Plastové krabičky vs. síťové napětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

Plastové krabičky vs. síťové napětí

#1 Příspěvek od 1N4148 »

Zdravím. Zajímalo by mě, jak jsou běžně dostupné plastové krabičky (ne)vhodné pro aplikace se síťovým napětím. Potřebuju nějakou krabičku pro umístění spínaného zdroje 230V->12V a rád bych, aby to bylo bezpečné. Napříkad GMe uvádí u PE krabiček, že jsou vhodné pro napětí do 50V, u ABS krabiček neuvádí pro jistotu nic, stejně jako většina ostatních prodejců.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mach3D »

Ahoj, pokud ti nejde o vzhled, ale hlavně splnění funkce, tak výbornou variantou jsou krabice "gewiss" k nahlédnutí třeba zde: http://www.csedistributors.com/acatalog/gewiss.html
Možnost montáže din lišt, dobré krytí, a spousta jiných předností.
Hojně využívám i značku "Scame" http://www.scame.cz/app/product.php?structureID=310 hlavně SCABOX IP56

Avšak pokud jde o stolní zdroj(laboratorní) či jiné okem lahodící zařízení, volím vlastní krabičku z plechu. Pravda, dlouho jsem nebastlil...

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#3 Příspěvek od buddyns »

Elektroniku pro řizení motoru čerpadla jsem taky dal do toho scanboxu, jen jsem ho koupil v bauhausu za 20 korun...

Do 50V je to asi proto, že je to z "polystyrenu" a nevydrží žádné teplo, ale když to dáš na distanční sloupky, nemel by být problém, a pokud to zařízení moc topí, tak chladit..

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#4 Příspěvek od bastlir40 »

Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nad 50V jedině ABS. Hlavně kvůli případnému požáru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Pokud to ma neco vydrzet, pouzivam krabicky napr Bopla, OKW, Rolec apod. Zavolej na nejakeho dealera, jsou celkem ochotni a poradi s vyberem.
Krabicky z GME jsou k nicemu, vypadaji hnusne, jsou z nejakeho mizerneho plastu, maji tenkou stenu, nic nevydrzi... Tyhle "znackove" jsou uplne jina liga. Jsou o neco drahsi, ale v kusovce by to nemusel byt problem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem - zažil jsem případ, kdy se železné trafo v klasické "černé krabičce s větracími otvory" při běžném provozu na půdě protavilo skrz a leželo na trámu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od Sesi »

Určitě použít nějakou z krabiček, které jsou odolné ohni (samozhášivé s testem žhavou smyčkou) - nic jako polystyren apod. Třeba nějakou řadu, co vyrábí ABB, Gewiss apod., dělají se i s vyšším krytím IP, je-li potřeba.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Zažil jsem případ, kdy se síťové trafo i s konzolou a síťovou šňůrou nahřálo natolik, že se protavilo stěnou jezevčíka a ještě stačilo propálit koberec :twisted: .

O krabičku jde cca z 50%, její materiál a tvar atd. musí být takový, aby byly splněny bezp. normy, platné pro vytvářené zařízení. A bylo by vhodné, kdyby to bylo i funkční a spolehlivé :wink: .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Pre takyto pripad by mala byt v trafe tepelna poistka. Plast musi, samozrejme, tu teplotu vydrzat...

Uživatelský avatar
rolland
Příspěvky: 53
Registrován: 04 bře 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk

#11 Příspěvek od rolland »

V průmyslu se například používájí krabice z polyesteru vyztuženého skelným vláknem. Cena je sice vyšší,ale pro běžné podmínky jsou prakticky nezničitelné.

http://catalog.weidmueller.com/procat/G ... =Group[url][/url]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“