ARDO TL800X - Ohřívá vodu pouze do cca 35°C

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

ARDO TL800X - Ohřívá vodu pouze do cca 35°C

#1 Příspěvek od PetrKvK »

Mám pračku ARDO TL800X-1, která je jinak zcela funkční. Buben se točí, vodu čerpá, vypouští, program běží, žádná očividná závada, ALE...

Při nastavení jakékoli teploty se vždy voda ohřeje pouze do cca 35°C (Měřeno při vypouštění). Topné těleso vyzkoušeno a funguje.

Pročítal jsem diskuze o stejné pračce a tak si říkám jestli není závada najednom ze dvou rezistorů 6.2kΩ J 5W, případně jinde.

Budu Vám velice vděčný za rady a názory. Tuto pračku bych velice nerad poslal do věčných lovišť. :roll:

Obrázek


Děkuji, Petr

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Mrkni se do schéma zapojení, tam to najdeš hned.

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od PetrKvK »

p32 píše:Mrkni se do schéma zapojení, tam to najdeš hned.
Přiznám se, že jsem dlouho ze školy a ty dva bílé 6.2kΩ J 5W rezistory ve schémeta nemohu určit :roll:
Přílohy
modules.php.gif
(50.3 KiB) Staženo 249 x

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od PetrKvK »

Je mi zkrátka divný, že pračka nevykazuje žádné jiné a hlavně konkrétní problémy a jen jednou, po třech velkých praních, se zasekl program (Programové nastavovací kolečko na horním panelu) zrovna v momentě kdy se ohřívala voda a tím pádem se celá pračka roztopila. Od té doby se voda neohřeje více jak do 40°C. Programové kolečko se v průběhu praní standardně pomalu točí a programy běží jak mají bez problému. Každopádně není nikdy studená, ohřátá, ale nemá vliv jestli se nastaví 60°C nebo napřiklad 90°C, vždy maximálně do 40°C a tak se musí prát prádlo na vícekrát a ještě máchat ručně...

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od PetrKvK »

Jak to tak zkoumám, tak ty výkonové rezistory na ten nízký ohřev asi nebudou mít vliv... To je taková neurčitá závada, kdyby to aspoň neohřívalo vůbec, tak si člověk hned domyslí co to může být... :twisted: :roll:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

mohl ucestovat s hodnotou termistor

Uživatelský avatar
jojosuly
Příspěvky: 267
Registrován: 22 srp 2006, 02:00
Bydliště: Kysuce

#7 Příspěvek od jojosuly »

tu je časopis s modulmi do práčok je tam aj ten modul s odpormi ale chce to tochu rozumieť po rusky

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od PetrKvK »

Díky, posloužil Google translator, ale bohužel nespecifikoval jakou závadu řeší, pouze potřeboval poradit k čemu označené odpory slouží. Umě konkrétně není jisté jestli v tom ty dva výkonové odpory hrají nějakou roli a spíš jsem doufal, že tu někdo ze zkušenosti ukáže na potenciálního viníka.

Voda při napouštění má teplotu cca 18°C a po dokončení celého pracího cyklu (nebo ve fázi vypouštění) má vždy teplotu 36°C, ať nastavím teplotu vody při praní na 40, 60, 90°C. Jinak pračka dělá vše co má, respektive se tak chová v průběhu programu praní. Od doby kdy se to děje není prádlo zcela vyprané a musí se ručně máchat...

Nějaké návrhy na postup, řešení?


Díky :?:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

V sérii s topným tělesem RH máš dva klixony - jeden hlídá 90°C (TH90), druhý je bezpečnostní asi na 100°C, kdyby ten první nevypnul. Jsou na vaně vedle vývodů tělesa. Pravděpodobně jeden z nich rozpíná při teplotě nižší, takže provozní termostat už se vypnutí nedočká.
Zkontroluj ty dva, jestli vedou i při teplotě 70-90°C (prostě vezmi konvici s vařící vodou a nalej to tam, když, tak dvě). Jestli i přesto nerozepnou, zkontroluj nastavitelný temostat, jestli spíná a rozpíná v poloze odpovídající teplotě ve vaně.
Měl jsem podobný model od Ardo a podobný problém.

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od PetrKvK »

Předem děkuji za radu, dnes večer vyzkouším a napíšu výsledek :D :wink:

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od PetrKvK »

Ještě než se k tomu večer dostanu, tak případně kde se dá sehnat náhradní (oba) a jak se pohybuje cena?


Děkuji :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Na některé pračky se dají tyto náhradní díly objednat v Absolut Servisu v Dobrušce, zatím sehnali všechno, jen bylo občas třeba se připomenout. Ale, mají-li je skladem, posílají obvykle hned.
Nebo si podle vzhledu a typu, co je na tom uvedený, vyber třeba tady.

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od PetrKvK »

Děkuji, vypadá to nadějně s díly :wink: Jinak jsem zkusil teď v rychlosti proměřit oba dva (TH90 i záložní) odpojené a TH90 (vlevo od topného tělesa) mi ani nepípnul narozdíl od záložního na 100°C (vpravo od topného tělesa), který se tváři naprosto v pořádku...

Obrázek

Uživatelský avatar
PetrKvK
Příspěvky: 10
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od PetrKvK »

Tak teď nevím. Ten Klixon ELTH 279 T175 (termočidlo) vlevo ukazuje při teplotě 25°C cca 5,4kΩ a při 60°C okolo 1kΩ, na propípnutí nereaguje. Vpravo je Klixon ELTH 261/P T130K a na něm naměřím tak 1Ω při 25°C, na propípnutí reaguje. Oba měřeny odpojené...


Takže bude problém v tom pravém Klixonu ELTH 261/P T130K (termostat), který je určen na těch cca 70°C? :?:


Děkuji za pomoc i trpělivost :roll:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

vpravo bude tepelná pojistka jak píše Hill a bude zdá se dobrá, to vlevo je termistor který snímá teplotu vody a podle nastavení jí procesor porovnává. Stává se, že čidlo ucestuje s hodnotou bohužel těch hodnot vo mají čidla na vodu je několik a nevím jaké je u této Ardovky zkus to někde vygooglit

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“