LED trubice

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

LED trubice

#1 Příspěvek od milin »

Máte někdo prosím zkušenosti s- LED trubicemi 120 cm? jde jen o výměnu za 36W, nebo se dělá uprava ?co Startér? dik

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Mě funguje i bez starteru a tllumivky.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Já mám tady v práci dvě 120 nad hlavou, ale těleso jsem musel upravovat. Myslím že na jeden konec fáze, na druhý nula? Už si nejsem jistý, ale dalo se to propísknout na trubici měřákem (dva a dva kolíky byly spojeny). Startér a tlumivku jsem nepoužil, jen kondenzátor na vstupu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od CZJKP1 »

To těleso se upravuje! Taky jsem jedno upravoval. Tlumivka se vyndá, a místo startéru se dá pojistka, která je v pouzdře startéru, měl jsem i originál zapojení od výrobce. Při posledním úklidu (asi 14 dnů) jsem ho měl v ruce a nevím, jestli jsem ho nechal anebo vyhodil. Mám se podívat? Je ale dost pravděpodobné, že to každý výrobce bude mít jiný...

edit něco je zde:

http://elektrika.cz/data/clanky/cso-201 ... rubic/view

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

schema
Přílohy
2014-03-17-1704.jpg
(90.59 KiB) Staženo 176 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

A není lepší koupit dobrou zářivku a hlavně kvalitní el. předřadník? Já těm LEDkám jako hlavní zdroj světla furt nějak nevěřím.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Vymienat to bezhlavo je nezmysel, pretoze tie LED menej svietia a silno oslnuju.
Ten clanok na elektrika.cz je super, odpoveda asi na vsetky otazky.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od CZJKP1 »

Nějaký prase vyhodilo tady přes ulici do trávy zářivku, takovou tu linku, kryt byl propálený a zbytek jsem vzal. Podezření padlo na tlumivku, a byla KO, a protože jsem tuto nesehnal, tak jsem dostal tu LED zářivku a to schéma . . . :D Jako náhrada dobrý, svítí do bezchybně.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#9 Příspěvek od Hydrawerk »

forbidden píše:A není lepší koupit dobrou zářivku a hlavně kvalitní el. předřadník? Já těm LEDkám jako hlavní zdroj světla furt nějak nevěřím.
Pokud se nebojíš rtuti (já moc ne) tak doporučuji raději tu zářivku. Vydrží také dlouho. LEDky by se snad mohly hodit na WC, kde se strašně často rozsvěcí a zhasíná.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od CZJKP1 »

Na hajzl je to moc drahý!

Ty LED žárovky už některé tak blbé nejsou. Měl jsem možnost si vypůjčit a v pokoji vyzkoušet tento philips:

http://www.ecat.lighting.philips.cz/l/s ... 182402_eu/

A svítila opravdu dobře, do všech úhlů, ale světla tu bylo míň, než od mé velmi oblíbené Holandské PHILIPS úsporky 23W (možná se poslední kusy dělaly taky v číně), této: http://www.discount-electrical.co.uk/sh ... bcplet.jpg (na foto s jinou paticí). tyto úsporky jsou neskutečně kvalitní. Zatím nám odešla jedna jediná, a svítí se s nimi denně v kuchyni nad jídelním stolem, v mém pokoji, u mamky v pokoji, a i jinde! většinou je vyřazujeme, že už mají černé konce a svítí trochu méně. Jdou k babičkám a dědečkům do lustrů, kde nahradí ještě klasické žárovky a tyto tam doslouží.

Možná, že kdybych měl možnost si půjčit a vyzkoušet Philips A67, ta má 17W že bych byl spokojený...

Když to tak vezmu, tak tam ale už zřejmě moc žádná úspora energie není, když musím mít LED žárovku téměř se stejným výkonem jako ZÁŘIVKOVOU žárovku, aby byl světelný výkon stejný. Nebo se snad mýlím?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Ano, účinnost LED a kompaktních zářivek je velmi podobná. LED žárovky by měly mít o trochu delší životnost (někdy) a více spínacích cyklů (tomu bych i věřil).
Jinak tato úsporka na obrázku může být jak říkáš kvalitní, ale nikdy jsem ji neviděl. Asi už se pěkných pár let nevyrábí.
Přílohy
PHI_15bcplet.jpg
(26.69 KiB) Staženo 85 x

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Mach3D »

milin píše:Máte někdo prosím zkušenosti s- LED trubicemi 120 cm? jde jen o výměnu za 36W, nebo se dělá uprava ?co Startér? dik
K původnímu dotazu:
Už mi jich rukama prošlo hodně, od počátku jejich vývoje, až do teď.
Když se ke mě dostaly poprvé, stačilo jednoduše vyndat starter a dát led trubici, meli spojené ty dva caplíky na koncích.
Před měsícem k nám přišla nová sada led trubic, kde je to již podle nových norem, což je postavené na bezpečnosti, ale musí se předrátovat celé světlo a nebo koupit svítidlo přímo k tomu. Mají totiž napájení z jedné strany, L je na jednom caplíku a N na druhém stejného konce trubice.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Já si myslím, že pokud LED osvětlení, tak jedině ze svítidlem, který je vyprojektovaný na LED světelný zdroje.. Pseudonáhrady žárovek, nebo zářivkových trubic se mi nepozdávají. Ledka se nikdy vyzařovací charakteristikou žárovce, nebo zářivce nevyrovná. Většina soudobých svítidel je právě pro žárovky, nebo zářivky vyrobena (reflektory jsou součástí svítidla a mají vliv na jeho "svícení"..
Sám používám LED žárovky ActiveJet 3.2W, u kterých jsem čela svítivých diod zbrousil do na rovno a vyleštil tak, aby bylo pozdro před LED čipem naprosto čiré. V lampě u stolu už mám 3.5WLEDku svítící v úhlu 120°.
U všech těch světel je ten svit ale takový podivný. I když svítí dost intenzivně, pocitově mám dojem, že svítí málo a přitom to světlo bodá do očí....

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pokud bych jich měl někde více zapojovat. Tach bych určitě chtěl vidět prohlášení o shodě. Ta co sem měl naposled, docela dobřel rušila po síti FMko.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od Michal22 »

Já mám v práci dvě 120 přímo nad stolem, ale není to jako hlavní světlo v místnosti, doplňuje to zářivky nad stropem. Pokud je použita trubice s LED o barevné teplotě kolem 4000K, tak to (podle mého dojmu) oči netahá, ale je potřeba silnější zdroj světla něž třeba kolem 5000K.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“