Životnost EEPROM

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Životnost EEPROM

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám 2 kusy Atmel EEPROM 28C64A. Programátor XELTEC SUPER PRO/L+. Po asi 7-10 zápisových cyklech hlásí jedna chybu uprostřed, druhá vůbec nejde naprogramovat. :cry: V programátoru je v databázi přesně tenhle typ a výrobce. Atmel 28C16 jsem někde na 30-40 cyklech a stále ok. Goldstar 28C64A taky z databáze je někde kolem 20 cyklu a OK.
Atmel programovací algoritmus jede velmi rychle, Goldstar asi 3 x pomaleji. Zkusil jsem Atmela algoritmem od Goldstara a je to stejný, chyby na stejným místě.
Co je špatně, v datašítu píšou minimálně tisíce cyklů. Vadná série Atmelů z GME? Programátor asi ne, napekl už stovky švábů mnoha typů, Eprom, EEprom, uPC a nic nezčubil.
Kolik cyklů vydrží EEPROMKY Vám?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

AT24C04 a AT24C512, obě jsem na bakalářku přeprogramovával minimálně 100x ... spíš i vícekrát
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

A ta chyba je jaká ? Špatný obsah adresy nebo nepřijde ACK ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

To Xeltec nepíše. Ale teď si uvědomuju, že dobrá se nejdřív celá progamuje a pak celá verifikuje. No a u těhle vadnejch Atmelů to vyhučí už při programování, takže asi opravdu nepřijde ACK.
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem byl překvapen a to zcela příjemě. Obě 28C64, co byly jednoznačně před pár dny vadný najednou jdou naprogramovat a verifikace proběhne ok. 8O Zkusil jse to několikrát různý data v celý paměti a stále ok. Nějakej špatnej náboj či co? Po ty 3 dny byly zapíchnutý do černýho antistatic "molitanu", že by se ten náboj svedl? Jiný vysvětlení nemám...
Jirka

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Spíš bych si bejt tebou překontroloval zapojení patice programátoru a celý napájení/zemnění , smrdí mi to študentem na 100 honů...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

To asi nebude studenej. Jedna z těch zázračně uzdravenejch hází na stejný adrese vždy stejnou chybu. Stačí ji ale projet programování podruhý a verifikace vždy projde. Asi jsou ňáký lehce nemocný. :?
Jika

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Hodnota programovacieho napetia sedu,neda sa menit? Ze potrebuje vyssie napatie. Bud rad ja som mal pamet co verifikacioiu presla a v zapojeni nechodila.

Uživatelský avatar
Svaradmin
Příspěvky: 65
Registrován: 21 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Svaradmin »

Měl jsem podobný problém. Akorát opačně, než Celeron. Moje Atmely 28C64B už mají za sebou desítky, možná stovky cyklů a v pohodě. Ale jedna z 28C16 "odešla" po 2 cyklech. Házela chybu už při programování (čínským programátorem G540) Užuž jsem ji chtěl hodit do koše, ale nakonec jsem ji zapíchnul do grafitu a nechal být. To bylo před Vánoci.

Po Vánocích jsem ji (povzbuzen tímto vláknem a zázračným uzdravením Celeronových EEPROM) opět vyzkoušel. To už házela chybu až při verifikaci. Dal jsem asi 10x za sebou Chip Erase a od té doby jede normálně (zatím asi 10 cyklů).

Ale špatné zkušenosti mám se starými sériovými 93Cxx. Všechny mi po několika letech vyloženě "vytuhly" a nejde s nima hnout. Naopak 24Cxx jsou úplně v pohodě i po letech.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#10 Příspěvek od judeware »

AT28C64 má 10 000 zápisových cyklů. Varianta "X" 100 000.
AT24C04 a AT24C512 ............. minimálně 100x...
Ale to jsou sériové EEPROM, navíc bez potřeby externího Upp a většinou se neplní programátorem, ale přímo aplikací z nadřazeného MCU, řekněme pomocí "příkazů". Nejstarší garantovaly 10 000 zápisů, novější 100 000 a průmyslové až milion. Toto platí i pro řadu Microwire 93Cxx.

Ty problémy s technikou, co naznačuje EKKAR, bych nevylučoval, aspoň prověřit by to chtělo... :wink:
Hodnota programovacieho napetia sedu,neda sa menit? Ze potrebuje vyssie napatie.
Tahle paměť má generátor Upp na čipu a pokud se nepoužívá funkce "chip clear", tak se s ní při zápisu pracuje jen s +5V, jako se SRAM 62xx.

Problém může podle mě spočívat v řídícím software, který dostatečně nezohledňoval (nepředpokládal) raketový nárůst rychlosti CPU v PeCe a není to ošetřeno. Ono totiž podle datasheetu má být Write strobe mezi 100ns a 1000ns, což se možná nedaří dodržet.

A pokud jde o to, jestli se nejdřív programuje a pak kontroluje obsah, tak to tady úplně doslova nemusí platit. V pauzách mezi zápisy bajtů se dělá "data polling", což je vlastně čtení z poslední adresy. Busy = invertovaný bit ze zapsaných dat na D7, Ready = celý zapsaný bajt se dá přečíst zpět. Tahle 28C64 má dokonce extra vývod ready/busy, ale programátor ho zřejmě nepoužívá a testuje konec zápisu tím data pollingem (stejně jako 28C16, kde vývod RDY/BUSY chybí).

Na hrátky s těmito paměťmi by ani nebyl třeba špešl programovací přípravek a software pro PC, klidně by sis mohl ubastlit něco do milovaného SAPI (pro 28C16, 64 a 29C256, 512), jen s jedním 8255 a generátorem toho přesného pulzu na vývodu WE. :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Ty Atmelácký EEPROMky jsou jak dobrý víno, čím starší, tím lepší. :) Prostě ty 2 ks AT28C64 co byly nejdřív těžce a později lehce nemocný, se podařilo nějak postupně "rozpumpovat" a teď už vůbec žádný chyby nehlásí. Takže možná vlastnost, musí se "zaběhnout" :)

Jinak s tím nárustem rychlosti PC máš pravdu, Amiťáckej programátor EPROM a uPC z roku 1992 pod Dosem na 386 makal perfektně a pod W95 na P1 taky. Když přišly první PII a W98, tak blbnul při programování 27C256 a větších. Ještě, že jsem měl notebook, kde se daly v W98 nastavit nižší hodiny, s těma to nedělal. Na XP si kvůli portům už ani neškrt.
Jakej paradox k ORCAD4, ten šel na XTčku pod Dosem stejně rychle jako na dvoujádrový P4. 8O
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“