Faradayova klec

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

Faradayova klec

#1 Příspěvek od EYYE »

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně něčeho, co sice je na googlu (nejen tam pochopitelně), ovšem který o tom se mnou nebude vést diskusi ;). Má otázka zní, zda-li je teoreticky přípustné, aby signál z vysílače pronikl dovnitř kvalitní faradayovy klece (tím nemyslím nějakou krabičku, ale opravu dobře provedenou f. klec). Někde jsem se setkal s informací, že faradayova klec je schopna stínit pouze elektrostatické pole, nikoli elektromagnetické. Wikipedie tvrdí, že je schopna eliminovat oba případy. Není mi, jako laikovi v oblasti, však úplně znám princip přenosu bezdrátového vysílání a tak jsem poměrně dost zmatený.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Bezdrátové vysílání má vždy obě složky: jak elektrickou, tak magnetickou.
Roviny kmitání elektrické a magnetické složky jsou navzájem kolmé a v ideálních podmínkách je jejich orientace shodná kdekoli.
V praxi dochází vlivem odrazů a zakřivení terénu k tzv. depolarizaci, tedy pootočení těchto rovin, závisí také na vlnové délce.

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#3 Příspěvek od EYYE »

Jistě. Tedy vlastně jsou to dvě roviny, pootočené o 90°, což tvoří signál jako takový. Jak je to tedy s faradayovou klecí? Chápu-li to správně, ty složky jsou na sebe vázány přinejmenším osou a tedy zní logicky, že není šance proniknout dovnitř faradayovy klece. Je tomu tak?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Především záleží na vlnové délce ve vztahu k hustotě klece. Kratší vlnová délka řídkou klecí projde. Zrovna tak magnetická složka pole může indukovat v jednotlivých úsecích vodičů klece proudy, které tečou i okolními vodiči a vzniklé magnetické pole vyzařují jak ven, tak dovnitř.
Materiál Faradayovy klece musí mít ideálně nulový odpor, nulovou impedanci při jakémkoli kmitočtu a být magneticky dokonale vodivý. To ve skutečných podmínkách nelze beze zbytku dodržet, takže se dá k vlastnostem ideální klece jen přiblížit, ale ne je splnit.

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#5 Příspěvek od EYYE »

Díky za odpověď :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

K úvodnímu příspěvku Hilla (je to trošku zavádějící):
Elektromagnetická vlna má dvě složky - intenzitu elektrického pole a magnetického. Nicméně volný náboj v klidu má jen elektrický náboj a lze mluvit pouze o elektrickém neproměnném poli.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Pokud se pomatuju, v začátcích satelitního příjmu u parabol z děrovaného plechu se uvádělo, že velikost otvoru smí být max. 1/16 vlnové délky. Možná je to v některém modrém amáru.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Tak mě teoretici řekněte, jak z naprosto uzavřenýho oceloplechovýho elektroměrovýho rozvaděče, tedy faradyho škatule funguje GSM odečet elektroměru? Normálně dovnitř plácnou magnetku anténu a nic dalšího neřešej. Napadá mě, že se to ven šíří "sekundárně" po přívodních a vývodních kabelech. Ovšem ty určitě nejsou "naladěný" jako ta magnetka, takže jak je to pak s dosahem, kdo ví...
Jirka

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Však víš že jsme v práci zkoušeli volat na mobil uzavřený v MWT (byla vypnutá!!) a mobil zvonil. To samý i v klecích výtahů, normálně se dovoláš. Ale to asi není úplně dokonalý odstínění, stejně jako rozvaděče.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:Ale to asi není úplně dokonalý odstínění, stejně jako rozvaděče.
jj, v tom to bude
a další věcí je, že výkony BTS a telefonu by v ideálním případě měly zaručit
dosah jednotky kilometrů(třeba i deset), ale ty z toho výtahu vlastně voláš jen na střechu sousedního paneláku, nejvýše několik desítek metrů . . .
takže se v tom nějaký ten útlum Faradayovy(výtahové) klece klidně schová . . .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale ten elektroměrák je plnej plech, dvířka zafalcovanej labirint proti dešti a ďoury jen pro vstupní CYKY 4Bx16 a výstup 4Bx10 a 5Cx1,5.
Není vejtah náhodou síť s dost velkejma okama pro kmitočty GSM? To bych asi moc neporovnával...
A propo, přes kterýho operátora jim to jede?
Jirka

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:A propo, přes kterýho operátora jim to jede?
a jak je daleko BTS ?
odhaduji, že bude maximálně přes ulici . . .
kdyby tu samou montáž udělali někde na samotě u lesa, nejspíš by to nefungovalo . . .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Jestli to je ještě aktuální, tak T asi 2,5 km, O2 asi 1,5 km a W kolem 2 km. Snad jedou přes O2.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Teorie“