Dva 5V zdroje - můžu je seriově spojit pro 10V?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

Dva 5V zdroje - můžu je seriově spojit pro 10V?

#1 Příspěvek od jurassEb »

Dobrý den,

mám takovou otázku. Mám dva regulátory el. motorů (ESC) a každý z nich má výstup 5V/2A jakožto stabilizovaný zdroj (není to výstup pro motory) pro eventuálně použité el. součástky. Oba jsou napojeny do stejné baterie 4S LiPol. Potřeboval bych vyrobit napětí 7-12V pro napájení arduina.

Můžou se tyto výstupy z obou reglerů spojit do serie, jako bateriové články, abych měl 10V? Já předpokládám že asi ne, protože by to byl zkrat, ale pro jistotu se ptám.

A otázka č. 2: Můžu je spojit paralelně, abych dostal 5V/4A, namísto 5V/2A? To už by myslím mělo snad jít.

Děkuji

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Paralelně ne, sériově ano.

Omlouvám se, přehlédl jsem, že jsou spojené se stejnou baterií, takže sériově také ne. Paralelně ne, ani přes diody, protože oba zdroje nemají žádnou proudovou rezervu a protože se proud jistě nerozloží rovnoměrně, začne jeden zdroj vypínat a je to v loji.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 19 lis 2014, 08:03, celkem upraveno 4 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

a) pokud mezi vývody zdrojů neshledáš vodivé spojení tak ano b) záleží na tom , jak si ceníš zdroje a následně spotřebičů , pokud tam budou dva zdroje s jedním společným vodičem a každý má svou proudovou ochranu , tak nejspíše ano .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#4 Příspěvek od jasin »

Když jsou zdroje napájené z jedné baterie tak skoro jistě mají mínus pól společný. Pak při sériovém zapojení výstupů bude jeden z nich zkratován.
Tudíž sériové zapojení možné nebude!
Naopak paralelní spojení určitě půjde. Ale raději bych je spojil přes diody aby se nehádaly.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
MiroH
Příspěvky: 54
Registrován: 28 led 2011, 01:00
Bydliště: Nitra

#5 Příspěvek od MiroH »

Naco vymyslas, ak mas 5V zdroj, napajaj Arduino priamo 5 voltami a nebudes mat straty na stabilizatore. Arduino ma na pinoch vyvedene aj napajacie piny 0 a 5 V. Nie ten na 7-12V ale radovy konektor.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“