Nejlevnější cesta za "kvalitním" zvukem?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

Nejlevnější cesta za "kvalitním" zvukem?

#1 Příspěvek od ondoubek »

Dobrý den, nějak mě trošku přestalo bavit poslouchat hudbu z obyč PC reproduktorů, ono to sice krásně duní a všechno se třepe, ale to asi není to co hledám. Některé pásma to nezahraje, jiné sice zahraje, ale špatně.
Jaká je nejlevnější cesta za kvalitnějším zvukem? Nevím jestli sluchátka nebo repro, ale sluchátka mi nikdy moc nesedly. Vždy mi něco chybělo a navíc sluchátka nehrajou "nahlas".
Hudbu poslouchám z PC/smartphonu nebo tabletu. Do PC by se dala koupit lepší zvukovka, smartphone je zvukově o ničem.
Bohužel nemám moc peněz a chtěl bych něco levnějšího. Dá se něco takového koupit, co bude pěkně hrát a nevyždímá mi to peněženku? Raději repro, jak jsem psal, sluchátka nemusím. Ale pokud by byly sluchátka lepší, tak bych do nich asi šel, ale musel by jsem si koupit nějak lepší zvukovku, on ten RealtekHD moc pěkně nehraje.
Nejsem žádný audiofil, ale chci aby to už nějak hrálo.
Poslouchám DnB, občas taky Metal, nu-metal a podobně.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Polož ten dotaz na http://forum.avmania.e15.cz/ - dovíš se tam i případný další odkazy na weby, kde se diskutuje o poslechu - na čem a přes co.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#3 Příspěvek od Radim »

Záleží jaký si můžeš dovolit rozpočet a co umíš zbastlit sám. Jestli umíš sám zbastlit zesilovač a sám slepit či jinak vyrobit bedny a osadit repráky.....
Ovšem průměrnými sluchátky za stovku dosáhneš takové kvality zvuku a jeho intenzity jako zesilovačem a reprobednami za nejméně 10 tisíc.
A pokud umíš zbastlit zesilovač a vyrobit klasické reprobedny, neošizené požadavkem na co nejmenší objem jako to je u PC bedniček, dosáhneš za cca tisícovku výrazně lepšího zvuku než z PC bedniček levnějších než 3 - 6 tisíc.

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#4 Příspěvek od ondoubek »

Tak pájet umím. Kdybych dostal plošňák a součástky tak to dám do kupy, horší je řešení problémů :lol:
Rozpočet? Co nejníže to jde, takže pokud by šlo něco rozumného zbastlit, tak bych se tomu nebránil.
Za tisícovku? To zní výborně.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od Philip_Fry »

Radim : Zas takovej optimista bych nebyl, za litr nekoupí ani materiál na výrobu reprobeden.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ale už velmi dobrá sluchátka, navíc s doživotní zárukou, za tisícovku pořídíš, jen budeš k té tisícovce muset ještě prodat bublifuk, těmi sluchátky myslím KOSS UR20. Za tu cenu nic lepšího stejně neubastlíš.
Je i levnější model UR22, to by ti naopak i na pár bublifuků zbylo, hraje také velmi pěkně, ale pro zvukovou kartu má už poněkud menší citlivost, což mi zase tolik nevadilo, pro mě byla hlasitost více, než dostatečná.
Pouvažuj o tom.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na audio-hifi-fórech se často začíná výčtem použitých repráků a zesilovačem, na EB si snad můžeme dovolit začít popisem poslechové místnosti.

Protože pokud máš typickej "kvádr" 2x3x2.5 apod. a nacpeš si tam velký bedny, bude to stejná katastrofa jako s noname čínou a ty pidibedny z toho nakonec vyjdou nejlépe...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Najlacnejsi sposob, ako sa dostat ku kvalitnym reprakom, je kupit nejake starsie na inzerat. Pri zosilnovaci to plati rovnako.

Aj starsia hifi veza (z 80.-90. rokov) bude hrat podstatne lepsie ako PC repraky, ale musi to byt seriozny vyrobok (Aiwa, Sony, Panasonic/Technics) s 2-pasmovym repro a nie nejaky smejd. Daju sa lacno kupit s nefunkcnym CD a kazetakom.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Bedničky 2-pásma, středobas, výškač z rozbité TV, prostá výhybka s jedním kondem v sérii postavíš za stokoruny, vintage zesík do 1000 Kč najde se, stačí ? Bude hrát 3x lépe než plastové PC imitace.
http://elektro.bazos.cz/inzerat/3863131 ... -repro.php
http://elektro.bazos.cz/inzerat/3855155 ... PM-240.php
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#10 Příspěvek od Duvsan »

Hill píše:...těmi sluchátky myslím KOSS UR20...
Je i levnější model UR22...
Síce som ich nepočul, ale vlastním UR40 a do basov to nie je celkom ono. Asi by som mal po odstupe urobiť porovnávací test, ale tuším lepšie zahrajú Sony MH1. Neskôr som si kúpil Beyerdynamic DTX71iE a to je o inom. Na doma, keď nechcem stratiť kontakt s okolím, používam KOSS KSC 75. Za tie prachy hrajú až veľmi dobre a na tie mp3 stačia. S reprobedňami neporadím. Mám Kef iQ10, museli sa rozohrať a musel som si na ne zvyknúť, ale dá sa. Iste sú lepšie možnosti. Niečo zo starej Tesly. Ak máš základy elektroniky, ako zosík chvália LM3886 (nevlastním). Samozrejme zvukovku nedotiahne, tú musíš dať. Veľa šťastia.

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#11 Příspěvek od ondoubek »

Hill:Sluchátka mám Sony MDR-ZX300, jen tak pro info.
Ty kossy vypadají dobře, jak jsem ale psal, chtěl by jsem spíše bedny.

ZdenekHQ: Pokud jsi tím kvádrem myslel pokoj, tak mám 4x3,6m, výška 2,5m. Jsem pod střechou takže na jedné straně je zkosený.

rnbw: Dalo by se. Máme doma hi-fi věž, sony 2x70w bedny sony SS-A590 2x120w 18cm woofer, 6,5cm midrange a 5cm tweeter, ale tu zabavit zatím nemůžu :D

konosuke: Ty bedny s tím zesíkem nevypadají zle, za moje PC repráky jsem dal více.

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od Elektronik55 »

Ondro, myslím,že v místnosti cca 4x4m se skoseným stropem , kde se vše
zvukově láme , si nemůžeš vyskakovat a očekávat dobrou akustiku . V takto malém prostoru Ti bude potichu hrát relativně dobře každá aparatura ,
né tak pokud chceš hodně nahlas , to už jsou lepší ty sluchátka i když tlačí na uši . Nech si poradit např. od HILLA a měj ohled na své zdraví ! Mě jako
mimochodem hudebníkovi , zvukaři a zpěvákovi můžeš věřit , že hluk je škodlivý . Co až Ti bude 60 let ?
Ondro , kup si z "bazoše" nějaké dvoupásmové bedny ve dřevě (žádný plast) kde jsou středobasy a výškáče , to Ti na ten pokojík bude stačit . Výkonově postačí 2x10W až až .
Budeš-li chtít ozvučit sál s 200 lidmi , nebo i více , tak potom hovořme o
stovkách W.
Vladimír

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#13 Příspěvek od ondoubek »

Díky za odpověď :wink:
Reproduktory jsem chtěl, protože už jsem řadu sluchátek vyzkoušel a žádné mi zvukově nepadly (až na ty KOSSy) :(
Měl jsem KOSS GT5 - basy úžasné, ale začaly mi drnčet měniče.
Nokia WH-205 - bassy pěkné, ale basy přebíjely výšky a urval se mi konektor.
Něco od logitech za 300kč - škoda mluvit, na VOIP ale dobré.
Nějaké levné panasonic za 200kč - basy ušly, výšky taky, ale padaly z hlavy a šly slyšet okolo
Sony MDR-ZX300 - bassy celkem pěkné (v tabletu hrají nejlépe), ale hrají celkem potichu, ne příli výrazné středo-výšky.
Podle mě bude taky problém ve zvukové kartě, mám RealtekHD a něco 7.1 do USB a nelibí se mi zvuk ani z jedné.
2x10W? To se mi zdá málo - ale nechám si poradit od zkušenějších.
V domě máme dost špatnou akustiku - řekl bych. Tenké zdi a repráky co mi ve třídě s více než 50cm zdmi hrají pěkně, doma nic moc.
Jinak ohledně toho ničení sluchu - někde jsem četl, že nízké frekvence, tj. basy sluch nepoškozují, je to pravda?

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od Elektronik55 »

:!: Potíž je v tom , jak známo , že prostě řečeno "teplý a dynamický"analogový zvuk se převádí převodníky do digitální formy a zase
zpět do analogu . Prostě "komprimace" v určitých formátech udělá své .
Nutno podotknout , že rozdíl pozná málo kdo . Hudebníci a "fajnšmekři"to znají a proto nepoužívají hodně komprimovaná - kompresovaná média .
Též musím podotknout , že koncový zesilovač osazený elektronkami má
daleko lepší dynamiku než s tranzistory .
Ondro , zvukových karet do PC je na trhu přehršle , mají i několik výstupů !
Linka bývá zpravidla zelený jack 3.5mm . Nezapomeň na EKVALIZÉR v přehrávači , který používáš a občas se podívej na aktualizace .
Co se týče škodlivosti nadměrným hlukem , tak vysoké kmitočty jsou bolestivé a jsou cítit okamžitě , tlak z nízkých kmitočtů je snesitelný i několik
hodin , ale druhý den Tě bude určitě bolet hlava . Jinak povolená hranice
hluku je tuším do 90ti decibelů.
Vladimír

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Pokial zvukovka nema nejako tragicky urobenu analogovu cast, tak je pre zaciatok vyhovujuca. Az ked budes mat zosilnovac a kvalitne repro, tak mozes porovnat kvalitu vystupu zvukovky a inych zariadeni.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“