Počitadlo impulzů

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
5410261230
Příspěvky: 206
Registrován: 18 čer 2007, 02:00

Počitadlo impulzů

#1 Příspěvek od 5410261230 »

Zdravím bastlíře. Potřeboval bych virtuální počitadlo inpulsů ( 0,1-30Hz), vstup na paralelní port z invertoru. Minimálně čtyřmístné zobrazení na monitoru. OS Windows 7. Ovládání stačí START, END Pod Windows netuším jak se to dělá. Z nouze se pokusím něco v Basicu ale nevím na které adrese je vhodný PIN. Nejlépe již hotový modul. Všem kdo poradí předem díky.
Ještě mě napadlo nešlo by to šoupnout do Excelu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Jediny sposob, ako to moze cez paralelny port spravne fungovat, je cez prerusenie - pin ACK.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

5410261230 píše:...
Ještě mě napadlo nešlo by to šoupnout do Excelu.
To bych také dokázal využít,kdyby mi nějaký signál na portu, celkem jedno, jestli LPT nebo COM šel přímo zpracovávat v Excelu. Možná je to jednoduché, jen to tam nevidím...

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

SoftCollection Impulse Counter je 12 čítačů na paralelním portu, pokud by stačilo 20Hz.

Obrázek
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

To musi citat stale stav paralelneho portu, takze to nebude poriadne fungovat (bude zrat 100 % CPU alebo kratky impulz nezachyti).

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od bum »

Pro tvoji možnou inspiraci kdy jsem potřeboval také čítat pulsy je schéma zapojení přípravku připojeného na sériový port na mém webu, jde o článek KLIMA tam počítám pulsy z fototranzistoru použitého z PC myši při měření rychlosti větru. Další možná zapojení přípravků na čítání pulsů pak v článcích MĚŘENÍ TEPLOTY S KTY 10-6, STANICE a další.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tomto příkladu se krásně uvidí, na co wokna vlastně jsou.... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
5410261230
Příspěvky: 206
Registrován: 18 čer 2007, 02:00

#8 Příspěvek od 5410261230 »

bum píše:Pro tvoji možnou inspiraci kdy jsem potřeboval také čítat pulsy je schéma zapojení přípravku připojeného na sériový port na mém webu, jde o článek KLIMA tam počítám pulsy z fototranzistoru použitého z PC myši při měření rychlosti větru. Další možná zapojení přípravků na čítání pulsů pak v článcích MĚŘENÍ TEPLOTY S KTY 10-6, STANICE a další.
Máš tam spousta zajímavých zapojení s Tvým dovolením jistě něco použiju. Ještě jednou Díky.

Uživatelský avatar
5410261230
Příspěvky: 206
Registrován: 18 čer 2007, 02:00

#9 Příspěvek od 5410261230 »

monterjirka píše:
5410261230 píše:...
Ještě mě napadlo nešlo by to šoupnout do Excelu.
To bych také dokázal využít,kdyby mi nějaký signál na portu, celkem jedno, jestli LPT nebo COM šel přímo zpracovávat v Excelu. Možná je to jednoduché, jen to tam nevidím...
Našel jsem přímo v Excelu Visual Basic Třeba tam není pro nic za nic. Zrovna ho pročítám ale to nevypadá na jeden víkend.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od bum »

5410261230 použij co potřebuješ od toho to tam je. Bum

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Yarda1 »

bum píše:...jde o článek KLIMA tam počítám pulsy z fototranzistoru....
Zběžně jsem tam na to koukal, myslím, že je tam psáno, že to funguje na W95/98 co tam lze počítač spustit v MS DOS.
A bylo by potřeba nějak definovat, co je puls k počítání a co už je rušení a počítat se nemá.
EDIT: Co se týká ovládání a čtení jednotlivých pinů LPT nebo COM, tak na to je dobrý elektronický manuál SYSMAN, snad se dá někde ještě stáhnout - i když už jsem narazil na názor, že v SYSMANu jsou chyby a že existuje něco lepšího. Ale problém je v tom, že novější wokna vás už jen tak z BASICu na porty nepustí (zkoušel jsem to), chce to něco jiného, ale já jsem k tomu zatím nedospěl.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od bum »

Programy k uvedeným článkům jsou používány na počítačích pod WINDOWS 2000, XP, WINDOWS7-startér POKUD JSOU UVEDENÉ OS ŘÁDNĚ NAINSTALOVÁNY VE 32-BITOVÉ VERZI NA PC, k programům KLIMA, MĚŘENÍ FREKVENCE SÍTĚ, MĚŘENÍ NF SIGNÁLU a dalším kde měřím frekvenci tak programy normálně spouštím pod uvedenými OS z příkazové řádky. Pouze pro měření frekvence je NUTNÝ sériový port NE REDUKCE USB/COM. Ke zmínce kdy počítač měří signál a kdy ne tak převodníky toto vylučují.

Uživatelský avatar
5410261230
Příspěvky: 206
Registrován: 18 čer 2007, 02:00

#13 Příspěvek od 5410261230 »

bum píše:Pro tvoji možnou inspiraci kdy jsem potřeboval také čítat pulsy je schéma zapojení přípravku připojeného na sériový port na mém webu, jde o článek KLIMA tam počítám pulsy z fototranzistoru použitého z PC myši při měření rychlosti větru. Další možná zapojení přípravků na čítání pulsů pak v článcích MĚŘENÍ TEPLOTY S KTY 10-6, STANICE a další.
Líbí se mi tvůj přístup. Bydlím v "opičích horách" nejbližší prodejna součástek je 70 km. Chtěl jsem použít dynamo od jízdního kola a otestovat zároveň tvar vrtule pro budoucí elektrárničku. Jak provádíš převod "otáčkoměru" na rychlost větru a kalibraci?

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od bum »

Nevím zda tu ještě budeš číst odpověď, tak ti zasílám SZ kde ti to popíši. Jinak když budeš chtít tak mi kontaktuj na mém soukromém imeilu je na mém webu u každého článku a napiš o co jde tzv. měření pulsů na ebastlírně. Zdraví Bum

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“