Jak na TN-S

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Jak na TN-S

#1 Příspěvek od rezis »

Zdravím všechny.
Dostal jsem se k rekostrukci části domu kde byla samozřejmě značně nevyhovující elektronistalace TN-C a to ještě v hliníku.
Vše šlo ven a je nataháno v mědi v soustavě TN-S.
Dále protože, se jedná jakoby o samostanou bytovou jednotku jsem vytvořil její vlastní rozvaděč. Problém však je v tom odkud vzít přívod pro tento rozvaděč. Od hlavního tehdy společného pro celý dům nemám možnost nic natáhnout. (nutno brát jako nynější fakt)
V části kde je nyní nový rozvaděč prochází dva kabely které již nyní nikam nevedou a mohu je použít. (zároveň k nim mám přístup na druhé straně v hlavním rozvaděči) jedná se o 4x4mm² měď původně pro bojler a 4*2,5mm² původně pro sporák.
Nějaké nápady? Uvažoval jsme využít tu 4x4 jako přívod 3L+N a PE poslat celým druhým kabelem 4*2,5mm²
Co na to říkáte? Asi velká prasárna že?
Internet - metla lidstva

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od hakamusai »

rezis píše:...Asi velká prasárna že?
jj :)
Nejlíp natáhnout novej kabel TN-S ,v místě rozdělení (TN-C na TN-S) dostatečně přizemnit.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Nový kabel nelze. Tudy cesta nevede :( Tedy ne alespoň následujících pár let.
Část domu je loni zrekonstruovaná včetně nových keramických obkladů na části domu. Prostě se nepočítalo, že se v nejbližších letech bude něco takového dělat.
Ale to tak je vždy... člověk něco plánuje a pak je vše jinak.

Ono to místo rozdělení je pohoda právě v tom hlavním rozvaděči. Je tam totiž před rekostrukcí přitažen nový kabel z HDS 5*6mm² takže místo je jasné. Jen to mé "mírné" omezení

Když nad tím tak přemýšlím je mi jasné že mi nemáte co poradit.....
Naposledy upravil(a) rezis dne 27 led 2014, 15:42, celkem upraveno 1 x.
Internet - metla lidstva

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od hakamusai »

njn,pak teda na obou koncích pořádně propojit a jistit s dostatečnou rezervou.(tohle bych radit fakt meměl :) )

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Tak beru to, že PE bude mít v tomto případě průřez 10mm² což je dost.
Kabely není problém na obou stranách dát do smršťovačky a taktéž přeznačit smršťovačkou.
Vím že by se to nemělo (už jsem viděl přívod tdo rozvaděče snad 5*10mm² kde toho přívodu bylo tak půl metru pak čokoládka a kabel 4*10 + jeden zelenožlutý co kousek přichycen izolačkou - na druhé straně to samé a revizí to procházelo - ono to bylo zakryté)

Spíš mi jde o bezpečnost. Což z mého pohledu by neměl být problém.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#6 Příspěvek od Peterseal »

A tejto instalacii bude robena revizia?

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#7 Příspěvek od kbulda »

Co všechno bude na ten podružný rozvaděč bytu zapojeno ?
Vypiš všechny spotřebiče, i s jejich příkonem. To jen proto , aby ti to ta
4 x 4 mm2 utáhla.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Není možnost to "obejít" půdou nebo sklepem? Interiér by se pak narušil minimálně.
Jinak pokud by šlo pouze o místnosti s minimem spotřebičů (např. pár zásuvek u podnájemníka) tak by šlo použít stávající kabel a 2 fáze - L1, L2, N, PEN.
Naposledy upravil(a) Achab dne 27 led 2014, 16:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

V podstatě normální byt 3+1. Jediný žrout je tam sklokeramická 3f deska.
Celý dům (dvě bytové jednotky) má hlavní 3f jistič 25B takže tam se moc rozšoupnout nedá.
On kabel má dle tabulky Draka kabely zatížitelnost 33A v zemi dokonce 44A (u mne pevné uložení ve zdi)
Ještě řeším čím ho jistit. Nyní jsou tři 20A šneky. To půjde ven a místo toho jistič. Jen nevím jak se bude tvářit 3*20B na případné rázy které se někdy sejdou.

Revize nebude. To bych si sám nesměl složit ani ten podružný rozvaděč - tedy on ještě není, ale bude:)
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od rezis »

Achab píše:Není možnost to "obejít" půdou nebo sklepem? Interiér by se pak narušil minimálně.
Jedine okolo baráku ve fasádě to by mělo pak cca 35m ten přívod. Fasáda je sice nová, ale nechávala se úpřed natřením barvou vymrznout přes zimu takže ještě není natřená. Prostě jsou od sebe cca 9metrů dva rozvaděče a WIFI to nejde :(

Ještě mě teď napadlo.
Musím zjistit jaké jsou podmínky ČEZ a vyhodil by se ten hlavní rozvaděč s elektroměrem ven pod HDS. A tím bych se dostal k dvojtarifu...
Přílohy
dum.JPG
(24.84 KiB) Staženo 46 x
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Po přeložce elektroměrového rozvaděče bude ČEZ požadovat revizi. Je otázka jestli se pak pro druhý byt nevyplatí zřídit samostatné fakturační nebo aspoň podružné měření.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Ano právě na revizi ztroskal první pokus o dvojtarif. Je tam ještě dřevěný rozvaděč. Kdyby se dal ven klasický nový tak by revizí prošel. Mi by zůstal ten přívod k původnímu a natáhl se i k tomu druhému. To by nemusel být problém. Když už tedy rýpat ve fasádě ....
Jen otázka zda to ČEZ povolí.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#13 Příspěvek od palmalsport »

Není nic snazšího, než zažádat na ČEZ o zřízení tvoutarifu. V připojovacích podmínkách je přesně popsáno, jak má vypadat nové odběrné místo. :)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Když bude měření venku tak to ČEZ spíš uvítá. Ale v případě montáže samostatné fakturační měřící soupravy pro druhý byt by se mohlo jednat o nový odběr který je nutno s dodavatelem projednat z hlediska rezervovaného příkonu. Nevím jak to chodí u ČEZu ale např. Eon účtuje u nových odběrů poplatek 500Kč za každou 1A hlavního jističe.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od TAKJAN »

Proč platit 2x paušál? Nové měření venku, možná zvednout na 32A, pokud to dovolí hlavní vedení. Za to je samozřejmě poplatek, ale ne hrozný. A v novém podružném rozvaděči podružné měření. Je to na hodně let, zase.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“