LiFePo do UPS místo VRLA

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

LiFePo do UPS místo VRLA

#1 Příspěvek od Kvicala_r »

Po několika letech mi odešla VRLA v APC 500VA. Mám to jen jako zálohu pro WIfi bod. Nakonec tam ani třeba ta UPS není... Jen s rozvojem LiFePo nastává čas přemýšlet pro různé aplikace nad náhradou. Nezkoušeli jste někdo nahradit tyto obyčejné 12V7Ah...12V17Ah nějakým tím Li... akupackem?
Doma se mi povaluje několik APC od 350 až po 650VA a ve všech jsou KO akučka.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

V UPS sa bateria nabija typicky na 13,5-13,6V a tym sa LiFePO4 nabije dost tazko.

Takze kup nove VRLA. Ked trochu priplatis, tak sa daju zohnat aj dlhozivotne (10 rokov) typy napriklad od Panasonicu.
Naposledy upravil(a) rnbw dne 05 srp 2014, 13:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Český kutil dokáže všechno a ušetří ať to stojí co to stojí.

Pokud by byla dokumentace, dalo by se něco vymyslet s regulací nabíjení, hlídání baterky před hlubokým vybitím,...
Ale když si spočtu ten čas, tak bych raději dělal něco jiného a vydělal na "origo náhradu".

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Je pravdou, že jsem neměřil, kolik je nastaveno nabíjení. UPS jsem akorát vyřadil a dostanu se k ní zase o víkendu. Vím, že je tam většinou zdroj s 317 / UC38... v případě potřeby by teda snad tento zdroj šel potáhnout o pár desetin nahoru. Jen už mám doma opět štos olova a přírodě tyhle VRLA moc neprospívají :( Nejde mi o to "ušetřit...."

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od czatlantis »

Má to smysl? ty lifepo mi dávají smysl hlavně třeba do mobilních věcí kvůli hmotnosti (třeba golfový vozíky a takový blbosti kam se dávají původně olověný). Co jsem se díval, tak cena blbé 7Ah 12V lifepo je kolem 3000kč. Což o to, ale jakou to bude mít životnost? nemyslím si, že by byla nějak o moc větší než třeba zmíněných kvalitních olověných Panasoniců.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Kvicala_r píše:... Jen už mám doma opět štos olova a přírodě tyhle VRLA moc neprospívají ...
A proč je neodevzdáš v nějakým obchodě, kde se prodávají autobaterky nebo v nějaký sběrně? Dávají podle místní nálady 10 - 14Kč za kilo kyselý Pb baterky včetně elektrolytu a podle mejch zkušeností berou i "gelovky" neboli těsný akumulátory do UPSek.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Habesan »

On si snad myslí, že výroba a recyklace Lithiových akumulátorů je méně náročná na přírodní zdroje než dtto Olověných...

(Na to, že by je chtěl vyhazovat do volné přírody raději nepomýšlím.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Olovo sa vraj recykluje celkom dobre a daju sa z neho urobit nove akumulatory.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Ale samozřejmě že vše zodpovědně třídím na prvosuroviny a do přírody z mé dílny nikdy nic nešlo... Doby, kdy jsem servisoval EZS a takových AKU sem měl pět do měsíce...
Šlo mi spíš o údajně celkovou nenáročnost LiFePo a životnost. Vzhledem k minimální spotřebě wifi bodu nejde ani o nějaké extra nároky na proudové odběry. Ptám se proto, že vyhlídkově to může být dobré řešení např pro AKU do motorky...

Co se týká šetření přírodních zdrojů mohl bych vykládat - třeba kameník od nás referoval, že i šutr na náhrobky se vozí z číny... Nevím kam to až může dospět.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#10 Příspěvek od StandaT »

Olovo lze úspěšně nahradit za LifePo4, ale je nutné přesné nabíjecí napětí, jinak jdou aku do kopru.

Trvalé nabíjení LiFepo4 na 13,8V a více (>3,45V na čl.) = 100% kapacity a velmi krátká životnost v řádu 2 roky (dochází k ohřívání a degradaci elektrolytu a elektrod)

Trvalé nabíjení LifePo4 na 13,6V (3,4V na čl.) = 100% kapacity a životnost nad 10 let

trvalé nabíjení LiFepo4 na 13,2V (3,3V na čl.) = 85% kapacity a životnost v podstatě nekonečná

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#11 Příspěvek od czatlantis »

Fakt to může mít takovou životnost? Jsou nějaký prověřený značky (+kde koupit?) Rád bych to někde testnul

Jinak jakou myslíte že může mít životnost normální VRLA při 10°C? Jednu UPS mám v takovýmhle prostředí (chladírna). UPS nabíjí na 13,8V/baterka.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#12 Příspěvek od StandaT »

Obrázek

Pro ilustraci:
24V 200Ah 5kWh LiFepo4 Winston připojené k ostrovní fotovoltaické elektrárně.

dají se koupit na eskutr http://eskutr.cz/cs/8-baterie nebo mypower http://shop.mypower.cz/trakcni-baterie-1 nebo evpower http://www.ev-power.eu/
a to buď samostatné články 3,2V nebo aku packy 12V s/bez přídavné elektroniky.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#13 Příspěvek od Mira_A »

LiFePo a Li Pol mají snad max. napětí 4,2V, takže by nabíjení na 3.6V snést měly. Dokonce se tak mají poprvé naformovat nabitím na 4,2V článek.
Neměly by se nikdy vybít pod 2,5V. Takže místo 12V Pb baterie by měly být 4 články. Jenže je třeba ještě koupit vyrovnávače (balancery), které to hlídají při nerovnoměrném nabíjení nebo lépe už koupit celý pack.
Není balancer jako balancer. Některé jsou navženy jen tak, že hlídají, ale měly by se odpojovat jinak jsou pěkné žrouty kapacity.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#14 Příspěvek od StandaT »

Ne, tak to nefunguje - podívej se na životnost LiIon akumulátorů v notebooku, které jsou trvale drženy na napětí 4,2V/článek. Vydrží takto rok, dva, mají kapacitu sotva 40% a velký vnitřní odpor = jsou měkké. To vše je právě důsledek přebíjení. Jediný výrobce který to má zmáknuté je lenovo a to nabíjí notebook na 60% kapacity pro zajištění dlouhodobé životnosti aku google "lenovo optimální životnost baterie" http://tinyurl.com/qz6hqsh.

Je to také příčina požáru několika boeingů a jejich odstavení na několik týdnů v minulém roce - jednoduše ty liionky přebíjeli, žačaly plynovat a pak se vznítily i s kusem letadla. Byly použity Lithium kobalt oxid s bezpečným dlouhodobým hraničním napětím 3,72V a ti idioti do nich prali 4,0V http://evtv.me/2013/03/if-i-only-had-a- ... 0-lb-sack/

U LiFePo4 je svorkové napětí u plně nabitého článku přesně 3,38V jde o chemii. Jakékoliv další dlouhodobé zvýšení napětí vede k ohřívání elektrolytu, jeho odpařování, degradaci kapacity, nafouknutí článku a je kaput.
Hodnota 4,2V je z prstu vycucané čínské číslo kterým se nelze řídit.
Hodnota 3,65V je experimentálně zjištěná pro nabíjení v cyklickém provozu v nejkratším možném čase bez výrazného vlivu na kapacitu a životnost a zároveň je nutné hlídat jednotlivé články balancerem.
Při nabíjení na 3,4V žádný balancer nepotřebuješ, protože to je ještě v bezpečné napěťové hladině.

Obrázek
http://evtv.me/2009/12/ok-here-it-is-sag-voltage-more/

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Akurat, ze v tom slavnom Lenove ti bateria odide rovnako ako v kazdom inom notebooku. Videl som ich uz mrtvych dost. Tie srandicky, ktore sa daju okolo nabijania nastavovat, su viac-menej zbytocne, ked samotna bateria je smejd..

Niektora bateria v notebooku aj po 10 rokoch funguje (samozrejme so znizenou kapacitou), ina je do 3 rokov mrtva. Pred dvoma rokmi som predaval notebook Toshiba z roku 1997. Povodna li-ion bateria bola funkcna a notebook s nou bezal asi dve hodiny!

Podla mna je problem v kvalite samotnych clankov.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“