DVD vypalovačka LG

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

DVD vypalovačka LG

#1 Příspěvek od Celeron »

Včera jsem po hodně dlouhý době potřeboval vypálit DVD a byl jsem nemile překvapen. Mechanika LG, ještě PATA, sice stará asi 5 let ale používaná jen občas na instalace a co možná vypálila 5-10 DVD celkem dělá podivnosti. Po cizím nečte, co vypálí po sobě přečte, a co vypálí tak se jinde dost kouše nebo jsou ve videu kostky. Zkusil jsem z ní zkopírovat originál Office 2007 který jsem přeinstalovával někdy před 2 roky a vůbec DVD nenačetla. Předpokládám, že při takovým provozu bude těžko vyblikanej laser. Rozebrat, vyfoukat a otřít optiku růčo? Hledal jsem tu nějaký vlákno na toto téma, nebo kuchařku na čištění a nic, nebo jen vzájemný napadání která metoda je větší chujovina.
Jirka

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

Vatová tyčinka namáčaná jemne v isopropyle.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Problém je jednak zaprášení - můžeš zkusit opucovat shora s použitím IPA. Ale často bývá jemný prach nasedaný i na plopropustném zrcadle/snímací matici uvnitř systému. Tady by možná pomohla ultrazvuková koupel v IPA-nikdy sem prakticky nezkoušel.
Druhý defekt je zmatnění plastových dílů - a dnes čočky + ty zrcadla jsou většinou plast :( Kde jsou doby, kdy to bývalo poctivé sklo. Jenže laserová jednotka taky tehdy nestála dvě kilča.
Zkus ještě mrknout na support - občas vyschne mazivo a ten laser potom nepojíždí, ale spíš poskakuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Koukám, že s tou kvalitou to je dnes jako se vším. Kdysi jsem si pořídil za strašný prachy jednu z prvních vypalovaček na CD nějaká BTC. Byla tady půjčovna CD a tak se kopírovalo a pak hrálo jak bylo PC zapnutý. Tisíce přehranejch, stovky nahranejch. Dodnes je ve starý dílenský P2 s Miléniama. Nikdy se nečistila. Pak nejela několik let a instalace Milénií asi před půl rokem bez problému.
Tak jdu kuchat a čistit.
A propo, nějakej testovací program na kontrolu DVD? Nejlepší by bylo, kdyby vygeneroval kontrolní sumu kterou bych porovnal s druhým PC.
Jirka

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Z tohoto důvodu mám ve svém vehiklu z bazaru instalovány vypalovačky dvě a sice eldžínu H 55L a NEC ND 3520A to proto že se NEC nechytá na jisté značky DVD-R jako Maxell příkladem. Ještě bych uvedl jaký kopírovací program používáš, kde selhává Nero nastoupí Shrink nebo Ašampon. Na zmršené výpalky pomáhá A120. Je to velká věda teda.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Jo, do CDP Technics I. poloviny 90. let (SL-PG 400A, 420A, 470A...) implantovali mechaniky Philips CDM1. Divím se sice že strejc Matsushita na tento kompromis přistoupil ale šlo o jenen z nejtrvanlivějších přehrávačů CD a CD-R různých problémových značek. O tom vloženém CD slyším prvně, nestačí plexi atrapa CD ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#7 Příspěvek od ferro0 »

Nekolikrat jsem cistil v IPA. Pouzivam sprej IPA 170 dukladne proplachnu celou laser optiku a vysusim fenem kde se moc neprasi. Nejdrive jsem to vyzkousel na nekolika starych funkcnich mechanikach mezi nimi jedna DVDr. Vsechny mechaniky cetly bez problemu dale. Pote prakticky u nekolika stolnich DVD a jednom CD prehravaci, kde nestacilo jen ocistit cocku z vrchu. Po proplachnuti opet funkcni.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Právě jsem skončil s čištením DVD LG GH22NP21. Teda to byla pakárna! 8O Vytáhl jsem podavač, vycvaknul čelo a sundal spodní plech, to bylo ještě v pohodě. Překvapilo mě, že vevnitř ani smítko a tak jsem váhal jestli má smysl pokračovat dál. Ale zkusil jsem to a začalo peklo zvané klempířina. Normálně u jinejch DVD jde horní plechovej dekl tvaru U vysunout nahoru a zůstane jen plastovej vnitřek. A tady ani náhodou! Plechový packy U plechu byly narvaný v drážkách plastu mechaniky a jedinná možnost byla bočnice ohnout a roztáhnout tak 1 cm do stran. Po rozdělání jsem zase žádný smetí nenašel ale stejně jsem mechaniku vyfoukal stlačeným vzduchem. Pak jsem lupou 8x koukal na optiku a vůbec žádný viditelný znečištění. Tak jsem ji vzal PA metylalkoholem, nic jinýho čistýho nemám. Pak zase další klempířina s nasazením deklu.
No výsledek je, že právě dokopírovala datový DVD 4,2GB vytvořený na jiný mašině, po který před čištením nečetla. Teď to zkusím smazat a nakopírovat zpět.
Co jsem tak geniálně vylepšil nechápu. Jen pro pořádek, u mě se nekouří, takže ta optika žádnej "potah" mít nemohla.
Jo a při zkoumání Aidou jsem zjistil, že to je dokonce DL a netuším proč píše SCSI, když má IDE kšandu.
Jirka

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

částečně pomůže vložený nosič právě v prašném prostředí kde na čočku prach sedá shora.. Tak je mechanika komplet celá krytá a kdo ví, třeba brání teplotnímu prodění a nebere tolik jemného prachu ani zdola - to prý byla hlavní příčina zdechání optik mu aiwy.. Stačilo pod mechaniku udělat teplotní štít, aiwa mám po baráku několik, nikdy jsem nezkoušel už jen proto, že poslední obejdnanou KSS213 sem šteloval půl dne aby vůbec četla. Citlivost na poklep už od nova byla tragédie. Ani nastavení na škopek hold někdy není všemocné - polská kvalita, dřív šlo alespoň sehnat něco origo.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Jirko, celý to může mít jednoduchý vysvětlení (už se mi také stalo), pokud mašina dlouho leží a pak ji připojíš, projeví se zvýšené svody nenaformovaných elytů. To dokáže spolehlivě posunout pracovní body servozesilovačů. Co to znamená nemusím snad psát. Někdy stačí nechat nějaký čas pod napětím a ono se to srovná.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

Ještě by mě docela zajímalo zdalipak každá optická mechanika v compu či už playeru má onen štělovací trimr kterýmž lze zvýšit emisní výkon laseru když slábne a pokud ano jak se to projeví na jeho životnosti ? Jenom teoreticky, šťourat šroubovákem se v tom lépe nebudu.
Přílohy
CD ROM shoes for music fans only.jpg
(94.75 KiB) Staženo 30 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

mi-ro píše:Jirko, celý to může mít jednoduchý vysvětlení (už se mi také stalo), pokud mašina dlouho leží a pak ji připojíš, projeví se zvýšené svody nenaformovaných elytů. To dokáže spolehlivě posunout pracovní body servozesilovačů. Co to znamená nemusím snad psát. Někdy stačí nechat nějaký čas pod napětím a ono se to srovná.
Nené, v tom to není. Ta mechanika byla v PC každej den pod napětím, jen se do ní nic nestrkalo. :)
Jirka

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#13 Příspěvek od Peterseal »

Problem PC mechanik je aj ten, ze na ne nesada len prach, ale pocas prevadzky PC, kde je na zdroji+vzadu ventilátor, je vzduch tahaný aj cez mechaniky. Cize sa zaprasia mnohokrat rychlejsie ako v beznej vezi ci DVD prehravaci.

K cisteniu: mne sa osvedcilo vyfúkat optiku, potom ju ponorit do izopropylalkoholu(IPA) a dat na teplý radiátor. Cez noc sa to svinstvo vo vnútri zvyklo uvolnit, a ráno som to prepláchol znova IPA a nechal dobre vysusit. Z obycajnym alkoholom toto robit nejde, lebo po sebe zanecháva také ,, čmuhy,,.
K cisteniu opitk v ultrazvuku: neskusal som, ale bojim sa, ze by to mohlo poskodit vrchnu sosovku, ma velmi jemne ulozenie.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ultrazvukom som skusal - nic sa neposkodi. (Ne)fungovalo to potom rovnako ako predtym.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#15 Příspěvek od Kvicala_r »

To bych se spíš bál na tu čočku fouknout tím sprejem, abych neurval uložní čočky na tom plastovém "pantíku". JJ, jak říkal jeden člověk co chtěl očistit na starém videu display, prach je sviňa pozor na něj :)

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “