Měření napětí na jednotlivých článcích baterie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

Měření napětí na jednotlivých článcích baterie

#1 Příspěvek od 666mb »

Ahoj, potřeboval bych vyrobit pomocí procesoru měření napětí na článcích baterie, v podstatě něco jako battery manager, který odpojí baterie od zátěře při poklesu napětí pod dovolenou mez jakéhokoliv článku.
Jediné co mě napadlo, tak měřit napětí pomocí napěťového děliče. Je to tak správně? S tím, že bych zjišťoval napětí jednotlivých článků odčítáním od vstupu A0.
Děkuji za jakékoliv připomínky :-)
Přílohy
Untitled Sketch_schem.png
Schéma
(73.61 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Předpokládám, že to máš na lipolky, tedy něco, co je v každým modelářským ballancéru nebo nabíječce. Podobnej tester mám, umí zkontrolovat a zbalancobat 1-6 článků. Taky by mě zajímalo, jak to mají udělaný. Kontrolovanej lipol blok je zároveň napájení testeru a maká i na úplně vybitej jednočlánek kolem 3,5V. Předpokládám, že napájení je stále z toho spodního článku a ostatní bidou děliče. Jestli tě to zajímá, můžu se do toho testeru kouknout jestli bude vidět nějaký moudro.
Jirka

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od bum »

Podobný přípravek používám při vybíjení baterie složené z šesti baterií používaných v RC modelech pouze používám počítač, který ovládá osm relátek pro inspiraci "článek vybíjení šesti baterií". K obrázku myslím si že pokud bude srovnávací vstup A0 chtělo by to aby napětí na výstupech z děličů na vstupy A0, A1 mělo při plném napětí všech baterií na obrázku jejichž součet je 9V. Napětí na vstupech použitého mikroprocesoru jako vstup A2 tj.3V, pro vstup A0 je rezistor 15K nahrazen 3K6 a rezistor 4K7 nahrazen 1K8. Změnou rezistorů je při napětí 9V na výstupu z bočníku na vstup A0 napětí 3V.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“