Staticka energie a soucasne mobily.

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Staticka energie a soucasne mobily.

#1 Příspěvek od robo »

Je mozne poskodit statickou energii treba z obleceni soucasny mobil? Treba dotykac. Jde mi o bezny zpusob provozu. V navodech se pise o nepouzivani tel v letadle, kamenolomu, u benzinek. Pak je tam cast o vlhkosti. Ale o staticke energii ani slovo. Sam s tim zkusenost nemam. Na netu jsem hledal nejaky pripad ktery by tohle popisoval, nic. Co na to soudni znalci, pripadne soud. Pri tvrzeni poskozeneho ze se mobil poskodil statickou energii. Dik

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Neni to mozne, mobily (pouzite soucastky) maji na vstupech ochrane esd diody.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Většina vstupů/výstupů v každém mobilu je ošetřena EMI filtry, které vliv statické elektřiny eliminují (na druhou stranu je díky tomu mobil složitější, mimo jiné jsou tyto EMI filtry zdrojem poruch). U levných noname telefonů bývají tyto ochrany dost ošizené.
Dobrý telefon by neměl být v žádném případě citlivý na statickou elektřinu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Já bych trochu obavy měl.
Kolikrát při vhodné konfiguraci oblečení/podlaha skáče z prstu docela dlouhá jiskra a pěkně to píchne, asi bych nezkoušel s takovým prstem máknout na dotykový displej.
Už jsem např. viděl i dost USB flešek, které při zasunutí do PC hodily jiskru a bylo po nich nebo po USB portu, a taky je to tam všelijak chráněné.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

breta1- on je tam tak trochu rozdíl- když vytahuješ nebo zapojuješ flešku, tak máš konektor rozpojený. Dotýkáš se stínění a datový pár je skoro přístupný (jiskra na něj může přeskočit). Kdežto když máš nerozebraný telefon, je to skoro vše odizolované, nikde němáš rozpojený žádný konektor.

Pamatuju si, jak mi kluci z Motoroly ukazovali snímky z elektronového mikroskopu, které dostali na nějakém školení. Byl tam vidět procesor, který byl zkušebně namáhán statickou elektřinou, ovšem ve chvíli kdyb byl telefon rozebraný. Udělalo to malé krátery do křemíkového systému. Údajně se toto nestane, pokud je telefon nerozebraný (bylo to součástí školení o ESD na pracovištích v servise).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Kryt telefonu, zejména pokud na něm již ulpěl pot a mastnota, nemá nulovou vodivost a může tak působit jako Faradayova klec, která náboj k elektronice dovnitř nepustí. U flash disků, se stačí dotknout prstem nějaké kovové části počítače a až pak disk zasunout do USB portu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Soused pred casem po mne chtel rozebrat mobil, pry mu porad tuhne a servis mu ho stale vraci s tim ze je v poradku. Zkousel prskat jiskrou z piezo zapalovace do datoveho konektoru proti baterii bez jakehokoliv vysledku na funkci. Chtel ho poskodit tak aby mu vymenili desku a aby to nebylo poznat :-)

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“