Zvlhčovač vzduchu Benta

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

Zvlhčovač vzduchu Benta

#1 Příspěvek od Pradlenka »

Na obrázku je detail dna ultrazvukového zvlhčovače vzduchu Benta z Bauhausu. Jak je vidět, prvek, který se stará o odpařování vody, přišel o svou ochranu a v místech, kde chybí černý lak, to koroduje (zelená). Chtěl bych vědět, zda je vůbec zdravé to nadále používat a zda lze opadaný lak něčím opravit a konkrétně čím, aby se při provozu nevypařovaly nějaké nebezpečné látky. To opadané okruží vypadá, že je z nějaké litiny, či co.
Přílohy
zvlhčovač.jpg
Benta
(110.49 KiB) Staženo 132 x

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

To nevypadá na korozi. Patrně je to vodní kámen.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Ten černý matný lak zakrývá hliníkový držák pieza - to že odpadá a zavápní se je docela normální, dá se to používat dál. Jediný problém by byl, kdyby tam toho vodního kamene bylo moc (bránilo by to pohybu pieza) - to už by bylo potřeba nějak rozumně odvápnit - ne octem...

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#4 Příspěvek od milin »

dostál jsem zvlhčovač vzduchu, který nefunguje- a svítí červená led. spínač hladiny vody je O.K návod nemám. dik za radu

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Pradlenka »

@jasin&ohryzek36:
A neměl bych ten hliník tedy něčím zalakovat, aby se to nezhoršovalo? Proč čekat, až se to zavápní celé? Stačila by nějaká barva na lehké kovy?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Pradlenka píše:@jasin&ohryzek36:
A neměl bych ten hliník tedy něčím zalakovat, aby se to nezhoršovalo? Proč čekat, až se to zavápní celé? Stačila by nějaká barva na lehké kovy?
Tak tam li destilku :-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

milin píše:dostál jsem zvlhčovač vzduchu, který nefunguje- a svítí červená led. spínač hladiny vody je O.K návod nemám. dik za radu
A jde proud do toho generátoru? (u toho mýho bylo napájení a "power ON)
Přílohy
ultrasonic_nebulizer.png
(2.71 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#8 Příspěvek od milin »

napajení je OK.,proč stalé svítí červená Led?

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#9 Příspěvek od Pradlenka »

milin píše:napajení je OK.,proč stalé svítí červená Led?
Hele "milin", nechceš si založit svoje téma s problémem? Jinak mě to červeně svítí, když dojde voda, aby to nejelo na prázdno. Když se voda dolije, svítí to zeleně.

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#10 Příspěvek od milin »

taky mně to napadlo že jde o vodu čídlo je OK. součastně svítí zelena i červená

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Žádná voda se ve ultrazvukovým zvlhčovači neodpařuje. Mechanicky se tříští pomoci ultrazvuku. Voda se mechanicky rozkmitá na frekvenci kolem 2.5MHz. Nejbližší okolí membránky pomáhá směrovat vibrace do jednoho směru . Rozkmitaná voda vytvoří sloupec, který nad hladinou tvoří kužel. V místě, kde kužel končí, voda nestíha vibrovat a štěpí se na kapičky. Do ovzduší se dostávají i látky ve vodě obsažení, takže destilovaná voda je zde na místě. V případě normální vody je zvýšená prašnost vlivem vápence vysráženého z vody. Vincentka takhle rozptylovaná je vhodná na inhalaci.. Takže se tý sloupnutý barvy zase až tak moc bát nemusíš.. Ona Ti stejně časem postupně sjede díky korozi hliníku a mechanickému působení..
Jinak je provoz jištěný správným založením zásobníku vody (koncák na nádobce, nebo kus magnetu a pod je jazýčkový kontakt) a správnou hladinou v pracovní komůrce (plovák s magnetem a jazýčkový kontakt).

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#12 Příspěvek od Pradlenka »

No, ale když tam budu dávat tu destilovanou vodu a ta mi bude vycucávat ten hliník, tak se mi bude odpařovat i ten hliník, ne? To bych vážně nechtěl.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Pradlenka píše:No, ale když tam budu dávat tu destilovanou vodu a ta mi bude vycucávat ten hliník, tak se mi bude odpařovat i ten hliník, ne? To bych vážně nechtěl.
Já bych to s tím hliníkem tak tragicky neviděl.. Jinak nějakou trvanlivou barvou to přetřít můžeš

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

pokouším se opravit zvlhèovaè Sencor SHF900 (taky ultrazvukový princip s piezem), ze kterého se nechce "odpaøovat" voda. Je normální aby se to piezo po zapnutí silnì høálo a tím napø. pomáhalo odpaøování vody? V mém pøípadì totiž høeje (pøitom odpor mezi elektrodami vykazuje nekoneèný)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#15 Příspěvek od sr71 »

asi byl problém s tím, že prosakovala voda dolù do té elektroniky - po oèištìní oxidace se zdá že to funguje - odpaøuje. Ten piezo ale docela høeje (když to pustím bez vody), nevím jestli je to normální. A ten vodorovný chladiè dole (je na nìm BU406) topí jak blázen - podrobnì jsem to nezkoumal, ale pøipadá mi že to BU je zapojeno úmyslnì tak aby topilo a chladiè sloužil jako "radiátor" pro ohøev té nádoby. Víte nìkdo jak to pøesnì celé má fungovat? V tom zapojení je i MCU, takže mi ta elektronika pøipadá nìjak zbyteènì složitá.
Přílohy
odvlh.jpg
(80.66 KiB) Staženo 89 x

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“