Chlazení LED pásků

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

Chlazení LED pásků

#1 Příspěvek od EYYE »

Zdravím,
zajímalo by mě, jak je to s nutností chlazení led pásků. Vlastním x cívek s diodami typu 3528 a 5050, všechny jsou s hustotou 60led/m. Co jsem tak pochytil, tak je dobré chlazení v podstatě nezbytné. U těch smd diod typu 5050 tomu rozumím, ty tři přechody v jednom ks skutečně topí. Ale je to třeba i u těch 3528? Já z toho nemám pocit, že by to při stálém provozu šlo s teplotou výše než je 35°C. Hledám někoho, kdo to má několik let doma bez chlazení. A jde mi o +- stálé svícení ve smyslu: přijdu domů a svítím když je tma, dokud nejdu spát. O kontinuální svícení mi tedy nejde, ale i přes to ty diody pojedou třeba 6-7 v kuse denně. Většina prodejců totiž udává kdovíjak není nutné chladit u všech typů diod, ale mi to spíš přijde jako dobrá reklama na prodej hliníkových lišt. Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Čím líp se z nich teplo odvádí, tím větší je životnost jak polovodiče, tak i luminoforu, neboť při vysoký teplotě dochází k jejich poměrně rychlý a nevratný degradaci.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Žárovky se taky hřály, tak nám je EU zakázala. Budou muset zakázat i LED, když se hřejí. Takhle by to dál nešlo. :brakelamp:

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#4 Příspěvek od StandaT »

Co se týká levných 5050 ->

http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=2409

Osvětlení kuch. linky LED páskem po roce používání, Aneb jak vyhodit 1500Kč z okna . . .


Jinak 3528 v samolepicím silikonu 6W/metr mám pod kuchyňskou linkou bez chlazení rovnou na laminu a po asi třech letech pořád dobrý. Jen sem tam asi jedna na metr svítí slaběji.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od drabek06 »

Na tom Fotonmagu jsem to psal já :lol: Po těch páskách jsem tam namontoval CREE XM-L diody na nízkejch chladičích od Intel CPU a po roce používání to svítilo furt stejně jako na začátku a i teplota chladičů byla vpohodě. Stejný osvětlení mám i na pracovním stole a je to více než dostačující. Teď v bytě co rekonstruujem budu asi dávat pod linku nějaký pásky s CREE diodama od Tron.cz. Samozřejmě že dostatečným chlazením. Sice trošku dražší, ale s nějakejma jistejma parametrama a životností . . .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“