Sycení jádra cívky permeabilita(změna), změna indukčnosti L

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

Sycení jádra cívky permeabilita(změna), změna indukčnosti L

#1 Příspěvek od studentmmem »

Mám vzduchovou cívku a zajímá mne, jak se mění permeabilita.

V podstatě mne zajímá je nějaký vzorec, který mi říká, když znám konstrukci cívky a napětí. Jak se mi změní po přivedení na pěti na cívku její permeabilita a výsledná indukčnost(která je na ni závislá), protože používám různá jádra na stejnou vzduchovou cívku.

[Tahle otázka mě zajímá nejvíce.
Dále mám vzduchovou cívku. Když ji změřím má nějakou indukčnost L po přivedení napětí a krátkém odpojení třeba po jedné minutě změření je její indukčnost 10krát větší(ta pozvolna klesá než se ustálí na konkrétní hodnotě). Čím je toto způsobeno a nějaký vzorec, který to vysvětluje. Měl jsem za to že L je pevně danou konstantou, která vznikne konstrukcí cívky a může se pouze změnit nasycením jádra.

Když do výpočtů pak používám L na vztahování(Síla - F) nějakého jádra a vytahování používám jaké L to z ustáleného stavu nebo to, co tam je po odpojení?

Děkuji za jakoukoli odpověď.[/b]

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Čím to měříš?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Jak může permeabilita záviset na napětí?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Mám zato , že jsi nám nenapsal , z jakého materiálu jádro jest . Možná zde poběží o maghysterezi , jenže v naší praxi se takovéto materiály v podstatě nepoužívají . V tom by mohl být ten čokl .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

studentmmem píše:Mám vzduchovou cívku a zajímá mne, jak se mění permeabilita....
Permeabilita vzduchu se nemění. Je tedy logický nesmysl naměřit jinou indukčnost před přivedením stejnosměrného proudu a jinou po jeho přerušení.
Správná otázka tu už zazněla: čím to měříš?

Samozřejmě při použití feromagnetického jádra lze stejnosměrným proudem (napětí s ním má jen tolik co dělat, kolik káže Ohmův zákon) ovlivňovat polohu pracovního budu na magnetizační resp. hysterezní křivce jádra, a tím i jeho permeabilitu. Používá se v transduktorech a přesytkách k tvarování střídavých průběhů, pro malé střídavé signály se v některých konstrukcích této závislosti na stejnosměrném proudu využívalo k ladění změnou indukčnosti.

Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

#6 Příspěvek od studentmmem »

Děkuji za rychle reakce.

V tom je jeden z problémů u jader netuším materiál. Je to vše staré.
Ale beru v potaz první jádro, od něj se už pak odrazím.

Naprázdno naměřím 130mH a 620mH(s jádrem) z toho plyne, když to podělím, že materiál jádra má něco k 5 permeability.
Když to připojím a odpojím indukčnost mi zroste asi pětkrát, než se to opět ustálí zpětně na 620mH.

Pro měřil jsem to normálně ručním měřičem na indukčnost.

Já myslel, taky že nemůže, ale první magnetizace konstantním napětím, mě napadlo, že došlo ke změně v jádru(právě ta hystereze mne také napadla).
http://home.tiscali.cz/ok1ayy/pdata/Ferity01.pdf koukal jsem tu na příklad dva, proto mne napadla nějaká změna, ale zde je to i fregvenčně závislé, což v mém případě není.

Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

#7 Příspěvek od studentmmem »

Hill - v tom máš pravdu teď sem se na to díval, problém je možná také v tom, toho jsem si všiml až nyní, že část toho jádra je napevno v cívce.

V kostře cívky je asi 1/10 jádra. Takže už nemohu tvrdit, že je z cela vzduchová.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Já bych se radši "odrazil" od toho druhého případu vzduchové cívky, která tě, jak píšeš, zajímá víc. Pustíš do ní (ss?) proud, vypneš, a naměříš jinou indukčnost?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

#9 Příspěvek od studentmmem »

Ještě jsem zkusil tedy vzít to jádro a za sunout ho do jiných vzduchových cívek. Které mají pouze kostru.

Výsledek je, že s jádrem a bez jádra L.
1.540H
0.376H

3.74H
0.92H

Což je permeabilita 4.1 toho jádra, ale jsou trošku volnější.

Ale nezkoušel jsem je odpojit a připojit, protože ta cívka s kterou si hraji je na 24 voltů a tyhle ty jsou na 300V a 230V s takovým zdrojem doma nedisponuji.

Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

#10 Příspěvek od studentmmem »

serviceman
Ano po odpojení naměřím asi pětkrát větší indukčnost, po nějakém čase se opět hodnota ustálí spět na původní, něž byla cívka připojena ke zdroji.

Ale jak jsem bral v potaz, je tam kus jádra i přesto v té vzduchové cívce nevím proč výrobce dával kus jádra na pevno a k tomu pohyblivé jádro.

Zkusím si koupit jenom čistě obyčejnou vzduchovou cívku a změřit si zda vždy zůstává L konstantní(po odpojení a připojení něco do 24 voltů). Já si myslel právě, že podle vzorců je to konstanta a tohle mne vyvedlo úplně z míry.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

Z míry ses vyvedl sám tím, že píšeš o vzduchové cívce, která ale vzduchová není - jakkoliv je zbytek jádra malý - někde, zdánlivě i úplně mimo cívku, se v jejím magnetickém poli nachází nějaký feromagnetický materiál.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

#12 Příspěvek od studentmmem »

serviceman
Ano to máš pravdu, ale otázka je jak je možné tedy, že je ta indukčnost různá. Jestli se dá nějak dopočítat, jakou indukčnost ta cívka dosahuje maximální, když je připojena na napětí. Pokud tedy jádro má na tento efekt nějakou reakcí, jak je vidět má - prostě se změní indukčnost.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od kulikus »

studentmmem píše: Když do výpočtů pak používám L na vztahování(Síla - F) nějakého jádra a vytahování používám jaké L to z ustáleného stavu nebo to, co tam je po odpojení?
TO je zoufalá češtin a. Musel jsem to čísat mnohokrát, než jsem začal chápat smysl některých vět. Pokud si přečteš po sobě zadání a zkusíš ho přeformulovat resp. napsat správně, věřím, že dostneš na dotaz více odpovědí, jelikož řada odborníků na to louskání prostě nemá čas nebo trpělivost.

Abys to nebral jako předpojatý odsudek, oceňuji tvoje zdvořilé jednání.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#14 Příspěvek od serviceman »

Hill na to už odpověděl. Stejnosměrným proudem posouváš pracovní bod a i po jeho vypnutí tam zůstává nějaká remanence, která je podle proudu různě velká a pracovní bod je tedy různě posunut.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
studentmmem
Příspěvky: 7
Registrován: 24 úno 2014, 01:00

#15 Příspěvek od studentmmem »

kulikus

Za češtinu se omlouvám, ta asi lepší nebude.
Studuji chemii a toto je trošku mimo mě elektro a magnetizmus.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“