Čím nahradit ve stropním svítidle tři žárovky 100 W?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

Čím nahradit ve stropním svítidle tři žárovky 100 W?

#1 Příspěvek od jirkati »

Téma svícení se tu už probíralo snad ze všech pohledů, ale šedá je teorie a zelený je strom života. V půlkulovitém stropním svítidle pro tři žárovky po 100 W jsem ve snaze vyhovět všestranným tlakům na úspory po vyčerpání zásob 100 w žárovek osadil úsporky 23 W. Nedopadlo to dobře, značkové (a drahé) Philipsky odešly po roce. Prodejna přestala existovat, takže nebylo kde reklamovat. Pořídil jsem tedy OSRAM 23 W, po dvou letech začaly slábnout a po dalším půl roce první skončila. Černé oba konce se žhavícími vlákny, takže oprava nemá smysl.
Navštívil jsem specializovanou prodejnu s LED žárovkami na výstavě Dům a zahrada a moc jsem se nepobavil. Nejen že zatím nejsou běžně k dipozici LED žárovky se světelným tokem cca 1400 lm, ale do polokoule na stropě mi LEDky stejně kvůli masivnímu přehřívání nedoporučili. Ať si prý pořídím jiné svítidlo, kde nebudou žárovky uzavřené, a hlavně kde budou osy patic kolmé na podlahu. A samozřejmě pro mých potřebných cca 4000 lm ať si pořídím patřičný počet třeba "LED kukuřic". Když jsem spočítal náklady na potřebné LED žárovky + nové svítidlo tak jsem šel do kolen.
V kuchyni máme už tři roky halogenku 70 W v půlkulovém svítidle na stěně a svítí snad stejně, jako kdysi nová. Nevíte někdo, jakou teplotu by ty halogenky mohly snést ve stropním svítidle? A nebo doporučíte jinou, lepší náhradu?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

A proč tam nedáš normálně zase žárovky 100W ? Já je vidím v každém Kauflandu a zase tak drahé nejsou.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#3 Příspěvek od Hydrawerk »

Pokud se ti ty halogenky nějak líbí, tak si je kup. http://zarovky.heureka.cz/osram-halogen ... -e27-70-w/ Čekal bych, že přehřívání jim nebude vadit.
Docela mě překvapuje, že ti ty kompaktní zářivky tak rychle odcházejí. Nejspíš se v tom uzavřeném svítidle přehřívají. Chce to koupit jiný lustr.
Pak si kup nějaké úsporky Osram s udanou životností 10 000 hodin a 10 000 cyklů zapnuto/vypnuto. Ty vydrží docela dlouho. Pokud se teda mohou chladit okolním vzduchem.
EDIT: Jasně, kdo chce, ten si 100W tepelnou kouli sežene i dnes. http://www.danyk.cz/zakaz_zarovek.html
Přílohy
halogen energy saver.jpg
(93.16 KiB) Staženo 111 x
zakaz_zarovek02.jpg
(82.64 KiB) Staženo 140 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 02 led 2014, 18:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Do teď mně nenapadlo hledat 100 W žárovky v Kauflandu. Díky za tip. Zdejší OBI ani Bauhaus je už nevedou. Zřejmě zelení ekoteroristé na ně zatlačili.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Tak běž do specializované prodejny elektromateriálu. Hele, mě se zdá, že do určitých uzavřených svítidel se snad nic jiného, než edisonova žárovka nehodí. Pokud teda s tím chceš svítit každý den déle, než hodinu v kuse. Ledky i zářivky nemají rády přehřívání.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

U nás je má drogerie vystavené ve výloze. Je třeba se ptát...
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Žárovky 100W se prodávají, ale ne jako běžné žárovky na svícení.
Jednak se objevují pod označením tepelná koule nebo topná koule a pak se dají koupit jako "žárovka pro průmyslové využití", mj. i zde:
http://www.ame.cz/Zarovka-100W-230V-pru ... 10699.aspx

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

U nás je také běžně prodávají - ty 100W žárovky a co se týče výše uvedených halogenů , tak mají červenou barvu , mám jich v obýváku 6ks , tak vím o čem píši . To jsem ale neinvestoval já a zatím , snad asi 2 roky svítí . Nic tak bílého , jako klasická stovka , pro iluzi sluníčka zatím na trhu není .

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

BOBOBO píše:...co se týče výše uvedených halogenů , tak mají červenou barvu , mám jich v obýváku 6ks , tak vím o čem píši ....Nic tak bílého , jako klasická stovka , pro iluzi sluníčka zatím na trhu není .
To je voľaké čudné. Halogenky mají vyšší teplotu vlákna než klasičky plněné inertním plynem, a proto obvykle dávají o fous bělejší ("studenější") světlo. Taky jich pár doma mám, a žádnou červenou jsem nepozoroval.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#10 Příspěvek od Hifista »

Ty vyobrazené halogenky Osram jsou momentálně v akci v Kauflandu, ale pokud se týká životnosti, tak je to slabší. Už se mi stalo (ale ne u Osramu), že vnitřní baňka asi vlivem emise tak zčernala, že svítivost silně poklesla a žárovka byla na vyhození.
Nyní mám již delší dobu "nejmocnější" a ne drahou úsporku z Hadexu k plné spokojenosti. Pokud nevadí její větší velikost, tak dobře nahradí i původních klasických 2x100W, které jsem předtím dlouhá léta používal.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#11 Příspěvek od jirkati »

Hifisto co to je za tu úsporku z Hadexu. Prolezl jsem tam katalog a nic s takovými parametry jsem tam nenašel.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#12 Příspěvek od Duvsan »

Kedysi pred radou rokov som za hriešne peniaze kúpil halogénku v podlhovastej banke. Dlho sme ju mali v kuchyni a bažil som sa tým svetlom. Tie lacné hrušky sa tomu nepodobajú. Všímate si niekedy rozdiely medzi svetlami áut? Asi tak.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#13 Příspěvek od Hifista »

jirkati: mají ji v Hadexu pod kódem M033 je to 36W za 85Kč. Kupoval jsem ji před více než rokem a nyní, jak jsem se díval do nejnovější nabídky, tam mají ještě nějakou silnější-105W.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#14 Příspěvek od jirkati »

Hifisto dík, už jsem objednal. Jen budu muset upravit stropní svítidlo, aby trochu tahle polokoule větrala.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“