Myčka Whirlpool ADP 6993 ECO - neohřívá vodu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alfox
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2014, 02:00

Myčka Whirlpool ADP 6993 ECO - neohřívá vodu

#1 Příspěvek od alfox »

U myčky Whirlpool ADP 6993 ECO, která je třetím rokem v provozu, přestalo fungovat ohřívání vody.

Obrázek

Myčka se jinak chová úplně normálně. Jakýkoliv program standardně proběhne bez chyby na displeji. Vždy ale se studenou vodou.


Topné těleso má odpor 25 ohmů - to by mělo být zřejmě v pořádku.

Za chodu myčky, nenaměřím fázi ani na jednom z dvou modrých vodičů, které vedou do topného tělesa. Vyměnil jsem obě relé 12VDC/250VAC-10A, která ovládají každý vodič do tělesa. Po vypájení obou relé z desky jsem na nich po sepnutí naměřil proměnný odpor 5-120 ohmů - zdálo se tedy, že jsou vadná. Po výměně ale to samé - nenaměřím fázi ani na jednom z vodičů - myčka neohřívá vodu.

Na desce není nic neobvyklého vidět, kondenzátory nenafouklé, nic není cítit, nic se nehřeje. Schéma desky jsem na netu nenašel. Nevím, jak dál pokračovat - co zkusit proměřit/vyměnit. Na desce jsou další dvě relé 250VAC-10A - netuším, k čemu jsou. :)

Údajně může být chyba i ve snímači teploty - nevím ale, kde je, a jak ho proměřit. Díky za vaše rady.

Fotografie řídícího modulu:
http://s27.postimg.org/ome8jikir/DSC08888.jpg
http://s23.postimg.org/5hfaq8xdn/DSC08891.jpg
http://s23.postimg.org/f38v6jojf/DSC08892.jpg

Fotografie topného tělesa:
http://s27.postimg.org/qv9vh2nab/DSC00025.jpg
http://s22.postimg.org/4ogz9em8x/DSC00026.jpg

Edit 22.10.2014: Na cívkách obou relé není žádné napětí. Modul tedy z nějakého důvodu nezapne topení.

Obrázek

Edit 2.11.2014: Zkusil jsem za chodu myčky připojit topné těleso přímo na 230V - je v pořádku, myčka myje teplou vodou.

Edit 2.11.2014: Proměřil jsem kombinované čidlo "Bitron W10134017", v manuálu označované jako "Optical water indicator (OWI)". To obsahuje "Turbidity sensor (DON)" a "Temp sensor (NTC)". Při pokojové teplotě ukazuje ohmmetr na NTC 53,8 kΩ, což by mohlo být v pořádku. Čidlo reaguje na teplotu - se zvyšující se teplotou odpor klesá.

Obrázek

Edit 14.11.2014: V servisu http://www.mmservis-pracky.cz/kontakty diagnostikovali, že je opravdu vadný modul. Vadná součástka na desce modulu zkreslovala údaje o teplotě z OWI čidla (konkrétně od čidla teploty NTC, které je součástí OWI). Která součástka na desce to je nechtěli prozradit. Cena opravy 1000 Kč. Cena nového modulu s nahráním softwaru začíná na 2300 Kč - díl lze poslat i poštou.
Naposledy upravil(a) alfox dne 07 led 2015, 21:31, celkem upraveno 11 x.

Uživatelský avatar
romis
Příspěvky: 34
Registrován: 08 lis 2004, 01:00
Bydliště: Praha-západ

#2 Příspěvek od romis »

Není za topným tělesem tlak. spínač v serii se spirálou ? Dělal jsem myčku tuším Baumatic a právě ten tlak. spínač nespínal, mylo to jen studenou a program končil chybou.

Uživatelský avatar
alfox
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od alfox »

romis píše:Není za topným tělesem tlak. spínač v serii se spirálou ? Dělal jsem myčku tuším Baumatic a právě ten tlak. spínač nespínal, mylo to jen studenou a program končil chybou.
Dva modré vodiče vedou z modulu přímo do svorkovnice topného tělesa:
http://s27.postimg.org/qv9vh2nab/DSC00025.jpg
http://s22.postimg.org/4ogz9em8x/DSC00026.jpg
Naposledy upravil(a) alfox dne 22 říj 2014, 18:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Ke každému releti LED s odporem , přes topení žárovku .

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#5 Příspěvek od Rostav »

Je důležité vědět zda relé pro topení spíná. Na cívce relé má být při topení kolem = 12V.

Uživatelský avatar
alfox
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2014, 02:00

#6 Příspěvek od alfox »

Rostav píše:Je důležité vědět zda relé pro topení spíná. Na cívce relé má být při topení kolem = 12V.
Zjistil jsem, že na obou relé na cívce není žádné napětí. Modul tedy z nějakého důvodu nezapne topení. Zřejmě by to mohl být ten snímač teploty, ale nevím, kde je a jak ho změřit.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#7 Příspěvek od Rostav »

Ta myčka by měla mít chybové hlášení. Usnadnilo by to hledání chyby. Aby sepnulo relé topení nesmí být chyba v hladině vody (hladinový spínač), NTC sonda , termostaty u topení , studené spoje u relé topení , chyba v elektronice. Všechny chyby mají odlišné chybové hlášení.

Uživatelský avatar
alfox
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2014, 02:00

#8 Příspěvek od alfox »

Rostav píše:Ta myčka by měla mít chybové hlášení. Usnadnilo by to hledání chyby. Aby sepnulo relé topení nesmí být chyba v hladině vody (hladinový spínač), NTC sonda , termostaty u topení , studené spoje u relé topení , chyba v elektronice. Všechny chyby mají odlišné chybové hlášení.
Právě, že myčka na sebe nic neřekne, žádnou chybu nezobrazí - jakýkoliv program standardně proběhne bez chyby na displeji. Modul z nějakého důvodu nesepne relátka a mytí proběhne se studenou vodou.

Mohlo by to dělat nějaké čidlo, které myčka neumí diagnostikovat jako závadu. Například pokud by čidlo teploty hlásilo teplou vodu - myčka by netopila. Nebo nějakým způsobem vadný přímo modul, ale je divné, že vše ostatní funguje - akorát netopí.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#9 Příspěvek od Rostav »

Nepodařilo se mi k tomuto modelu sehnat servisní manuál. Myčka by se měla dát zapnout v servisním módu a odzkoušet jednotlivé komponenty samostatně.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Však od základu . Ověř napětí do relé , příslušný spínací prvek , napěťový stav na výstupu procáku .

Uživatelský avatar
alfox
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2014, 02:00

#11 Příspěvek od alfox »

BOBOBO píše:Však od základu. Ověř napětí do relé, příslušný spínací prvek, napěťový stav na výstupu procáku.
Při zapnuté myčce jde do prvního relé jde trvale nula, do druhého relé jde trvale fáze. Na cívkách relé se ale po dobu mycího cyklu neobjeví 12 V - tudíž relé nesepnou.

Nevím bohužel, jak změřit napěťový stav na výstupu procáku :(

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Seriové spojení LEDky a asi 500R . Po ujištění se , že je spínací člen relé v pořádku , stačí tento člen zapojit přes relé .

Uživatelský avatar
alfox
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2014, 02:00

#13 Příspěvek od alfox »

Rozdělal jsem spodek myčky, je možné tady něco zkontrolovat/proměřit? Vůbec nevím, co z toho je NTC sonda/čidlo teploty.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

Bohuzel mam ten sam problem u toho sameho modelu. 14dni po zaruce.... Ortel: Vadna RJ. Kdyz sem topeni zapojil naprimo, hlidal si teplotu vody pri myti, vodu ohrivala. Cidlo NTC je dle mne na horni fotce pripojene tim konektorem se zlutymi vodici. Na druhe fotce je dil nazyvany dle WH motorek divertera. Ma za ukol pomoci zpetne vazby rozdelovat proud vody do mycich ramen na zaklade dat z RJ.
Bud Ti myje jen spodni kos, nebo horni kos, pripadne kose oba. Hezkej den ;-)
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#15 Příspěvek od decmen »

Mám myčku ADP 7955 touch, deska je prakticky totožná s tou co je zde vyfocená. Taky neohřívá vodu, program proběhne bez hlášení závady.
Vyměnil jsem obě relé a 2 kondy 10uF/400V. Relé sepnou, na topení se během programu objeví 230V, ale myčka neohřívá. Vyměnil jsem těleso za žárovku a ta se normálně rozsvítí, takže je vadné topné těleso. Podotýkám, že jeho odpor jsem naměřil 26,2 Ohm (podobně jako uvedeno výše), takže to není odpor tělesa ale čehosi, co určitě vodu neohřeje. Máte někdo tušení, zda a kde lze topné těleso do Whirlpoolek sehnat ?
Naposledy upravil(a) decmen dne 30 říj 2014, 22:56, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“