Tyčka v bojleru Tatramat

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

Tyčka v bojleru Tatramat

#1 Příspěvek od Sesi »

Kontroloval jsem vnitřek staršího 80l bojleru Tatramat a objevil jsem uvnitř nějakou slabou kovovou tyčku, možná závitovou a podle zbytků byla původně nejspíš smaltovaná - nyní pokrytá nánosy vodního kamene a rzi. Je přichycená k hornímu víku, možná do nějaké záslepky (viz foto - pohled na horní víko nádoby - vlevo je ta tyčka, vpravo je přepadová trubka teplé vody). Tyčka asi nebyla nikam dole přichycená (třeba jako rozpěra, výztuha, pro tlumení rázů?) - není totiž nikde vidět uchycení ani na přírubě (navíc by nešla příruba sundat), ani spodním víku (koukal jsem zrcátkem - ale mohlo se něco schovat v usazeninách).
Nejedná se o anodu, ta je zašroubovaná dole v přírubě.
Neví někdo, na co to tam mohlo být?

Obrázek

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Nic na tom nebylo. :D Je to tzv.užírací anoda (odborný název bohužel nevím) . Nejdřív zmizí ona a pak se začnou dělat dírky do boileru.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#3 Příspěvek od 1N4148 »

Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#4 Příspěvek od StandaT »

Přesně tak, anodová tyč na ochranu proti korozi samotného tělesa bojleru. Spotřební materiál, někomu nevydrží mezi výměnami ani dva roky a někdo ji nemusí měnit za celou dobu životnosti bojleru, závisí to na vlastnostech ohřívané vody - měkká/tvrdá/železitá/kyselá/....

Takto vypadala, když byla nová, určitě ji vyměň.


http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohri ... ItemIdx=23
Obrázek

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Zinková tyč.

Zpravidla to znamená, že už začala koroze nádoby. Ještě než uhodí mrazy, ho otevři znovu, abys mohl odhadnout jestli ta tyč vydrží půl roku nebo rok.
Podle toho ji včas znovu kontroluj a měň.

Jestli nemáš za zpětným ventilem vypouštěcí odbočku (téčko) tak si ji tam udělej.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#6 Příspěvek od MATYCH »

hořčík

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od Sesi »

Už jsem psal hned v prvním příspěvku, že to hořčíková anoda není - ta je našroubovaná do spodní příruby, ale samozřejmě už po letech spotřebovaná, takže zbyl jen šroub.
Tahle tyčka je smaltovaná, nebo aspoň byla - jsou na tom hladké zbytky smaltu stejného odstínu jako nádoba.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Na termostatovou a nebo jímku tepelný pojistky to je moc slabý. V nějakým pouze elektrickým bojléru jsem to taky částečně sežraný viděl. Bylo s tím propojený spodní a horní víko a má to nějakou doplňkovou funkci k anodový ochraně. Ale nikdy jsem neslyšel, že by to někdo měnil.
Jirka

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od Sesi »

Díky za info. Tuto tyčku tedy nebudu řešit. Jímky obou termostatů jsou dole v přírubě, kterou jsem vyměnil (smalt už někde odprýskával), Mg anoda je taky vyměněná. Vzhledem ke stáří bojleru už ho stejně bude nutné časem vyměnit, ale je jen pro dílnu (takže se snadno dá vypustit a zkontrolovat anoda a vnitřek), snad nějaký čas ještě vydrží.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“