Čerpadlo pro ohřev bazénu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

Čerpadlo pro ohřev bazénu

#1 Příspěvek od mspacil »

Dobrý den,
prosím o radu, jestli je nějaká možnost bezpečně použít oběhové čerpadlo 220V pro ohřev bazénu.
Děkuji

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Za běžným proudovým chráničem , běžným 3-vodičovým připojením .

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#3 Příspěvek od mspacil »

BOBOBO píše:Za běžným proudovým chráničem , běžným 3-vodičovým připojením .
Čerpadlo se bude spouštět i když budou lidé v bazénu.
Děkuji

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Najdi si nedávné vlákno o svodu topných těles . Je fakt , že sem zatím nikdo nedal měrný odpor vody opatřené bazenovou chemií při její teplotě např. 40°C .

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od GeorgeB »

Pokud by někdo chtěl změřit vodivost vody v bazéně,tak můžu posloužit. Mám konduktometr, ale nemám bazén ani tu chemii :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Skoč do lázní , máš tam přece dvoje ! :D Tedy , když jsem tam chodil do školy , tak byly .

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#7 Příspěvek od mspacil »

Prosím k věci.
Děkuji

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Ale to je k věci . Pokud bude čerpadlo napojeno plastovou hadicí nebo trubkou a ještě napájeno přes chránič , tak děláme nejhorší možné scénáře , že by byl vadný chránič , prorazila se izolace čerpadla směrem k vodní náplni a potom by výše zmíněná voda musela být vodičem elproudu . :lol:

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#9 Příspěvek od mspacil »

BOBOBO píše:Ale to je k věci . Pokud bude čerpadlo napojeno plastovou hadicí nebo trubkou a ještě napájeno přes chránič , tak děláme nejhorší možné scénáře , že by byl vadný chránič , prorazila se izolace čerpadla směrem k vodní náplni a potom by výše zmíněná voda musela být vodičem elproudu . :lol:
Tak jinak:
může se něco stát?
Oběhové čerpadlo na 220V, provedeno pospojování a uzemněno tyčí - připojeno na plastové vedení, každá strana cca 5m do bazénu - chráněno 30mA 3f chráničem (pro celý okruh) + 1f 30mA chránič přímo pro čerpadlo.
Díky

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

mspacil píše:Dobrý den,
prosím o radu, jestli je nějaká možnost bezpečně použít oběhové čerpadlo 220V pro ohřev bazénu.
Děkuji
Pochopil jsem, že myslíš oběhové čerpadlo původně určeno pro topení..
Pokud Ti nevadí, že jej rychle zadřeš, tak jej použij.. (samozřejmostí je použití chrániče a tří-žilového přívodu)
Čerpadlo má fyzicky oddělené vinutí od rotoru přepážkou. Mezi rotorem, který je utopený a tou přepážkou není moc místa. U tohoto čerpadla se voda z oběžnýho kola dostává do rotoru, takže nějaká nečistota, či kovová špona způsobí havárii. Dalsí věc jsou fluidní ložiska, který bazénovou vodu zrovna milovat nebudou (voda v topení je stále ta samá, co dokola krouží v trubkách a je relatívně čistá, což se o vodě z bazénu říct nedá)
Osobně bych toto oběhový čerpadlo na bazén nedával..

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#11 Příspěvek od fero7 »

mspacil - mozno by bolo lepsie, ak by si na zaciatku napisal konkretne co a ako mas zapojene, a co a ako (cim) chces ohrievat.
Zvycajne sa ohrev robi cez vymennik, ktory je zapojeny v potrubi s filtraciou. Bazenova voda je cerpana filtracnym cerpadlom. Ohrev ma samostatny okruh. Ak mas nejaky "jednoduchy" ohrev napr. solarnou plachtou, tak sa robi "bypass" v okruhu filtracie. Cerpadlo je z filtracie.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od kevin_mitnick »

Leta pane 1988 se za dostatecne oddeleni pro zubarske soupravy od Chirany povazoval 1 metr plastove hadice 3/4". A to slo o zarizeni v primem kontaktu s telem pacienta...

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#13 Příspěvek od mspacil »

fero7 píše:mspacil - mozno by bolo lepsie, ak by si na zaciatku napisal konkretne co a ako mas zapojene, a co a ako (cim) chces ohrievat.
Zvycajne sa ohrev robi cez vymennik, ktory je zapojeny v potrubi s filtraciou. Bazenova voda je cerpana filtracnym cerpadlom. Ohrev ma samostatny okruh. Ak mas nejaky "jednoduchy" ohrev napr. solarnou plachtou, tak sa robi "bypass" v okruhu filtracie. Cerpadlo je z filtracie.
Právě že jednoduché to není, už tom dělám delší dobu a vyzkoušel jsem toho více.
Nejlepší řešení je "bypass", ale s vlastním čerpadlem (stačí malý výkon).
Není možně použít pro toto stávající čerpadlo. (stávající čerpadlo má 750W a spínalo by se cca každých 10 min, podle počasí a to je zbytečné a drahé.
Díky

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#14 Příspěvek od kbulda »

Je úplně jedno jestli poběží 750 W 6 x za hodinu po 2 minutách , nebo menší čerpadlo nepřetržitě. Ten výkon na přečerpání tam musíš vložit tak jako tak. Tím bypasem se to řeší normálně. Dává se k tomu solární automatika , která to spíná podle nahřátí vody v kolektoru a bazénu. Většina těchto automatik má nastavitelnou hysterezi 5 až 30 °C.
Stejně ti to čerpadlo filtrace musí denně jet nějakých 6 až 8 hodin aby jsi přefiltroval vodu !
Nevymýšlej blbosti a udělej to co nejjednodušejší. I kdyby, tak ta trocha proudu za 4 měsíce tě finančně nezabije, aneb, kdo chce mít opici, tak musí mít i na banány. Chemie a ostatní kolem bazénu tě vyjde za sezonu na víc, než ta elektrika.

Uživatelský avatar
mspacil
Příspěvky: 155
Registrován: 05 úno 2014, 01:00

#15 Příspěvek od mspacil »

kbulda píše:Je úplně jedno jestli poběží 750 W 6 x za hodinu po 2 minutách , nebo menší čerpadlo nepřetržitě. Ten výkon na přečerpání tam musíš vložit tak jako tak. Tím bypasem se to řeší normálně. Dává se k tomu solární automatika , která to spíná podle nahřátí vody v kolektoru a bazénu. Většina těchto automatik má nastavitelnou hysterezi 5 až 30 °C.
Stejně ti to čerpadlo filtrace musí denně jet nějakých 6 až 8 hodin aby jsi přefiltroval vodu !
Nevymýšlej blbosti a udělej to co nejjednodušejší. I kdyby, tak ta trocha proudu za 4 měsíce tě finančně nezabije, aneb, kdo chce mít opici, tak musí mít i na banány. Chemie a ostatní kolem bazénu tě vyjde za sezonu na víc, než ta elektrika.
To je přece naprostá blbost, trošku se nad tím zamyslete co jste napsal a nebo si zjistěte výkon a průtok oběhového čerpadla a potom pište kraviny.
Oběhové čerpadlo tu teplou vodu vytlačí téměř za stejnou dobu jako ta velká filtrace a spínat 30W a 750W 5-6 x do hodiny je sakra rozdíl.
Mám to odzkoušené.
Dále nevím co máte za filtraci a za vodu v bazénu, ale mě stačí pouštět filtraci na max 2-3 hod. denně a to už musí být hodně horko, jsou dny kdy filtraci nepouštím vůbec.
Bazén mám již 6 let a takhle mi to vychází prostě nejlíp.
Automatiku mám udělanou taky podobně jak píšete.
Ale v jednom máte pravdu je to nejjednodužší a stejně mi nic jiného nezbyde. :(
Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“