SSR - malé topení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

SSR - malé topení

#1 Příspěvek od wlezley »

Má s tím někdo zkušenost? 2x 2kW topné spirály připínám SSR KSA225AC8, mám ho na chladiči ale stejně po hodině provozu má cca 130 stupňů. Teče přes něj v ustáleném stavu 17,4A a mám obavu, že to nevydrží 8 hod. provozu :-( Je to normální stav? Dvě 16A relé na DIN lištu se časem také vyhřála, proto jsem chtěl vyzkoušet něco nového ale mám smíšené pocity. Dělám něco blbě?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Výstup má 1,5V při 1A, při 17A možná víc, tj. výkon nejméně 26W, oteplení o 65° při ideálním chlazení.
Takže nejlépe rozdělit na dva spínače.

Mimochodem některý katalog udává tepelný odpor 1,3°C/W a jiný 2,5
Naposledy upravil(a) serviceman dne 12 lis 2014, 18:23, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Mirda »

Není chladič jako chladič. Co k tomu doporučujou? Topit to musí ale 130°je hodně a dlouho to nevydrží.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#4 Příspěvek od wlezley »

No právě, že o chlazení toho ani v datašítu moc není, teda aspoň v tom z GM. Čekal jsem ledaco, ale že to protopí 30W?!? V praxi nepoužitelná věc za hromadu kačáků, jsem zklamaný. Asi tam vrazím vrčící stykač a bude.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesně tak, dej tam normální stykač, a ten klidně spínej tím SSR. :)

A jestli máš strach, že časem začne vrčet, tak musíš bohužel sáhnout po něčem spolehlivým, třeba Schrack.

P.S. http://www.schrack.cz/eshop/stykace-a-m ... ac-1.html/
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#6 Příspěvek od tomasjedno »

wlezley píše:...Čekal jsem ledaco, ale že to protopí 30W?!?
A kolik jsi čekal, že protopí tyristorové/triakové SSR při 17 A?

Někteří lidé si radši SSR postaví vlastní - přikládám foto prototypu 600V/32A se spínáním v nule, vlastnoručně vymozkovaného a vyrobeného někdy kolem r. 1990.
Přílohy
image.jpg
(74.38 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od TAKJAN »

SSR-nevím teď jaký typ, mám jich pár doma, používají u syna v práci k spínání právě topení (navíc regulací vynecháváním period, což dělá flickr, ale u zákazníka s větší impedancí, ale to není pro nás důležité). Důležité, že pro Evropu a větší výkony a musí to fungovat. Schválně se ho zeptám, jaké teploty jsou normální-dělá ve zkušebně.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#8 Příspěvek od weed_smoker »

Většinou jsem viděl SSR chlazený o skříň toho,v čem byly.Na jedný pásový peci (s několika zónama s různou teplotou) byly taky přidělaný do zad rozvaděče,dost blízko k sobě.Prej se měnily tak 2-3 do roka,pokaždý jiný.A byly to 50A na asi 800V,tělesa byly mezi fázema a braly tak 30A.Ovládaly to dvoustavový regulátory a některý SSR v tom dost cyklovaly.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#9 Příspěvek od wlezley »

No blbý, když je ta krabice plastová. Vyguglil jsem, že 1A=1W takže chladič na vyzáření 2O-25W mi vychází cca 60cm². Vešel mi tam žebrovaný hliník 12x6 a teplota je 80℃ na chladiči. Lokálně, na tom relé zůstává pořád kolen kila. Zatím to 12 hod. vydrželo, tak uvidím.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Jestli má chladič 80°C, pak je přechod při cca 25W nejméně na 140°C.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

... a rychlá smrt bude následovat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Před časem jsem SSR monoblok 3x50A použil i s origo dodávaným chladícím vějířem na regulaci topení v lince. Mezi bílá teplovodka. Valilo skrz něj cca 3x25A. Datašít lhal, že ten chladič zvládne pasivní chlazení plnýho zatížení v okolní teplotě 20st. Ani náhodou! Namontováno v rozvaděči, co má na dveřích chladící jednotku a drží teplotu kolem 30 st. Chladič SSR měl při polovičním proudu kolem 75 st. Tak se pod něj dal kvalitní větrák a teplota klesla na 45-50 st. No a nad triakem je teplotní spínač, kterej vypíná buzení SSR a zahlásil poruchu.
Jirka

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PabloX »

Pozeram ze som urobil dobre ked som na spinanie 18kW spiral v saune pouzil stykace a nie SSR :)

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od Sesi »

My jsme v práci realizovali el. topení (3f, 15kW), řízení PID termostatem + tři SSR. Pokud se teplota blíží té nastavené nebo se jen udržuje, regulátor spíná výstupy vždy jen na chvíli, tam by stykač nevydržel, protože v tomto módu systém běží většinu času.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“