ak ma niekto zbrojny preukaz, neznamena to ze vie dobre stielat.
Podla Tvojho zadania problemu nemas ani tusenia ako na to.
2.Ale nie, iba nemam rad rozdielne pristupy.
3.Zavist? Vies co pises? Lebo ja nie. Mozes to upresnit?

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od CZJKP1 »

Ahá, tak rozdílné přístupy v tom jsou!!

Fajn, tak když máš tak obrovskou a dloouhodobou praxi, tak mi prosím nakresli/vyznač, jak bys zapojil ten elektroměr, který je určený na měření pomocí MT tak abych s ním mohl měřit těch 5A bez MT (jak napsal skopekm a Hill). Jsem zvědavý.

O elektro se zajímám aktivně, je to můj koníček, a nejsem jako někteří, že dodneška neumí opravdu vůbec nic!


Nemám rád, když se někdo povyšuje před ostatními. Ptal jsem se tu na věci, se kterými jsem neměl možnost se setkat a nebyl jsem si zcela jistý. Mnohokrát jsem podle schématu zapojoval různé stykačové kombinace a vždy mě to fungovalo... Je možný že si pokročilejší a tak ti moje dotazy připadají absurdní, jestli seš starší o pár let, tak se ale prosím tě nevysmívej těm mladším :?... Já tě přesvědčovat že mám v oboru již nějaké znalosti nebudu, protože máš stejně hlavu svou a jistě si myslíš stejně své.


Hille, prosím tě, ujmul by ses odpovědi. Nepočítám, že bych se ji od fera dočkal... Protože tady je dobrá příležitost tento využít...

Na obrázku je schéma zapojení s měřícími transformátory toho elektroměru CBB211700. Tento bych chtěl zapojit bez MT na 1F s odběrem 700W (P/U 700W/230V=3.04A), jak? půjde použít na jednu fázi?

Měření je zřejmě na vývodech 1a3, 4a6, 7a9. Ale Co mam dělat s tím napájením (2,5,8 ?)
Přílohy
2013-11-05-1294.jpg
(27.31 KiB) Staženo 151 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“