Stator alebo rotor?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

Stator alebo rotor?

#1 Příspěvek od cabernet »

Pozdravujem vás a dám si poradiť, ako zistím, či je na vŕtačke príp. inom stroji vadný rotor alebo stator.

Ďakujem

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Pod¾a toho, z èoho sa zaène dymi￾.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

vrtačka

#3 Příspěvek od jasin »

Vrtačku zapoj na malé napětí, třeba 12 V stejnosměrných a když se začne otáčet tak rukou ji brzdi. Když ucítíš v něktrých místech otáčení poklesy síly, trhavé otáčení, tak je vadný rotor, nebo jsou odpojené některé lamely komutátoru. Při vadném statoru se asi nebude točit vůbec.
Jedno vadné vinutí rotoru se také obvykle při běhu motoru projevuje velkým sršením jisker od uhlíků na komutátoru.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Co jsem se setkal tak vetsinou prvni odejde rotor a veme sebou stator. Né uplne ale kdyz das novy rotor tak se ti bude stator prehrivat (mezizavitovy zkrat) mel jsem to tak ve 3 pripadech ze 4
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

Stator alebo rotor?

#5 Příspěvek od galjo »

Ked sa ti z toho dymí, tak je jasné že to zhorelo. Pri dnešných cenách v Kauflande a Tescu sa neoplatí rozmýšlať či je vadný rotor, alebo stator. Cena ND je vyššia ako cena novej vrtačky. K tomu musíš pripočítať aj cenu opravy, prípadne aj poštovné. Dokonca už aj v BILE predávajú vrtačky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Re: Stator alebo rotor?

#6 Příspěvek od forbidden »

galjo píše:Ked sa ti z toho dymí, tak je jasné že to zhorelo. Pri dnešných cenách v Kauflande a Tescu sa neoplatí rozmýšlať či je vadný rotor, alebo stator. Cena ND je vyššia ako cena novej vrtačky. K tomu musíš pripočítať aj cenu opravy, prípadne aj poštovné. Dokonca už aj v BILE predávajú vrtačky.
Zalezi na tom co ma za vrtacku, ja jsem za svou Narexku dal pred par lety 4 500,- vcetne lepsiho sklicidla. Radsi dam 1 000,- za opravu nez kupovat za 500,- ty smejdy z hyper-super. To bych se bal pouzivat!

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

Re: Stator alebo rotor?

#7 Příspěvek od miroja »

forbidden píše:Zalezi na tom co ma za vrtacku, ja jsem za svou Narexku dal pred par lety 4 500,- vcetne lepsiho sklicidla. Radsi dam 1 000,- za opravu nez kupovat za 500,- ty smejdy z hyper-super. To bych se bal pouzivat!
Asi cosi na tom bude. Toto: http://www.soi.sk/files/nebvyr/zoznam/U ... kaA352.rtf sa predavalo v Hypernove asi tak pred rokom ...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Vůbec nedoporučuju ty bezejmenný šmejdy s tetováním GS a TÜV z těch přerostlejch krámů.
Před rokem jsem se z toho vyléčil. Dostal jsem totiž darem anonymní flexu, vydržela 2 měsíce a musel jsem ji vrátit, protože se mi kousla převodovka a málem mě to zabilo.
Vylítla mi z ruky, vyrvala zásuvku a rozprskla se vo zeď.
Fakt tyhle krámy nedoporučuju!

Co je to vůbec to TÜV a GS?! Tisknou to tam snad proto, aby to vypadalo věrohodně a aby se to mohlo prodávat?!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od cabernet »

Z môjho problému sa vyvinula dobrá diskusia, kde si každý sám nájde svoju pravdu.
Ja som to riskol, kúpil som rotor a vŕtačka šlape. Narex za 3690 Sk, rotor za 700 Sk.

Ďakujem za rady.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od rezis »

metalgod píše:Vůbec nedoporučuju ty bezejmenný šmejdy s tetováním GS a TÜV z těch přerostlejch krámů.
Před rokem jsem se z toho vyléčil. Dostal jsem totiž darem anonymní flexu, vydržela 2 měsíce a musel jsem ji vrátit, protože se mi kousla převodovka a málem mě to zabilo.
Vylítla mi z ruky, vyrvala zásuvku a rozprskla se vo zeď.
Fakt tyhle krámy nedoporučuju!

Co je to vůbec to TÜV a GS?! Tisknou to tam snad proto, aby to vypadalo věrohodně a aby se to mohlo prodávat?!
Naopak mi se to osvědčilo. Já mám už asi 6rok pořád novou flexu. Vždy něco odejde oni mi vrati penize a ja si obratem koupim novou :wink: Docela mě překvapil Noell ta vydržela hodně a mam ji zas a drži kde ostatni by byly mrtve.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#11 Příspěvek od galjo »

metalgod píše:Vůbec nedoporučuju ty bezejmenný šmejdy s tetováním GS a TÜV z těch přerostlejch krámů.
Před rokem jsem se z toho vyléčil. Dostal jsem totiž darem anonymní flexu, vydržela 2 měsíce a musel jsem ji vrátit, protože se mi kousla převodovka a málem mě to zabilo.
Vylítla mi z ruky, vyrvala zásuvku a rozprskla se vo zeď.
Fakt tyhle krámy nedoporučuju!

Co je to vůbec to TÜV a GS?! Tisknou to tam snad proto, aby to vypadalo věrohodně a aby se to mohlo prodávat?!
To si mal smolu. Bud teda rád že ta neznieslo zo sveta. Ked si po opici tak neber flex do ruky. Inakšie by si ho mal udržať, a až tolko se zase nekousne kolo z umelý hmoty. Ja to vzáruke vratim a mám novší typ. A ceny ?? vždy bude mat lepšiu cenu ten kto zoberie 10000 kusov ako 100 na predajnu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já se takhle chystám renovovat darovanou horkovzdušnou pistolku, opálil jsem dvě okna a jedno pařeniště a vysypala se celá kontrukce topení... Kdyby tam byl aspoň motorek na 230V, tak si to nechám na vyfukování prachu, ale bastlit tam nic nebudu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

galjo píše:
metalgod píše:Vůbec nedoporučuju ty bezejmenný šmejdy s tetováním GS a TÜV z těch přerostlejch krámů.
Před rokem jsem se z toho vyléčil. Dostal jsem totiž darem anonymní flexu, vydržela 2 měsíce a musel jsem ji vrátit, protože se mi kousla převodovka a málem mě to zabilo.
Vylítla mi z ruky, vyrvala zásuvku a rozprskla se vo zeď.
Fakt tyhle krámy nedoporučuju!

Co je to vůbec to TÜV a GS?! Tisknou to tam snad proto, aby to vypadalo věrohodně a aby se to mohlo prodávat?!
To si mal smolu. Bud teda rád že ta neznieslo zo sveta. Ked si po opici tak neber flex do ruky. Inakšie by si ho mal udržať, a až tolko se zase nekousne kolo z umelý hmoty. Ja to vzáruke vratim a mám novší typ. A ceny ?? vždy bude mat lepšiu cenu ten kto zoberie 10000 kusov ako 100 na predajnu.
Hej, vůbec nechlastám a ty kolečka tam byly kovový (flexa na 230 mm kotouč). Prachy mi po těžkým ukecávání nakonec vrátili a po 2 měsících šetření jsem si koupil Narexku- ta zatím uspokojivě slouží.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od drabek06 »

no ja jsem asi pre dvema mesicema dostal od spravce intru nejakou NONAME vrtacku s infem ze je nefunkcni, ze pokud si ji opravim tak si ji mohu nechat. opravit se me podarila, byl tam jen upadlej drat . . . ale je tam psany 500W a prej dokonce s priklepem ! ale radsi to zkouset nebudu. unas v panelaku jsou ty zdi fakt tvrdy a bojim se ze bych ji znicil ! taky jsem zkousel to, ze jsem ji chytl rukou a postupne pridaval ! holka se snazila ale ja vyhral ! ani kdyz byla uplne naplno tak jsem ji udrzel . . . ale snahu mela, to se musi ocenit . . . :lol:

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od cabernet »

Teraz riesim podobne. Vraj sa z vrtacky dymilo. Doniesli, zapol som a z regulatora vybuch. Teraz som obisiel regulator, mam zapojeny statorove vinutia do serie s rotorom. Na malom napati je odber zo zdroja asi 2,5A bez dalsieho zvysovania odberu prudu, stator ale nema snahu sa pohnut. Skusal som to pripojit na sietove autotrafo. Postupnym zvysovanim napatia sa rotor snazi pohnut ale odber je uz cez 4A a nechcem si pokazit trafo.
Stale teda neviem presne urcit ci je vadny rotor, stator, resp. obidva ako to tu bolo spominane.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“