Linux, čím dnes začít?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Linux, čím dnes začít?

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tady od kámoše odloženou jetou P4 D860 PERL 2,4GHz, 2G RAM, 160G HDD, DVD/RW, grafika ATI Radeon HD3600, síťovka AM938.
Je bez systému. Je mi vcelku k prdu, na W7 asi slabota. Kupodivu za těch 14 let nikde žádnej elyt s čepicí, až se divím. Asi ty dva větráky navíc...
Chtěl bych si zkusit na ni pohrát s Linuxem, když ho tady furt někdo vychvaluje. :) Čím a kterým začít, co přeskočit, čeho se vyvarovat, kde čerpat rozumy? Na netu je toho spousta, ale zase času není tolik na zkoumání všeho.
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od Standa99 »

Základ je "téměř" u všeho stejný, vše se liší akorát grafickou nádstavbou. Na starý PC bych zkusil LXDE nebo Xfce. Narazíš akorát na problémy ve smyslu: flash video v prohlížeči, nainstalovat tiskárnu atd. Pokud se rád učíš, tak jde jenom o to, najít vhodný návod a použít. Hromada věcí je s windows totožná: Firefox, Chrome, VLC atd. A co si vybereš za distro je jen na tobě, protože s čímkoliv, co se stále vyvíjí, neudělaš vůbec zle.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od Ondra2 »

Provozuji W7 na noťasu Celeron M530(1,7GHz, 1jádro) + 2GB ram a (téměř) bez problémů. I nejnovější Ubuntu na něm lítá dobře, takže nemá smysl na tento stroj instalovat nějaké ořezané verze.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Standa99 »

Asi se budu muset ještě hodně učit, když je LXDE nebo Xfce "ořezaná verze"! U obou jde o plnohodnotnu grafickou nádstavbu, která může vyhovovat daleko lépe než Unity.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#5 Příspěvek od Duvsan »

Ak môžem prispieť názorom, ja som si obľúbil lUbuntu (LXDE). XFace sa mi nezapáčilo, KDE som mal rád 3-kové, dnešné niee. Pokračovatelia GNOME a spol, toť skúsiť a posúdiť.

Uživatelský avatar
kamtar
Příspěvky: 5
Registrován: 12 čer 2014, 02:00

#6 Příspěvek od kamtar »

zalezi hodne na dovednostech, pokud to chces vzit vazne a opravdu si s tim pohrat a naucit se to chce si to zapamatovat jednu vec: v linuxu slouzi graficke rozhrani jenom pro web,filmy a psani dokumentu.. na administraci a hrani se systemem se postupne nauc pouzivat jenom konzoli a systemovou dokumentaci.

Z distribuci treba to xubuntu nebo nejake jine ubuntu, debian vetev je na tohle to zacatecnicky hrani idealni diky rozsirenosti ubuntu jsou vsude navody odkazujici se na apt balickovaci system.

Omlouvam se za diakritiku

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petus »

Standa99 píše:Asi se budu muset ještě hodně učit, když je LXDE nebo Xfce "ořezaná verze"! U obou jde o plnohodnotnu grafickou nádstavbu, která může vyhovovat daleko lépe než Unity.
asi si to úplně nepochopil... Ondra2 to nejspíš myslel tak, že náročnost LXDE je mnohem menší než Unity, Cinnamon atp...

osobní názor: Jak tu někdo psal, začít na větvi Debian (samozřejmě můžeš i ArchLinux, ale není to tak user friendly nebo Fedora atp) - osobně jsem si zalíbil Linux Mint s Cinnamon (hezký grafický klikátko, jádro založené na Ubuntu ale přitom neztrácí možnost spravovat systém pomocí terminálu [popravdě ani neznám linux, který by neměl možnost spravovat systém přes terminál] a i file manager -nemo- má pár hezkých vychytávek)

spoustu problémů vyřešíš na forech (pro ubuntu - forum.ubuntu.cz atp)

edit: Jenom nevím, jak na tom bude ATI grafika... bývávali časy, kdy to nebylo moc možný jí používat na 100%, ale popravdě si myslím, že u starších grafik už nebude žádný problém
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

kamtar píše: na administraci a hrani se systemem se postupne nauc pouzivat jenom konzoli a systemovou dokumentaci.
Konzole není problém, pamatuju časy, kdy Bill šlohnul Kindalovi CPM/86 a pojmenoval ji DOS. :wink: Tenkrát to ani jinak než přes konzoli nešlo.
Horší to ale asi bude s hlavou. :) Vstřebávání už není jak zamlada. :cry:
Jirka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Grafika by mala normalne fungovat, open-source drivery su sucastou distribucie a su na dobrej urovni. Unixova (a tym padom aj Linuxova) konzola je podstatne silnejsi nastroj ako v DOSe a funguje trochu inak, tak si treba na to zvyknut. Ale potom sa clovek citi v DOSe ako keby mu obe ruky odtrhli.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Standa99 »

Konzole patří max. do strojku, u kterého není připojen monitor a to si ještě někteří pomáhají pomocí webminu.
Nebyls doteď ničím zkažen, tak si vyber. Já osobně mám rád taky větev Debianu, včetně (schválně jsem se podíval, že jsem na ubuntu fóru regnutý od roku 2007). Ale ani Fedora není špatná (z větve RedHat), akorát jsem nějak nevstřebal ten její instalátor.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

Ked uz sa tu bavite o linuxe-potrebujem nieco lahke co by bezalo na cpu 800MHz vs 128MB ram a aby tam bolo funkcne zdielanie internetoveho pripojenia... Je to desktopovy klient Fsc-siemens Futro s200. Momentalne je v nom wXp ale je tu problem s ip adresou pridelovanou ICS-kom... Cize by som potreboval aby adresa ktora bude pridelovana operacnym systemom sa dala nastavit manualne... Dik

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od petus »

Standa99 píše:Konzole patří max. do strojku, u kterého není připojen monitor...
když myslíš... zastáncem terminálu jsem nikdy nebyl, ale od té doby co jsem mu přišel na chuť, tak na něj nedám dopustit...
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

keemo: Debian tam normalne pojde, ale bez X11 (GUI). Ja ho mam (aktualny) na Pentiu 133 s 32MB RAM - a to mi tam bezi este print server (lprng), skenovaci server (saned), DNS server pre lokalnu siet (powerdns-resolver), NTP server a NFS. Tych 32MB je dost na hrane, ale chodi to a nechce sa mi to rozoberat a pridavat pamat...

Zdielanie pripojenia (NAT) urobis jednoducho balikom arno-iptables-firewall. Ak chces pridelovat dalsim PC IP adresy, tak nainstalujes isc-dhcp-server, rozsah pridelovanych adries sa, samozrejme, da nastavit podla potreby.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#14 Příspěvek od Standa99 »

petus píše:když myslíš... zastáncem terminálu jsem nikdy nebyl, ale od té doby co jsem mu přišel na chuť, tak na něj nedám dopustit...
Každý má to své za několik let natolik vyšperkované, že i kdybych nahodil čistou instalaci, tak stejně akorát upravím nebo nakopíruju hotové 🤐 tam, kam patří (např. fstab, samba, apache atd.). Na to mi stačí jakýkoliv souborový manažer, ve kterém udělám nejvíc. V terminálu akorát restartuju určitou službu. Poté už vše funguje jak má a nepotřebuju na nic šahat. A jestli budeme polemizovat o tom, jestli je lepší find | grep xxx nebo ctrl+f xxx, tak pardon.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

Dej si tam Debíka. Je to třetí nejstarší linuxová distribuce, která je známá svou stabilitou a univerzálností. Už jen to, že jsou z Debíku odvozený zhruba 2/3 všech linuxovejch distribucí, nebo to, že se v 2. polovině 90. let výrazně podílel na expanzi webu (díky němu mohl mít vlastní webovej server každej a za hubičku) značí, že je dobrej.
Oproti jeho derivátům, zejména těm tzv. "user friendly", neobsahuje po instalaci tunu zbytečností pochybných kvalit. Namísto toho se jedná o distribuci lehkou, svěží, rychlou a stabilní. Samozřejmě si kdejaký zbytečnosti můžeš snadno a rychle doinstalovat, totiž k dispozici máš přes 40000 softwarovejch balíků (na Sidovi jich mám skoro 45000).
Debian má 3 hlavní verze: Stable (Wheezy), Testing (Jessie; budoucí stabilní vydání) a Unstable (Sid).
Ta stabilita není o padavosti softwaru, je o tom, jestli se měněj verze softwaru. Totiž ve Stable se verze softwaru neměněj, akorát k nim přicházej opravný aktualizace. Proto tam nalezneš klidně 2 roku starý verze programů.
U Testingu až do jeho zamrznutí, po němž se testovací verze změní ve stabilní, k obměnám verzí softwaru dochází, software je o poznání novější.
A nakonec u Unstable, jemuž se říká a navždy bude říkat Sid, k obměnám softwaru dochází stejně jako u Testingu (avšak poskytuje ještě novější verze softwaru), stejně tak i ke zmražení, což třeba mně docela pěkně sere, ale pak se zase rozjede a jede dál, tedy nestává se z něj stabilní (nebo líp řečeno statická) verze. Tomuhle mechanismu se říká "rolling updates", a je k vidění třeba na Arch Linuxu. Vynikající věc.

Když chceš grafický prostředí kompletní, neosekaný a bez kompromisů, avšak dostatečně pro systém lehký, přičemž si potrpíš na tradiční rozložení desktopu, ale netoužíš po grafických efektech, můžu doporučit Mate Desktop Environment, což je povedenej fork bohužel už neexistujícího GNOME2 (GNOME2 je o koze a GNOME3 o voze, totéž platí o KDE3 vs. KDE4).

Další informace a odbornou pomoc nalezneš v odkazech v mým podpisu.

P. S.: Nelekni se, že tam není Firefox. Je tam, ale z licenčních důvodů se jmenuje Iceweasel a má i jiný logo. Jinak je to to samý, stejně tak se dá spouštět i příkazem firefox
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“