aktivni usmernovac

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

aktivni usmernovac

#1 Příspěvek od alvr »

Zdravim zkusene kolegy.
Jen na zacatek. Pouzivam tento obvod instrumentalniho diferencialniho zesilovace pro snimani signalu z cidel s moznosti nastaveni zesileni (A=1 az 10) odporem R5 (centralne jednim prvkem). Dale tento upraveny signal zenu pres plne diferencialni zesilovac na dif. vstupy ADC uC, ktery to vyhodncuje.
Chtel bych udelat upravu, a to pomoci zesilovacu U2 vytvorit rychly aktivni dvoucestny usmernovac se stavajici moznosti nastaveni zesileni. Usmerneny signal bych stejnym zbusobem beze zmeny prohnal pres U1 na uC.
Motam se s tim a nedari se mi to funkcne navrhnout. Beru si priklady z klasickych aktivnich usmernovacu (jednocestnych, dvoucestnych), ale nedari se mi to spravne a jednoduse udelat :-( Neporadi mi nekdo, jak by to slo, prosim?
Predem diky!
Přílohy
difer. zesilovac1.JPG
(199.69 KiB) Staženo 136 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jsem na jiném počítači, takže nemám po ruce svoje obrázky. Zkus následující schema (půjčil jsem si ho z netu), potřebuje přiměřeně "tvrdý" zdroj signálu, což výstup OZ U1 splňuje.
Přílohy
akt_usm.png
(3.3 KiB) Staženo 91 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od alvr »

Myslis zapojit stejny obvod paralelne i na minus toho zdroje V3 pro plne diferencialni funkci, jo? Cim pak ridit zesileni centralne?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dej to až za ten dif-zes, vstup nech tak, jak je včetně regulace.

EDIT - jo tak, to má i diferenciální výstup. Tak ty vstupy zpracuj obyčejným dif-zes, usměrni a za to si dej, co chceš, třeba ten OPA.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Bez vložení dalších OZ se pravděpodobně neobejdeš (pokud jsi měl na mysli jen změnu funkce stávajícího zapojení). Před stávající dif. zesilovač můžeš vložit tohle:
:wink:

p.s. Předpokladem přesnosti je dostatečně malý vnitřní odpor snímačů.
Přílohy
usměrňovač.png
Podmínka přesnosti: Ri << R
(7.61 KiB) Staženo 147 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

ZdenekHQ píše:Dej to až za ten dif-zes, vstup nech tak, jak je včetně regulace.

EDIT - jo tak, to má i diferenciální výstup. Tak ty vstupy zpracuj obyčejným dif-zes, usměrni a za to si dej, co chceš, třeba ten OPA.
Obávám se, že není jedno, jest-li se signály nejprve usměrní a pak odečtou nebo naopak. Ovšem záleží na záměru autora. :wink:

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od WLAB »

Usmernovac, nebo obvod absolutni hodnoty?
A co je potreba "usmenit"? Ty nesymetricke signaly, co pak tvori diferenci nebo tu "diferenci"? Proc to nejde udelat v MCU?
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já to vnímám tak, že nechce mít nic "opřený" o zem. Nicméně ten AD převodník to stejně asi pokazí, většinou jsou pseudo-dif, takže někde se ta zem projeví.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od WLAB »

Chtelo by to hlavne vedet, zda chce |A-B| nebo |A|-|B|....
Ovsem v kamzdem pripade absolutni hodnota je spojena se ztratou informace, opravdu to chce?

"Opreni o zem" resi (spis "kvazi - resi") prave do diff zapojeni co ma, jak s tim nalozi MCU zalezi na jeho ADC vstupech. Nekdy muze byt lepsi to prevest pred ADC na single ended..... "kvazi-resi" protoze stejne ty OZ sve vstupy stejne zpracovavaji jako dva single-ended signaly proti vlastnimu napajeni....
de omnibus dubitandum est

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

WLAB píše:...Ovsem v kamzdem pripade absolutni hodnota je spojena se ztratou informace,...
Pokud tou informací má být absolutní hodnota, pak to není její ztráta.
Např. signál z výstupu střídavých Wheatstonových můstků, měřících transformátorů a pod. je vhodné k jeho vyhodnocení nejprve usměrnit. :wink:

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od WLAB »

pak je to porad ztrata, ale neceho, co neni treba vedet ...
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#12 Příspěvek od alvr »

Puvodne jsem mel v planu signal usmernit abych snizil citlivost na polovinu (usmerneny signal bych zesilil x2), protoze je pro me dulezite vyhodnocovat hlavne kladne casti periody (respektive absolutni hodnota). Kdyz ale poustim do dif. vstupu uC dva neusmernene signaly posunute o 180 stupnu s offsetem , tak to je ve vysledku ta sama citlivost, jako bych ten signal usmernil. Ale puvodne jsem chtel vyhodnocovat |A-B|. Takze momentalne do toho nebudu rypat.
Ale i tak by me zajimalo nejake jednoduche usmerneni zakomponovane do meho stavajiciho obvodu.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“