Počitadlo míčků ke stolnímu fotbálku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bartiiik
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

Počitadlo míčků ke stolnímu fotbálku

#1 Příspěvek od Bartiiik »

Dobrý den, mam nově sestavený stolní fotbálek jen řeším počítadlo na míčky, hraju ho hodně a kolikrát se stane že člověk zapomene jeden připočítat proto bych to chtěl vyřešit nějakým optickým čidlem a digitálním počítadlem který se da ručně vynulovat, nevědel by někdo kde něco podobného koupit a připadně nějaké schéma? předem děkuji za odpovědi :)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jednoduchý čítač jde sestrojit s kalkulačky. "naprogramuje se jako 0+1" a spínací kontak se dá na =.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od bum »

Přesně jak píše ZVUK2000 mám odzkoušeno více jak 19-ti lety provozu při motání nejenom závitů cívek. Běžnou kalkulačku jsem opatřil konektorem kde jsou vyvedeny vodiče od tlačítka " = " a při potřebě počítání závitů se připojí přípravek, po ukončení počítání závitů se pak opět kalkulačka používá k výpočtům.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Když kalkulačku, tak pro jistotu 2, aby to počítalo obě strany :D

To byla tak nádherná "školní úloha", počítání dvou hodnot pomocí jednočipu, případně Arduina, zobrazení na displeji, možnost akustické signalizace dosažení nějakého výsledku nebo uplynutí nějakého času...

Jinak v principu by šlo zbastlit něco podobného, jedno nebo 2 místa, dva nezávislé obvody se společným nulováním

http://pandatron.cz/?125&prosty_citac_s_led_displejem

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od JirkaRCK »

Ahoj,

měření bych asi řešil pomocí nějaké infračervené světelné závory. K počítání a zobrazování skóre je vhodný například integrovaný obvod 4026. Jde o čítač do devíti s přímým výstupem na sedmisegmentový displej. Má pin signalizující přetečení, takže jich můžeš řadit libovolné množství vedle sebe. Například dva a máš čítač do 99. Tady jsem našel jeho popis http://www.8bitu.cz/clanek/pocitadlo-z-obvodu-4026/

Anebo můžeš použít nějaký mikrokontrolér a naprogramovat si v něm i pokročilejší funkce - například hra dokud nepadne 20 gólů a potom zahlášení vítěze a automatické nulování. K tomu už je ale potřeba znalost céčka nebo assembleru a programátor, kterým do něj program nahraješ...

Popravdě ale nevím, jak se to bude chovat v praxi. Jednak se bojím, že světelná závora občas nezachytí míček, který někdo vypálí vzduchem a nadletí její paprsek, druhak se musí vyzkoušet, jestli by s obvodem 4026 nedocházelo k zakmitávání a nepřičetlo by se více míčků najednou (to by vyřešilo zapojení s mikrokontrolérem, kde by jsi mohl naprogramovat timeout).

Uživatelský avatar
Bartiiik
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

#6 Příspěvek od Bartiiik »

Super dekuji za odpovedi zapomel jsem pripsat čidlo bude tam kde micek uz pojede v klidu a pocitadlo by mohlo bejt tedy digitalni cidla mam od festa na 3 piny kde sviti cervene projede micek a zasviti oranzove presnej typ poslu zejtra potrebuju hlavne poradit s pocitadlem nejlíp digitalnim zda staci napojit primo a nebo ještě bude potřeba něco navíc. jinak zatím zustavam stat na trafu kde potrebuju napajet led diody na 12v a ještě k tomu cidla a pocitadla.

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od JirkaRCK »

Napajeni bych asi resil pomoci 12V sitoveho adapteru, kterej bych koupil jako hotovej vyrobek napriklad v GME. Stoji to do 200kc. Pokud mas nejake vykonove LEDky na 12V, napajel bych je z nej primo, nizsi napeti, napriklad pro mikrokontroler ci lgoicky obvod a pro svetelnou zavoru bych resil srazenim z tech 12V nejakym linearnim regulatorem. Budou tam tak male odbery, ze budou tepelne ztraty a ucinnost temer zanedbatelne.

Pripojeni zavory ke zbytku elektroniky je treba vymyslet nakonec, az budes znat konkretni provedeni zavory a svaba co to bude ridit.

Uživatelský avatar
Bartiiik
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

#8 Příspěvek od Bartiiik »

jasné prozatím mám 2x čidlo festo hk12pb8 viděl bych to tak že zdroj by už byl taky a teť řeším co bude umět počítat ty míčky projede přes čidlo nějaká zatím nevim jaká deska dá povel do počítadla že míček projel a z 0 gólů dá 1 pak projede zase míček z 1 budou 2góly stačilo by schéma už hledám i na anglických stránkách a nemůžu se k ničemu dobelhat.

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od JirkaRCK »

A co ten odkaz co jsem ti tu dával? Ten šváb je podle mě přesně to, co potřebuješ. V odkazu je dobrej článek, i se schématem a radama jak připojit vstup...

Uživatelský avatar
Bartiiik
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

#10 Příspěvek od Bartiiik »

Jo to je přesně ono fakt super !! děkuju moc o víkendu dám video zda to bude fungovat jak by mělo super ještě jednou dík! :)

Uživatelský avatar
Bartiiik
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

#11 Příspěvek od Bartiiik »

ták vyřešeno už mám přesně co jsem hledal :) za 70kč a pošta zadarmo http://www.ebay.com/itm/2-Bit-Display-P ... 5d4c5b7193

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“