Zapojení motoru na 230V

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

Zapojení motoru na 230V

#1 Příspěvek od Freedy »

Zdravím
měl bych dotaz, jak se bude chovat motor na obrázku, když se prohodí přívod 230V? Je to zapojení motoru na štípačce a zjistil jsem, že má na přívodní svorkovnici prohozenou fázi a nulu. Barevně sice kabely proti sobě ve svorkovnici sedí ale už přívodní kabel je asi špatně, jelikož na modrém označeném štítkem N vodiči je fáze a na hnědém L je nula. Ted tedy opravdu nevím zda to prohodit nebo nechat pokud to funguje?
Přílohy
schema.jpg
(84.62 KiB) Staženo 79 x

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od hakamusai »

Bude se to chovat úplně stejně. Jinak N je považován za pracovní vodič.
Můžeš to zkusit přehodit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

pokud má přívod tři dráty, je to v tvém připadě jedno.

spíš bych hledal, kde to je blbě . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Nějak tam nečtu stížnost na funkci . Očekávám spíše hloubala . A to , že je jedno jak vypadá který drát mimo žlutozeleného , je popsáno výše .

Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Freedy »

Přívod je 3 drátový, pokud je to jedno kde je L a N, tak to tak nechám, pouze mě šlo o to. zda to nějak nevadí motoru, třeba při rozběhu, abych ho nezničil.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Snad všechny "nový" šňůry s odlitou vidlicí maj fázi modrou a pracovní nulu hnědou(vyzkoušeno).Půlka Evropy totiž má fázi vpravo.Vlevo ji máme jen my,Poláci,Slováci a snad Italové a Maďaři.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, taky mám jednofázový motor, vývod 3 dráty. To vinutí, co má být trvale připojeno přes kondenzátor má mít větší odpor, než to hlavní? Je to motor z čerpadla na vodu a byl v olejové lázni. Donesl mi ho jeden známý, co s ním je, že se netočí a jen hučí. Měl zarezlý ložisko, po výměně sice funguje, ale hučí a zahřívá se. Tak bych potřeboval vědět taky, jestli ta olejová lázeň je jen z izolačních důvodů, nebo na chlazení. Teď je bez oleje a tak nevím, jestli je kaput, nebo to zahřívání je způsobeno špatným chlazením. Podotýkám, že v něm kromě oleje byla i část vody. Taky je možný, že je kondenzátor špatně připojený. Ale to hučení se mi nelíbí. Díky.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, využiji toto vlákno na svůj dotaz. Taky mám jednofázový motor, vývod 3 dráty. To vinutí, co má být trvale připojeno přes kondenzátor má mít větší odpor, než to hlavní? Je to motor z čerpadla na vodu a byl v olejové lázni. Donesl mi ho jeden známý, co s ním je, že se netočí a jen hučí. Měl zarezlý ložisko, po výměně sice funguje, ale hučí a zahřívá se. Tak bych potřeboval vědět taky, jestli ta olejová lázeň je jen z izolačních důvodů, nebo na chlazení. Teď je bez oleje a tak nevím, jestli je kaput, nebo to zahřívání je způsobeno špatným chlazením. Podotýkám, že v něm kromě oleje byla i část vody. Taky je možný, že je kondenzátor špatně připojený. Ale to hučení se mi nelíbí. Díky.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

Pokud je to ponorka tak tam je olej z více důvodů. Jednak chlazení, a hlavně zabraňuje vniknutí vody dovnitř - již tam kapalina je takže další se tam nedostane.
Pokud se zahřívá pak je možné, že je vadný rozběhový kondezátor, nebo jak bylo seklé ložisko je možné poškození vinutí. Taky je docela možné že mu nic není. Takže by chtělo změřit proud za provozu a porovnat s údajem na štítku.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od stasek »

Proud s údajem na štítku souhlasí, do hlavního vinutí 4A a pomocného o něco míň. Kondenzátor bych taky mohl nějak poskládat, má 32,5uF.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

U ponorek se předpokládá chlazení okolím - vodou .

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“