Oprava pračky - lze nahradit triak misto 35mA typem 50mA ?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

Oprava pračky - lze nahradit triak misto 35mA typem 50mA ?

#1 Příspěvek od machura »

Rozbila se mi pračka Bosch (programator Siemens). Vše funguje, jen když se má roztočit motor, tak se snaží roztočit na max. otáčky až pískne řemen a hned se zastaví. Našel jsem částečně natavený triak BTB16 600CW. Bohužel jsem sehnal (je před víkendem) jen BTB16 600BW, který je úplně stejný, jen Igt je místo 35mA 50mA. Je možné ho tam dát ? Znamená to, že neotevře naplno a tudíž nebudou maximální otáčky motoru ( a až dorazí správný typ, tak to vyměním) nebo bude problém ?

datasheet je zde: http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 00CW.shtml

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

skontroluj si obvod tacha... ked to leti do maxima tak RJ nema udaj o otackach motoru a pusti to naplno...

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#3 Příspěvek od machura »

Takze ten triak muze bt jen ocouzeny a presto funguje a problem je v tachu ? Kdyz ja nemam schema. Je to Bosch WAE 24460BY. Obvod tacha bude taky na tom programatoru ?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

tachogenerator je na motore vzadu... skontroluj nejakym ohmmetrom ci ma cievka tacha nejaky odpor ,potom kabelaz a konektory...

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#5 Příspěvek od machura »

no, tak to bude artisticky vykon, protoze to bude urcite na opacnem konci mototu, nez se tam odzadu dostanu :-(

Kdyz bych tam dal ten novy triak (sice ne 35mA ale 50mA) a bylo to v tacho, tak ten triak odpalim nebo ne ? To, ze ma Igt max 50mA znamena, ze nebude otvirat do maxima, tzn, nez by prisel ten spravny, tak by to melo nizsi otacky ?

Kdyz by byl problem v tacho, co bych mel hledat ( resp. co by se na tom dalo opravit ) ?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

Ten triak asi len nebude otvoreny naplno...mozno sa diky tomu bude viac hriat... Neviem, taketo experimenty som zatiaľ neriesil... Vyvod z tacha je na svorkovnici. V niektorych pripadoch sa nejak to tacho da vymenit ale chce to poznat parametre... Inak sa mení cely motor...

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#7 Příspěvek od machura »

a jeste jedna blba otazka - ten motor ma asi uhliky. Nemohl by uhlik viset nebo byt ubrouseny ? Ja vpodstate nevim, jestli se to roztocilo nebo ne. Vzdy jsem slysel takove zapiskani (tak jsem myslel, ze se protocil motor) a hned bylo ticho. Ma to displej, ale zadna chyba se nezobrazila.

PS: kazdopadne, ten stary triak ma A1-A2 zkrat v obou smerech

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Takze triak vymenit... Skus tam dat co mas... Keby uhlik visel tak bud by sa motor nerozbehol alebo za velkeho iskrenia ak by tam bol este nejaky dotyk...

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#9 Příspěvek od machura »

tak to byl triak. S tim, co jsem tam dal to bezi. Jeste jsem pod nej dal pastu, protoze tam kupodivu zadna nebyla.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#10 Příspěvek od keemo »

Tak som sa netrefil:-) hlavne ze sa podarilo:-)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

PS myslím, že tyristor/triak se chovají trochu jinak než trandy, buď mají dostatečný proud ig pro sepnutí a sepnou, nebo je proud malý a nesepnou vůbec. Nic mezi tím. Princip řízení výkonu stř. proudu je ve fázovém posunu sepnutí. Pokud se mýlím, opravte mě.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#12 Příspěvek od machura »

Nojo, ale proc by se teda delaly uplne stejne kusy jen lisici se v Igt 25mA, 35mA a 50mA ?

Jestli by to tak bylo, pak bych to uz nemusel vymenovat za puvodni typ.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Prostě mají větší citlivost. Ne všude máš k dispozici 50mA pro ovládání. Pro sepnutí stačí i impulz, pak už tyristor ig nepotřebuje. Stačí mu minimální I A/K a drží sám.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#14 Příspěvek od machura »

no dobre, pak ale v pripade, ze to funguje i s tyem BW ( 50mA), tak mam vlastne stesti, protoze vyrobce tam dal ten CW (35mA) a tudiz tam take ten spinaci impulz nemusel vyhovet. Mam pravdu ?

Uživatelský avatar
jojo4
Příspěvky: 233
Registrován: 20 říj 2011, 02:00
Bydliště: Novohrad

#15 Příspěvek od jojo4 »

machura píše:Nojo, ale proc by se teda delaly uplne stejne kusy jen lisici se v Igt 25mA, 35mA a 50mA ?

Jestli by to tak bylo, pak bych to uz nemusel vymenovat za puvodni typ.
Pretože, keď varíš každý deň guľáš s toho istého druhu mäsa, tak sa ti ho nepodarí uvariť presne rovnaký každý deň. Čím nižšie Igt- tým citlivejší =kvalitnejší= výhodnejší na viac aplikácií.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“