Reproduktory Genius 5.1, jak najít vadný komponent?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
David55
Příspěvky: 4
Registrován: 03 srp 2014, 02:00

Reproduktory Genius 5.1, jak najít vadný komponent?

#1 Příspěvek od David55 »

Dobrý den
Lze v "domácích podmínkách" zjistit, která součástka způsobuje zkrat?
Mám reproduktory Genius 5.1 a po zapnutí shoří pojistka.
Vyměnil jsem 3 kondenzátory, které byly viditelně spálené, ale moc to nepomohlo.
Prosím o jakékoliv rady. Nechce se mi je vyhazovat.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#2 Příspěvek od vlaadkoo »

V domácích podmínkách se to dá zvládnout .Musíš prostě hledat a měřit

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Správaj sa ako zodpovedný europčan a ekologicky to zlikviduj. Ihneď na to si kúp ideálne na úver iný, podobný tovar.
Ak nechceš byť zodpovedný a je Ti ľahostajný osud EU, tak to zanes to do opravy. Keď nemáš vybavenie a nejaké skúsenosti tak si koleduješ buď o úraz alebo v lepšom nerentabilnú opravu. Mimochodom táto kategória výrobkov nieje určená pre prevádzku po skončení záruky a na to sú aj dimenzované komponenty. Takže počítaj s tým, že servis si zaúčtuje ekvivalent 20€ za diagnostiku a potom Ti povedia, že nemajú servisnú podporu a pod. Ale možno narazíš na zázrak a tie diody v skrate vymenia.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Okolo diód (môstika) sú štyri keramické kondenzátory (paralelne ku každej dióde). Všetky odpoj. Trafo odpoj. Odmeraj diódovým testom všetky diódy. Často pri skrate keram.kondenzátora sa spáli aj náprotivná dióda.
Diódu vymeň, a zapoj nové keramické kondenzátory cca 22nF aspoň na 100V. Do tých šmejdov čínania dávajú keramiky s napätím do 50V.
Obyčajne ich iba vyhodím bez nahradzovania. na 99,99% plnia funkciu "kurvítka".
Naposledy upravil(a) procesor dne 17 zář 2014, 09:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Elektrolyty vyměň, spálené ale nebyly, spíš vyteklé. S největší pravděpodobností je vadný některý z integrovaných koncových zesilovačů. Potřebuješ alespoň multimetr a schopnost slušně pájet. Diodtestem zkus nejdřív projít výstupy na reproduktory, v obou polaritách jak proti zemi, tak proti napájecím napětím, měl bys tam naměřit PN přechody, někde bude asi místo toho zkrat, ten IO bude vadný. Kdyby toto nevedlo k cíli, tak vyletovávat postupně jednotlivé konce a kontrolovat je na zkrat v napájení. Po nalezení problému by nebylo na škodu alespoň zařadit do napájecích větví před prvním zapnutím třeba 5W žárovky, jestli je napájení víc jak +/-12V, tak radši na 24V. Jestli můj popis vůbec nechápeš, nech si to radši od někoho opravit. Pozor, na primáru trafa je nebezpečné napětí !!!
Edit: nebyla by od věci fotka, které že kondenzátory to vlastně byly vadné.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#6 Příspěvek od Peterseal »

Ako uz bolo povedane, usmernovac a kondiky v nom, a koncak. Len doplnim- najcastejsie v tomto zazraku odchadza koncak pre subwoofer-TDA7294

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

Peterseal píše:najcastejsie v tomto zazraku odchadza koncak pre subwoofer-TDA7294
taky doplním - ten koncák neodchází při hraní, ale hned po zapnutí.
Má tam dost vysoké napájecí napětí bez stabilizace a špice po zapnutí ho prorazí.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#8 Příspěvek od vlaadkoo »

Takže už víme jak to čínští kolegové dělají :D

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Thales »

Kterou verzi těch beden přesně máš? Je sice pravda že od verze 5000 odchází nejčastěji výše zmíněný TDA7294, ale ve starších (Označeno pouze Genius HT 5.1 bez dalších čísel) to bývá naopak nejčastěji TDA7269A na modulu satelitů. Spolu s nimi odchází i usměrňovací diody a sem tam přehoří i nějaký ten spoj. Napiš co přesně máš, eventuálně vyfoť ať víme.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

No a taky jste zapoměli na variantu, že při zkratu odejdou pojistky na sekundárním vinutí trafa. Ty jsou ale bohužel důmyslně skytý :D Za to bych taky někomu nakopal pr.el.
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 17 zář 2014, 19:50, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
David55
Příspěvky: 4
Registrován: 03 srp 2014, 02:00

#11 Příspěvek od David55 »

Takhle vypadal.
Jde o model Genius SW-HF 5.1 6000
Přílohy
P1010375.JPG
(234.69 KiB) Staženo 288 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Nádhera - shořenej keramickej kondík jak z učebnice...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#13 Příspěvek od Duvsan »

Takže je šanca, že celá závada je v usmerňovači. Premeraj či rovno vymeň diódy, vyhádž tie keramické kondy a zapni to. S trochou šťastia to pôjde. Pre istotu to napoj nie priamo k sieti, ale cez žiarovku. Akú máš po ruke, 60-100W. Ak to bude fungovať, doplň tie odrušovacie keramiky, ale vhodne dimenzované a o kapacite tak 22-100nF.

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#14 Příspěvek od soucek »

mi-ro píše:No a taky jste zapoměli na variantu, že při zkratu odejdou pojistky na sekundárním vinutí trafa. Ty jsou ale bohužel důmyslně skytý :D Za to bych taky někomu nakopal pr.el.
Máš s tím konkrétní zkušenost ? Potřebuji zjistit, jestli je reálná šance se dostat k pojistce na trafu. Nejde mi pomocné napětí 12V/400mA.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Šance je reálná, demontuj trafo, vypárej izolaci v místě boule, je tam schovaná pojistka. Na sekundáru je celkem silný drát, tak nebezpečí poškození zas tak moc nehrozí. Pojistky myslím nejsou utopené ve vinutí, jsou všechny na povrchu, pokud někdo nevymyslel postupem času důmyslnější kurvítko.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“