Toroidní trafo - ano či ne?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radar_1967
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2014, 02:00

Toroidní trafo - ano či ne?

#1 Příspěvek od radar_1967 »

Zdravím všechny bastlíře a chtěl bych vás požádat o radu. Jelikož mi totálně odešel můj starý zesilovač Dual CV 1150 rozhodl jsem se postavit si od základu nový. Lampy jsou mimo můj rozpočet a tranzistory ani nevím, proč nemám rád :) . Po hledání na internetu mi jako nejvhodnější integráč vyšel LM3886 a objednal jsem tedy tyto zesilovače: http://www.aliexpress.com/snapshot/6203049452.html. Problém nastal, když jsem chtěl zesilovač „osolit“ - už zhruba na třetině dráhy potenciometru začal zesilovač spíš chrčet než hrát a vypínal se. Jelikož se trafo dost hřálo, došel jsem k závěru, že trafo nestíhá a bude se muset vyměnit. Tady na fóru většinou doporučujete do zesilovačů používat toroidní transformátory a tak jsem si na GM objednal tento transormátor: http://www.gme.cz/toroidni-transformato ... v-p610-891, který by podle mého mohl stačit. Včera mi trafo dorazilo a dřív než se pustím do stavby zdroje začal jsem na netu hledat výhody a nevýhody toroidů a na několika místech jsem narazil na věc, která mně docela odradila a to, že toroidy vyhazují pojistky. Představa, že polezu do jističů kdykoliv si budu chtít něco poslechnout mně docela děsí :D. Našel jsem různá "udělátka" na měkký náběh, ale to se mi nějak moc nezamlouvá - mohl by mi někdo prosím vysvětlit jak to doopravdy je? Jako zdroj použiju toto: http://www.gme.cz/nestabilizovany-napaj ... x-p760-592 - jen tam dám jiné elity - 4G7/25V. Díky moc za vaše názory![/url]

Uživatelský avatar
nick-1992
Příspěvky: 114
Registrován: 22 led 2014, 01:00
Bydliště: Rýmařov

#2 Příspěvek od nick-1992 »

Úplně stačí dát mezi síť a toroid termistor. Není to sice 100%, ale je to nejjjednodušší. Stejně to používají zdroje v PC. Nebo postavit nějaký ten soft-start, záleží na výkonu trafa.

Edit: Myslím, že 120W ti pojistky ale nevyhodí.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#3 Příspěvek od Charos »

Zesík s 3886 také léta provozuji, trafo podobné, ale stačí pro obývák v pohodě, na nějaké ozvučování stadionu to není, tam budou ty tranzistory nutné . :wink:
U této velikosti trafa (120W) můžeš bez obav zapínat primár spínačem, pojistky to vyráží až tak od 1kW výše, pak je NUTNO použít softstart (i kvůli výdrži síť. spínače).
Když limituje již ve třetině dráhy, tak asi bude přebuzen vst. signálem - změřit rozkmit osciloskopem evt. nutno omezit vstupní signál odp. děličem (trimrem).

Uživatelský avatar
alzo
Příspěvky: 29
Registrován: 10 dub 2009, 02:00

#4 Příspěvek od alzo »

při napětí sekundáru 2x 22V je elyt na 25V málo, elyt alespoň na 35V.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Škoda , že si jsem nedal např. rozměry trafa . Jde o to , jestli se ti to také nerozkmitávalo . Měl by jsi třeba napsat , jaký pokles napětí jsi naměřil . Vypínat se mohl i nízkou impedancí zvukových měničů . Mohl jsi tam dát i samostatná slabší EI trafa pro každý kanál . Uchemměřiči by se ti klaněli .

Uživatelský avatar
radar_1967
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2014, 02:00

#6 Příspěvek od radar_1967 »

BOBOBO píše:Škoda , že si jsem nedal např. rozměry trafa . Jde o to , jestli se ti to také nerozkmitávalo . Měl by jsi třeba napsat , jaký pokles napětí jsi naměřil . Vypínat se mohl i nízkou impedancí zvukových měničů . Mohl jsi tam dát i samostatná slabší EI trafa pro každý kanál . Uchemměřiči by se ti klaněli .
Rozměry EI : 75 x 63 - výška cívky 50 mm. Na prázdno 26.8 V a proud 2,5 A (A jsem netestoval -je to opsáno ze štítku) trafo je vyndaný už ani nevím z čeho. Bedny mám staré Oriony HS 280 - 8 ohmů viz: http://www.avx.hu/forum/uploads/monthly ... 918414.jpg Chyba bude možná asi i jak píše Charos v přebuzení vst. signálem - použil jsem vstupní předzesilovač ze zmíněného Dualu kvůli phono vstupu a tohle mi nedošlo :(. Jinak díky za odpovědi. PS: zesík bude do obýváku :)
Naposledy upravil(a) radar_1967 dne 28 srp 2014, 14:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

To trafo by ti na jeden kanál mělo stačit .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ono by šlo proudově ten zdroj oblbnout. V jednom kanálu dát OZ jako invertor a na výstupu změnit polaritu repra. Může to pomoc při vyšších bassech.

Uživatelský avatar
Caban
Příspěvky: 25
Registrován: 04 úno 2013, 01:00
Bydliště: Slovakia

#9 Příspěvek od Caban »

Soft-start sa dáva na trafo až nad 500 VA.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Thales »

To sice ano, ale spouštění se softstartem nebo PTC je celkově šetrnější - nevzniká tak velká zapínací špička (méně rušení), k vypínači, k usměrňovacímu můstku ke kondenzátorům (zejména pokud jsou tam kondy nějaké křápy). Výhody toroidu v takovémto případě značně převyšují nevýhody byť také nějaké má. Jeden toroid 120W je pro dva kanály však málo, zejména pokud si zvyklý hrát hlasitě a má jen 2x22V. Kdyby tě náhodou napadlo to trafo vyměnit (do čehož tě nenutím) tak vhodné trafo si můžeš objednat ve firmě Tronic pod typovým číslem 0405244 (stíněné, měnší sycení jádra - nevrčí, méně vyzařuje rušivé elmag. pole kolem sebe, menší zapínací špičky).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

TOROID ze včerejší opravy akt. reproboxu.
Přílohy
TOROID 800VA 1.jpg
(139.23 KiB) Staženo 112 x
TOROID 800VA.jpg
(169.39 KiB) Staženo 103 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Tak tam už toho není mnoho k opravování...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

Právě že ne. Nic neodešlo do křemíkové nebe. Po výměně trafa vše O. K.
Prostě mezizávitový šlus na sekundáru.

Uživatelský avatar
radar_1967
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2014, 02:00

#14 Příspěvek od radar_1967 »

ZVUK2000 píše:Právě že ne. Nic neodešlo do křemíkové nebe. Po výměně trafa vše O. K.
Prostě mezizávitový šlus na sekundáru.
Fotka mě dovedla k názoru, že klasika je klasika :D - zpětně všem díky za názory a přikládám (ne moc kvalitní) foto hotového zesilovače - LM3886 mě svým zvukem dost překvapil.[/img]
Přílohy
Fotografie0026.jpg
(92.87 KiB) Staženo 87 x
Fotografie0019.jpg
(114.36 KiB) Staženo 229 x

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Thales »

Tak to tě fotka přesvědčila špatně. To že jeden toroid selhal neznamená že je tato technologie špatná. Toroidy jsou menší, tvrdší, lépe se chladí. U velkých traf obecně (tedy nejen u toroidů) je vhodné vyřešit softstart.

Škoda - taková pěkná vcelku solidní kastle a uvnitř takový bordel.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“