Zapojení zásuvky s Al vodiči

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zbynek_
Příspěvky: 132
Registrován: 19 zář 2008, 02:00

Zapojení zásuvky s Al vodiči

#1 Příspěvek od Zbynek_ »

Budu dávat nové zásuvky v domě kde je starý rozvod s Al vodiči. Tak mne napadá a vrtá hlavou zda je lepší na vodičích ponechat očka nebo je zapojit tak jak se to dělá dnes u Cu vodičů tzn. rovný vodič pod šroubek....Jde o to jestli to u Al vodičů stačí....Děkuji

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Nejlépe s vodiči příliš nehýbat, pokud jsou očka, tak je ponechat.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Osobní zkušenost výměna zásuvek na lince a v koupelně panelákové jádro, při sebeopatrnější manipulaci se vyhřáté Al dráty ulomí - rozpadnou a pak je to problém ( nastavení kabelu) . Nehledě na to,že jde obvykle o staré dvoužilové rozvody TN-C,které jsou po letech vyhřívání hliníku nebezpečné ( ulomení "nuláku" znamená fázi na kostře jiných el. zařízení !).Já bych to tedy nedělal,max.opatrně utáhl stávající spoje ,hliník teče.

Uživatelský avatar
Zbynek_
Příspěvky: 132
Registrován: 19 zář 2008, 02:00

#4 Příspěvek od Zbynek_ »

Rozvody jsou třížilové, což mne docela udivuje páč jsou cca 40 let staré.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Nepatřily tehdy náhodou Senožaty do oblasti JME, kde se zhusta používala ochrana v sítích nn s napěťovými chrániči? Pak by bylo použití toho třetího vodiče opodstatněné už tehdy.

Uživatelský avatar
Zbynek_
Příspěvky: 132
Registrován: 19 zář 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Zbynek_ »

No ono to není přímo u mne, ten dům se nachází kousek vocad a jestli je tam ta ochrana to netuším. Jinak je to konec vedení(poslední barák)tak možná proto z nějakého důvodu. Ještě mne napadá jak víte že jsem ze senožat? :D

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

Zbynek_ píše:Ještě mne napadá jak víte že jsem ze senožat? :D
No podle IP adresy. Myslím že nepatřily pod JME. Pokud se jedná o Senožaty okr. PE

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#8 Příspěvek od palmalsport »

TO : Zbynek

Akorát že ne do všech zásuvek dostaneš Al vodič, notabene s očkem. Některé typy zásuvek jsou uzpůsobeny pouze na dva vodiče do průřezu 2,5mm2.
V případě že někdo použil Al 4mm2, tak to nedostaneš do zásuvek.
:)

Uživatelský avatar
VonBahnhof
Příspěvky: 110
Registrován: 11 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno, hl.n.

#9 Příspěvek od VonBahnhof »

Já bych si dovolil několik faktických poznámek, pokud kecám, budu rád, když mě prosím někdo opraví…

1) Nevím, jak se to dělá dnes, ale pokud má zásuvka volně přístupné šroubky, jako např. ABB řada Classic, dělám na měděných vodičích stále očka; Jejich nepoužití považuji spíše za lenost montéra. Jiná věc je samozřejmě, když to konstrukce zásuvky nedovoluje.

2) Pokud si dobře pamatuji, učívali jsme se, že je to právě hliník, na kterém se očka z důvodu jeho mechanické pevnosti dělat nemají, ba nesmějí…

3) Pokud jsou na koncích Al vodičů očka použita, ponechal bych je a s vodiči bych se snažil manipulovat co nejméně. Pokud jsou původní zásuvky starého, u nás posledních 40 let používaného vzoru, nahradil bych je řadou ABB Classic protože vnitřky jsou ještě stále stejné jako dřív a vodiče není třeba jinak tvarovat.

4) Vůbec nejraději mám, když si někdo v baubau nakoupí do paneláku zásuvky a chce je pak vyměnit jen z „estetických“ důvodů… Ona původní keramická tělíska byla na Al vodiče asi nejlepší, bohužel někdy praskla a časem se povolovaly šroubky co drží "vnitřek" pohromadě...

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od Elektronik55 »

Pozor na ČSN 33 2000 .. . , + připojovací podmínky ! Vyrábět kabelová oka v sítích TN-C , TN-S není povoleno , tedy zakázáno !
Do sítí TN-C , TN-S lze připojovat bezpečně přístroje s ochranou značkou ESČ .
Jedná - li se o výměnu přístrojů (zásuvky , vypínače , přepínače) z důvodu závady , doporučuji opálené , ztvrdlé AL vodiče odštípnout a nastavit vodičem Cu za pomocí svorek WAGO . Svorky jsou samosvorné . Izolaci na vodiči odstraníme zdrhovacími kleštěmi , nebo PODÉLNĚ ořízneme nožem .
Nikdy ne příčně (kolem do kola !) A očka ? No fuj !!!!!!!
Jedná - li se o výměnu přístrojů z důvodu estetického , doporučuji novou elektroinstalaci , a to bez pardonu , obzvláště budou - li se používat spotřebiče o velkém příkonu a oni se budou používat .
Mějte na paměti hlavně BEZPEČNOST !
Vladimír

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#11 Příspěvek od Elektronik55 »

Kontaktní pasta Alu-Plus se prodává v plastové injekční stříkačce
20 ml za cca 80,- kč
Vladimír

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

No, chci vidět ty al vodiče ve vago po 16A /stovky hodin:-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Elektronik55 píše:doporučuji opálené , ztvrdlé AL vodiče odštípnout a nastavit vodičem Cu za pomocí svorek WAGO ....
Tak tohle si přečte nějaký ten "domácí kutil", nakoupí v Hornbachu obyčejný WAGOspojky a zadělá si na brzké vyhoření spoje.. ;-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Jak už se musí sáhnout do instalace tím způsobem, že se musí nastavovat hliníkové dráty, tak je o několik tříd bezpečnější je nahradit měděnými.
V domech s více byty už to nastavování může v důsledku vést k obecnému ohrožení.
Koukám, Artaban na to zatím upozornil taky...

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#15 Příspěvek od Elektronik55 »

OK, Pane Takjan a Pane Artaban001, navrhněte lepší technické a finanční řešení pro Zbynka .
Vladimír

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“