Krystalka pod vysílačem

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Krystalka pod vysílačem

#1 Příspěvek od kulikus »

Jak určit intenzitu vf magnetického pole z intenzity elektrického pole?

Řeším, kolik závitů by měla mít cívka v bezprostřední blízkosti AM vysílače, aby s diodou utáhla běžná sluchátka k přehrávači/MP3. Ta mívají myslím 32ohmů. Předpokládám, že kond pro rezonanční obvod tam netřeba.

Řekněme ve vzdálenosti 100m od AM vysílače s výkonem 650 kW.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

kulikus píše:kolik závitů by měla mít cívka v bezprostřední blízkosti AM vysílače, aby s diodou utáhla běžná sluchátka k přehrávači/MP3. Ta mívají myslím 32ohmů. Předpokládám, že kond pro rezonanční obvod tam netřeba.
Řekněme ve vzdálenosti 100m od AM vysílače s výkonem 650 kW.
nejdříve bys měl mít cívku a kondík v rezonanci k přijímanému kmitočtu.
Potom připojit diodu a sluchátka na odbočku na cívce, aby odpovídala impedanci sluchátek.
Nakonec připojíš anténu tak dlouhou, aby ta sluchátka byla správně vybuzena . . .

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Ano, ale pod vysílačem bude natolik silná magnetická složka pole konkrétní frekvence (639kHz), že naindukuje v samotné cívce dostatečné napětí - domnívám se. Ostatní frekvence budou silně pod jeho úrovní. Proto tam nebude potřeba ani kond pro rezonanci, ani anténa. Jde mi o výkonové poměry. Kolik závitů, aby to hrálo do 32ohmu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

udělej cívku třeba se 100 závity,
a pohyblivým kontaktem od studeného konce, zkus kde to bude hrát akorát . . .
Přílohy
krystalka4.PNG
(6.64 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

100m od Liblickýho vysílače ti budou hrát jakákoliv sluchátka i bez přívodního kabelu. S LC obvodem v rezonanci bych měl vážnou obavu o detekční diodu. Ale taky se tam chystám, až bude tepleji.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

V dědině Pohodlí pár stovek metrů od SV vysílače a KV rušičky pár km jižně od Litomyšle hrály docela hlasitě i okapy nebo oplechování střech, když se zrovna povidlo je naladit na správnej zlomek lambda. Na valníku taženým koňským potahem stačilo k nočnímu obrysovýmu osvětlení mít v jistý době vpředu i vzadu po žárovce 6V 50mA spojený drátem nataženým kolem korby do smyčky - a svítilo to od vesnice až k lesu u křižovatky na Sebranice...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Nojo tohle se tady probíralo že blízko vysílačů hrajou různy věci.Taky jsem tady psal že jednomu chlapovi u Liblic hrál v kuchyni sporák.Dlouho tápal co to kde furt hraje.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#8 Příspěvek od Davidsev »

Byl jsem pod Topolnou a 4k sluchátka tam nehrály ani s drátem a diodou... :?
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

To není možné, s drátem a diodou mi 16 km od Topolné hraje reprák.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#10 Příspěvek od Davidsev »

Možné to je, pod Topolnou rozuměj vedle budovy vysílače. Možná je pod svícnem tma ;)
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Já v tomto oboru nejsem vůbec zběhlý, ale dodnes si pamatuju jak jsme dojeli s kamarádovou Š120 pod Kojál a zkoušeli naladit něco jiného jak ČRo. Stupnice 87,5 až 108MHz nám to stejně neumožnila :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Tiger_T »


Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Dneska jsem se zastavil pod Liblickým vysílačem, vzal sebou stará telegrafní sluchátka 2kOmy s vidlicí. Na vidlici mezi kolíky namotal někaou GA203. Sluchátka už od silníce (asi 100m) hrála jen při dotyku rukou jednoho kolíku. U plotu pod stožárem-cca 10m samotná sluchátka nehrála ale stačil dotyk čehokoliv a hrálo. I šroubovák zápíchnutý do země. To nemluvím o drátěném plotě okolo vysílače. Na víc experimentů jsem neměl čas ale doufám, že to zopakuju a vezmu sebou kus nějakýho PK kabelu a natáhnu anténu. Mám pár fotek, ty sem třeba večer hodím.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Když jsem tam stál po těmi 355m stožáry, napadlo mě, kolik vyzářený energie se ztratí v kotevních lanech i když jsou přerušovaná izolátory, kolik v plotech okolo objektu. A vůbec, proč jsou ty stožáry dva? A jestli se tam zase dostanu a natáhnu provizorní anténu-nejlépe svislou?, tak k tomu budu mít docela respekt. Přece jen 750kW není málo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od kulikus »

mi-ro píše: U plotu pod stožárem-cca 10m samotná sluchátka nehrála ale stačil dotyk čehokoliv a hrálo. I šroubovák zápíchnutý do země.
Zkus, jestli se rozsvítí LEDka na smyčce z drátu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“