Grundig Super Color 1615

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoboR5
Příspěvky: 10
Registrován: 23 říj 2014, 02:00
Bydliště: Prešov, Slovensko

Grundig Super Color 1615

#1 Příspěvek od RoboR5 »

Zdravím,
Dostal som sa k TV Grundig Super Color 1615 serie 8s16 a potreboval by som tam dorobiť AV. Skúška so zapojením vidlice do zásuvky v oboch smeroch dopadla bohužiaľ pozitívne a pri jednom zapojení som na kostre nameral 300V.

Po dlhšom premýšľaní akou cestou sa vydať, či oddeľovacie trafo alebo optočlen som narazil na článok pána Hilla umiestnený na týchto stránkach. Nadchlo ma ako jednoducho a inteligentne sa to dá vyriešiť a aj keď som v opravách TV začiatočník, rozhodol som sa, že to skúsim.

Pri preštudovaní článku som narazil na niektoré nezrovnalosti ohľadom ktorých by som sa rád poinformovať:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... le&sid=174

Na obrázku kde je vyobrazený mudul sú umiestnené tantalové/kvapkové kondenzátory.

V zozname súčiastok sú uvedené ako elektrolity 22mf/16v s doporučením na kvapkové. Z toho mi vyšla kapacita 2200uF/16V čo je na kvapkové veľa, tam sa dá použiť jedine elektrolyt. Alebo je v tom zozname preklep a malo tam byť Tantal 22M/16V čo je v podstate 22uF/16V. ?

Pri potenciometri je asi tiež preklep lebo tam je uvádzaný 1kW Piher PT6H ktorý má parametrovo 1W ?

Všetky ostatné súčiastky som už našiel, ostáva mi len samotný optočlen, ten dorazí za 7 dní. Skúsim to poskladať a uvidím ako to pripojím do toho TV.
Mojím momentálne najväčším problémom je chýbajúca schéma. Nemá niekto schému na tento model ?

Ďakujem za pomoc.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#2 Příspěvek od oravan »

bože aj tu z tým otravuješ prepáč ale tvoj čas a peniaze využi na niečo iné vážne

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

RoboR5 píše:...Alebo je v tom zozname preklep a malo tam byť Tantal 22M/16V čo je v podstate 22uF/16V. ?

Pri potenciometri je asi tiež preklep lebo tam je uvádzaný 1kW Piher PT6H ktorý má parametrovo 1W ?...
Takže Marečku...Ano, je tam překlep, jde o kondenzátor, který má kapacitu 22µF na napětí 16V.
A v tom druhém případě - ne, není to překlep, symbol W je chybně zobrazený symbol Ω v jiné znakové sadě. Takže se jedná o 1kΩ Piher PT6H. :wink:

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Jediné správné řešení z hlediska zajištění základní bezpečnosti je použít modulátor! U této řadu je problém udělat vstup přímo a galvanicky oddělené řešení (nějaké lineární optočleny) by zhoršilo kvalitu více, než "spojení přes anténní vstup".

Uživatelský avatar
RoboR5
Příspěvky: 10
Registrován: 23 říj 2014, 02:00
Bydliště: Prešov, Slovensko

#5 Příspěvek od RoboR5 »

Super, ďakujem za promptnú odpoveď :agree:
Idem to pomaličky kompletovať.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

monterjirka píše:Jediné správné řešení z hlediska zajištění základní bezpečnosti je použít modulátor! U této řadu je problém udělat vstup přímo a galvanicky oddělené řešení (nějaké lineární optočleny) by zhoršilo kvalitu více, než "spojení přes anténní vstup".
Asi tě budu muset vyvést z omylu - 12 lidí mi během půlroku po zveřejnění v AR psalo, jak se jim proti modulátoru zlepšil obraz, a chtěli, ať jim k tomu ještě vymyslím něco na zvuk, což jsem se snažil jim rozmluvit, ať na to použijí něco lepšího, než televizi.
S modulátorem se těžko dosahuje lineárního zkreslení pod 1,5% v celém rozsahu synchro - bílá. A pokles charakteristiky o 3dB na 17 MHz, což je také vlastnost použitého optočlenu, je u modulátoru také nereálný, nehledě k tomu, že oddělovačem se obejde i poměrně "úzká" mezifrekvence (zvlášť v Grundigu).
Ale to zapojení opravdu není nic pro začátečníka, který neví, co za součástky tam logicky patří, a je zděšený, když chybou kódování češtiny se mu objeví jiné řády či jednotky.
Do Grundiga se totiž musí zapojení výstupu optooddělovače poněkud překopat.

Proto v tomto případě bych taky doporučil použít modulátor z videa.
Nebo koupit settopbox s modulátorem (třeba SDB-1066T, má i analogový vstup) a nemusíš nic řešit.

Uživatelský avatar
RoboR5
Příspěvky: 10
Registrován: 23 říj 2014, 02:00
Bydliště: Prešov, Slovensko

#7 Příspěvek od RoboR5 »

Nerád by som šiel akoukoľvek cestou ktorá ide cez vstavaný tuner, ladenie kanálov je tam v dosť zlom stave a každú chvíľu sa ešte aj prelaďuje. Viem že je to jednoduchšie a asi aj lacnejšie ale niekedy sa nedá ísť tou najjednoduchšou cestou. Túto telku opravujem z viac menej charitatívnych účelov pre kamaráta ktorý nemá ani na použitú a chcem aby tá oprava vyzerala tak ako všetky čo som kedy urobil (aj keď z iného oboru) t.j. kvalitne a poriadne.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Je třeba se vydat do sběrného dvora a nějakou funkční TV se scartem si odtamtud přinést, bude jich tam dost. Pokud by tato cesta zklamala, lze crt tv opatřit na inzerát či na Aukru za odvoz či nějaké desetikoruny, dneska to nikdo nechce. Sám jsem před časem 3 funkční tv rozdal a byl rád, že si je vůbec někdo zadarmo vzal a ne že je rozmlátili bezdomovci, to by mě mrzelo víc.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Presne tak. A tento televizor odlozit v povodnom stave, pomaly to bude vzacny kusok.

Uživatelský avatar
MAJO39
Příspěvky: 90
Registrován: 17 led 2009, 01:00
Bydliště: Piešťany

#10 Příspěvek od MAJO39 »

TV so scartom ti podarujem kľudne aj dva, ak si pre ne prídeš. :wink:

Uživatelský avatar
RoboR5
Příspěvky: 10
Registrován: 23 říj 2014, 02:00
Bydliště: Prešov, Slovensko

#11 Příspěvek od RoboR5 »

No u Vás v ČR je to super, prídete si popozeráte a zoberiete čo chcete :cry: Čo ja by som dal za to aby u nás boli také zberné dvory, každý deň by som tam chodil :idea:
Na Slovensku a na východe zvlášť sa dá len doviezť na zberný dvor, zobrať sa odtiaľ nedá nič, všade sú kamery a na noc púšťajú do areálu psy. :idea:
Taká je realita v obidvoch zberných dvoroch mesta Prešov. Ostávajú už len výkupne druhotných surovín a tam sa väčšinou dostávajú už len kovové časti, sem tam niekde ešte plošné spoje.

Ak by to bol môj televízor tak by som pouvažoval o odložení, aj keď pravdu povediac už veľmi nemám kde :?

majo: Ďakujem za veľkorysú ponuku no mám to bohužiaľ skoro cez celú republiku. :idea:

Práve preto aby sa tento televízor zachoval, nebol vyhodený alebo rozmlátený bezdomovcami by som ho rád dal dohromady, malou neškodnou úpravou ktorá mu umožní ešte pár rokov prevádzky navyše. :idea:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od otakarv »

RoboR5 píše: Čo ja by som dal za to aby u nás boli také zberné dvory, každý deň by som tam chodil :idea:
Myslím si, že by Tě to bavilo do té doby dokuď by ses mohl volně pohybovat v dílně, garáži, bytě a tak podobně. :wink:
Já mám na sběrný dvůr (Slovensko) volný přístup, mám tam kamarády kterým jsem občas donesl nějakou tu lahvinku, cigarety. No už delší dobu se SD vyhýbám i když bych tam potřeboval odvézt nějaké věci.
Ono je to tak (a né jenom u mně jak jsem zjistil), odvezeš jeden pytel bordelu a dovezeš dva. :wink:

Uživatelský avatar
RoboR5
Příspěvky: 10
Registrován: 23 říj 2014, 02:00
Bydliště: Prešov, Slovensko

#13 Příspěvek od RoboR5 »

otakarv: Máš pravdu dokonale si vystihol moju "diagnózu" :D
Okrem toho je na mňa uvalená najaká "kliatba" a vždy keď sa prinútim niečo vyhodiť tak sa do týždňa alebo do mesiaca zjaví človek čo to súrne zháňal dlhú dobu a nikde to nemohol zohnať :o

BTW: Súčiastky (ti bežné) už mám kúpené, takisto predvŕtaný plošák, pomaly začínam osádzať súčiastky :wink: Už som aj nejaké schémy našiel akurát neviem či mi sedí číslo chasis ( GSC100 ). Neviete niekto kde presne by som našiel v tom grundigu číslo chasis ?
Jediné čo som v ňom našiel sú nálepky a na nich tieto čísla:
Serie 8S16
24408
113825
110 - nálepky s týmto číslom sú nalepené na každom module. Pravdepodobne to bude ono.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

RoboR5 píše:Okrem toho je na mňa uvalená najaká "kliatba" a vždy keď sa prinútim niečo vyhodiť tak sa do týždňa alebo do mesiaca zjaví človek čo to súrne zháňal dlhú dobu a nikde to nemohol zohnať :o
Z toho si nic nedělej, to není žádná "kliatba" ale obyčejný "Murphyho zákon", toto se běžně stává mi a mnoha dalším lidem co jsem se s něma na toto téma bavil. :wink:
Co se týče označení chassis, tak to je obvykle uvedeno na štítku zadního deklu ale býva i na plošáku. Ta čísla co jsi zde uvedl mi toho moc neříkají.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“