ATmega48V-10AU (vyriešené HVS programátor)

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

ATmega48V-10AU (vyriešené HVS programátor)

#1 Příspěvek od edoedo20 »

Chcel by som požiadať o radu, či je možné ATmega48V-10AU programovať tak ako ATmega48-20PU.
ATmegu prevedenia smd som ziskal z dosky telefonu odobratim pinzetov po nahriati celej dosky spojov na kachliach hneď po topení cínu. Potom som ju drôtenými prepojmi napojil na päticu získanú z v.n. trafa telky oravan. Pokusil som sa ju naprogramovať ako led blikačku cez port LPT a ponyprog 2000, na interný rc oscilátor, hoc v pôvodnom zapojení mala kryštál cca 6MHz. Celé to prebehlo bez úspechu, verifikácia hlásila chybu, tuším -24.
Teraz neviem, kde je problém, či ide vôbec programovať, alebo neprežila letovanie a tak podobne.
Naposledy upravil(a) edoedo20 dne 11 kvě 2014, 13:07, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od FHonza »

Jestli byly nastaveny pojistky (fuses) na externí krystal, tak bez něj nepůjde ani naprogramovat. Zkus krystal připojit.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od nekmil »

Ano, pokud nepřipojíš krystal tak se ta ATmega nebude s tím programátorem vůbec bavit. :)
Pokud tedy není tím přepájením "kaput".

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#4 Příspěvek od edoedo20 »

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Kryštál som zapojil aj s kapacitami voci zemi, ale to isté. Pri zápise napíše Device missing or unknown device (-24), ak ignorujem, Write failed.
Takže ako ju oživiť, ak teda vôbec prežila moje letovanie. Letoval som mikropájkou na 12V a ruku som mal ukostrenú na nulákový kolík zásuvky 230V.
Ako ju nastaviť na interný oscilátor?

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od nekmil »

Těžko radit. Zkontroluj jestli máš dobře zapojené programovací piny MOSI, MISO, SCK, RESET, GND, Vcc. Pokud vůbec nekomunikuje, může být "mŕtvy"

Jinak pojistky (FUSES) z výroby by měly být LOW=h62, HIGH=hDF

"ponyprog" nepoužívám, jen mě tak napadlo, máš zapojený rezistor na "RESETU" ?

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#6 Příspěvek od edoedo20 »

Ano odpor 10k z resetu na Ucc 5V mám a je ešte reset blokovaný voči zemi kapacitou M1.
ATmega48V nereaguje ani na čítanie, ani na zápis a ani na mazanie, zrejme je kaput. Najbližšie sa pokúsim naprogramovať ATmega48-20PU, ktorá je celkom nová, v pôvodnom nastavení od výrobcu. Výsledok dám vedieť.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#7 Příspěvek od bastlir40 »

Tak mě napadlo, nemůže být právě od výrobce toho telefonu blokovaná proti přečtení nebo přeprogramování?
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#8 Příspěvek od edoedo20 »

Tak dnes som uspesne naprogramoval ATmega48-20PU kupenu v obchode. To ze ATmegu48V-10AU ponyprog ani neprecita a hlasi chybu -24 je zrejme sposobene zablokovaním vyrobcom telefonu. Ale co s nou teraz, je ju mozne nejak spojazdnit, alebo je zrela na vyhodenie.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od nekmil »

Ono je docela i možné, že má výrobcem telefonu zablokované programování po SPI. Potom jedině HV programátor ale při ceně toho obvodu bych se tím ani nezabýval. :)

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#10 Příspěvek od edoedo20 »

Ďakujem za pomoc. Zrejme bude programovanie cez SPI zablokovane, taka nemila pozornost od tesly Liptovsky Hradok. Inac som ani netusil ze je nieco take mozne. Na to HV programovanie by to zrejme chcelo odbornika, co ja urcite nie som, tak ATmegu odkladam a budem sa bavit s tou kupenou a hlavne nezablokovanou.

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#11 Příspěvek od edoedo20 »

Trochu som hladal na nete a nasiel som toto:
http://www.pablox.net/index.php?option= ... &Itemid=42
Chcel by som sa opytat, ci by mi to nepomohlo ozivit nekomunikujucu ATmegu48V-10AU pomocou novej ATmega48-20PU.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od GeorgeB »

Já jsem si pro tyto účely postavil AVR Fusebit doctor. UVedená verze je jen pro ATTINY.
Né že bych byl takový nešika a stále blbě nastavoval pojistky, ale u attiny má RESET i funkci I/O pinu a jakmile deaktivujete RESET,tak už nejde nijak naprogramovat přes ISP. Což je nevýhoda při ladění programu nebo upgrade.
Uvedený fusebitdoctor se dá postavit i pro řadu AVR MEGA.

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#13 Příspěvek od ujosvec »

já mam pro tyto účely postavené :
http://mdiy.pl/atmega-fusebit-doctor-hvpp/
naprostá spokojenost
Dell INSPIRON N7110-Intel i7-2630QM-8G RAM-GT525M/1G-SSD-256G-Win8-64bit

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#14 Příspěvek od edoedo20 »

Nepodarilo sa mi ju spojazdniť. Stále v PonyProg vypisuje Device missing or unknown device (-24). Je jednno či spustím čítanie, alebo aj iné. Vypisuje to aj na fuses, ak dam ignorovať, tak je všetko prázdne a naviac tam nie je ani SPIEN.
Ďakujem za rady a prajem všetko najlepšie.

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#15 Příspěvek od edoedo20 »

Ešte by som rád požiadal o radu, či nie je možné ATmegu48 spojazdniť na seriové rpogramovanie, povoliť bit SPIEN, ktorý je neodškrtnutý.
Fuse bits doktor cez led diody chybu nehlásil, ale SPIEN nezvladol.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“