PC se sám restartuje- OPRAVENO

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

PC se sám restartuje- OPRAVENO

#1 Příspěvek od Michal22 »

Donesla mi známá PC, že jí nejede. Tak jsem si jej doma připojil na monitor a počítač jede. Volal jsem jí, tak po telefonu mi už neříkala že nejede, ale že se sám vypíná. Nechal jsem to běžet a opravdu, asi po 15 minutách se ozvalo lupnutí a počítač se restartoval. Od té doby se to stalo víckrát, nepravidelně.
Zatím jsem odpojil jen disketovku, tou to není.
Když se podívám do Prohlížeče událostí, tak přibližně v době restartu je tam chyba s popisem: "Zavedení následujícího ovladače pro spuštění počítače nebo systému se nezdařilo: VOBID"
Ostatní položky v logu jsou jen běžný balast, který na funkci nemá vliv, ale tuhle hlášku vidím asi poprvé :(
Předpokládám zradu v HW, ale čím začít?

PC je od nějaké firmy AAC, stáří tak 5 let, vevnitř Celeron 2,66GHz, 512MB RAM, systém XP Home, SP2.

P.S.: teď se mi to restartnulo dvakrát po sobě, potom Wokna nabídly možnost spuštění normálně nebo v Nouzovém režimu.

P.S.S.: elyty na desce vizuálně vypadají OK.
Naposledy upravil(a) Michal22 dne 02 úno 2014, 19:05, celkem upraveno 1 x.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#2 Příspěvek od Nagant »

Zdroj, paměti, grafika...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Teplo? Zkus umejt kontaktní plochu procesor - chladič technickým benzínem od zbytků starý teplovodivý pasty a napatlat tak za malej hrášek nový - už jsem se s tím setkal, že nebyl dostatečnej přítlak chladiče na procesor a ten se nesekal, ale rovnou restartoval... A taky to byl Cele®on...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Zkusil jsem odpojit další nepotřebné šouší okolo (CD ROM, TV karta, modem v PCI). Najel jsem do Biosu a zobrazil si stránku PC Health Status. Teplota procesoru se drží kolem 44°C, deska do 30°C. Ale co se mi nelíbí, je hodnota +12V. Padá dolů, už jsem viděl 10,17V. Netuším jak moc přesné je toto měření, ale ve chvíli, kdy se počítač dostal na tak nízkou hodnotu, tak došlo k restartu. Zkusím to měřit, jestli je to reálné.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
elped77
Příspěvky: 142
Registrován: 24 pro 2010, 01:00
Bydliště: VT

#5 Příspěvek od elped77 »

Na matičnej doske a v zdroji pozri elektrolyty.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Teď se mi to restartlo, měl jsem na +12V připojený multimetr. Napětí skákalo docela divoce v rozmezí 11,60 až 11,83V, chvilku před restartem sjelo ještě o něco níž, na nějakých 11,38V.
Vypadá to teda zatím na zdroj, konkrétně bd filtrace +12V nebo něco ve zpětné vazbě.
Nějaký zdroj tu mám, ale musím jet pryč, takže až se k tomu dostanu, dám vědět.
Zatím díky

Než jsem to napsal, tak se PC několikrát snažil znovu naběhnout, ale podařilo se mu to až na několik pokusů. +12V padalo až k 10,6V.
S největší pravděpodobností asi fakt zdroj.
Naposledy upravil(a) Michal22 dne 18 led 2014, 18:31, celkem upraveno 1 x.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jestli to je s tím napětím takhle, tak určitě filtrace - zdroj i mámoprkno. Z těch +12V se totiž napájejí lokální DC/DC měniče pro napájení jádra procesoru, RAM pamětí atd... A když klesne, hlídací obvod shodí celej komp...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#8 Příspěvek od Harry.pa »

Nainstaluj tam něco na zobrazení teploty procesoru, potom porovnej zobrazenou teplotu s reálnou teplotou chladiče - klidně jen na něj sáhni, pokud Ti to bude ukazovat třeba 80 stupňů a na chladiči udržíš ruku, tak je špatnej přenos tepla z procesoru na chladič. Potom, jak psal EKKAR, přepastuj procesor. Já používám bílou pastu z GM (stejnou, jako např. pod tranzistory), dobře se mě osvědčila a je levná. Obvykle je nejhorší ta, kterou tam dal výrobce. Za 2 roky nějak ztvrdne a teplo nevede. Ta bílá mě to nedělá, zůstává i po dlouhý době pořád "mazlavá". Proti nějaký drahý se stříbrem jsem nepozoroval podstarnej rozdíl v přenosu tepla.
Jinak ještě jsem se setkal s cca 0.3mm propadlou plochou na procesoru, tam se žádná pasta nechytala, teplota na procesoru vyšplhala až na 120 stupňů, na chladiči jsem normálně držel ruku. Příčinu jsem hledal 2 dny. Pomohlo až opatrný přebroušení plochy procesoru. Proč se procesor prohnul, to netuším, nicméně PC už cca rok funguje bez problému.
Na testování používám soft OCCT, v zátěžovým testu se celkem rychle procesor ohřeje, teploty to ukazuje přehledně v grafech, takže se na problém s chlazením dá dobře přijít.
Jinak špatnej tepelnej kontakt bývá i na grafikách, samozřejmě je tam i ta divná šedá ztvrdlá pasta, je to dobrý cca po 2 letech dobrovolně přepastovat, jinak jde grafika brzo do kopru.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jjilek »

Podobný problém jsem měl před časem na Dell Optiplexu. Nic jsem neměřil, po výměně zdroje je stále všechno v pořádku. j.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Pri kazdej oprave PC pozeram do zdroja, ci nie su nafuknute elyty.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Měl jsem na stole několik PC, kde ve zdroji elyty OK, ale na mámoprkně to pučelo jak někde v hájku na jaře... Ale vždycky to byly sestavy, kde byl jediným zdrojem průtoku vzduchu skrz skříň jenom větrák ve zdroji - u sestavy s byť i jen jedním dalším (odtahovým) větrákem umístěným ve skříni jsem se s případem nafouknutýho elytu JEN na mámoprkně nesetkal. Tam když už elyty nafouklý jak papuč, tak všude. Samozřejmě jim to trvalo delší dobu, než těm ve skříni s mizerným chlazením...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Jestli to napětí skáče, tak je vadný zdroj (měkký) v důsledku i jednoho malého a blbého elytu.
Na základovku se určitě díval, takže by nafouklé elyty kolem CPU určitě rozlišil.
Prostě je důvod definovat problém tím, že se použije jiný a spolehlivý zdroj. Buď bude problém trvat a potom je to jen na desce nebo je vadný zdroj a může se pak prčit i deska.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Díky za ohlasy.
Elyty na desce jsou vizuálně OK, do zdroje jsem se zatím nedíval. Multimetr jsem měl připojený na napájecím konektoru od odpojené CD ROM. Takže s největší pravděpodobností budou opravdu vadné elyty ve zdroji. S kamarádkou jsem se domluvil na koupi nového zdroje. Hlavně proto, že u toho stávajícího navíc hodně hučí ventilátor, a rovnou tam dám nějaký silnější, je tam 300W, to mě připadne trochu málo.
Příští víkend se na to zase mrknu, nemám to u sebe.
Díky
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Dej tam rovnou Eurocase s ventilátorem 12cm za 5 stovek (450W) a minimálně 3-4 roky je pokoj. A to PC je určitě starší.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#15 Příspěvek od dvorak »

A co nastavit zákaz restartu v případě problému ?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“