Regulátor ťahu kotla

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
m6692
Příspěvky: 19
Registrován: 22 zář 2008, 02:00

Regulátor ťahu kotla

#1 Příspěvek od m6692 »

Aojte
potreboval by som pomôcť s nasledovným zapojením. Chcel by som si vyrobiť ku kotlu na pevné palivo regulátor prívodu vzduchu, ktorý je umiestnený pred ohniskom a reguluje sa ním množstvo vzduchu privádzaného k spaľovaciemu priestoru. Súčasťou regulátora je ventilátor vháňajúci vzduch do kotla, teplotné čidlo snímajúce teplotu vody na výstupe z kotla a samotná elektronika regulátora. Ventilátor chcem použiť z počítača 12V. Princíp fungovania by mal byť taký, že by som mal nastavenú nejakú teplotu na výstupe z kotla (napr.65°C) a pri dosiahnutí tejto teploty by sa ventilátor zastavil. Pri poklese teploty by plynulo zväščoval otáčky ventilátora, čím sa privádza vzduch do spaľovacieho priestoru a podporuje sa horenie, až do dosiahnutia požadovanej teploty, kedy sa ventilátor znovu vypne. Jednoducho povedané potrebujem dosiahnuť to aby som mal na výstupe z kotla vždy približne rovnakú teplotu napr. tých 65°C. Toto by som potreboval vyregulovať nejakpo elektronikou a tým ventilátorom.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Je třeba to vůbec regulovat? Obsluhoval jsem kotel na dřevo, kde běžel ventilátor stále. Metrová polena padala vertikálně do ohniště, kde hořela a kam foukal ventilátor. Jistě to bylo vymakané na určitou teplotu, ale stačilo to, nijak se to neregulovalo.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#3 Příspěvek od honzasl »

Je cílem získat regulátor, nebo si zabastlit?

http://www.logitron.cz/produkt-3157/ter ... -11wb.html

Tohle stojí něco málo přes tisícovku.

Jinak PC ventilátor je podle mě nedostatečný, kdyby stačil, tak ho tam výrobci dávno montují místo těch asynchronních hovad....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Zde je třeba uvést typ kotle . Např. do klasiky dakona není třeba nic foukat , naopak se přívod primárního vzduchu zavírá . Nejdříve zda víš co jsou primární a sekundární vzduch a jak se regulují . Ale u většiny těchto kotlů je již regulace primárního vzduchu bez potřeby elenergie vyřešená . Zrovnatak u buderusu který vlastním .

Uživatelský avatar
m6692
Příspěvky: 19
Registrován: 22 zář 2008, 02:00

#5 Příspěvek od m6692 »

Ďakujem za doterajšie reakcie na moju otázku no ani jedna nerieši to čo by som potreboval. (možno okrem HONZASL). Mám kotol doma robený cca 24KW, ktorý potrebujem vyregulovať kvôli štvorcestnému ventilu, ktorý som teraz umiestnil do systému. Túto reguláciu by som chcel použiť namiesto klasickej reguláciehttp://www.regulus.sk/sk/regulator-tahu ... uhe-palivo pretože si myslím že elektronicky ovládať množstvo vzduchu sa mi zdá precíznejšie. Nakoľko mám klasický kotol na tuhé palivo sekundárnu reguláciu pomocou ventilátora neriešim, skôr ak by mi to ešte nevyhovovalo budem riešiť ťah komína nejakou reguláciuo ťahu komína.
https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=reg ... +%C5%A5ahu
Takže poprosím niekoho o pomoc v o veci ako som to opísal v mojom úvodnom príspevku. Ďakujem

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#6 Příspěvek od honzasl »

Nějak nevím, co vlastne požadujete? Kupte hotovou krabičku, výrobců je hafo, počtěte si tady:

http://www.energoportal.cz/forum/pevna- ... ka_oblast=

Dělat to doma sám nemá (podle mě) smysl, smysl má řešit výběr a nastavení výrobku. Tak jako tak dojdete ke stejnému řešení:

čidlo (a) + jednočip + PWM + měnič.

Vymýšlet tato nějakou jednoduchou analogovou srandičku je podle mě naprd, protože když už bych něco takového dělal, tak bych chtěl, aby to nejen dmychalo podle teploty, ale taky poznalo dohoření kotle a včas ventilátor vyplo, umělo zapnout čerpadlo a ve vašem případě umělo i pohnout tím čtyřcesťákem (ochrana zpátečky).

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od Sesi »

Takže tazateli jde o to, aby 4-cestným ventilem vytvořil krátkou smyčku, která se rychle nahřeje pak drží nastavenou optimání teplotu (kvůli rosení a dehtování kotle) a pak podle potřeby otevírá 4-cestný ventil velký okruh do radiátorů? Takže potřebuje regulovat výkon kotle k udržení konstatntní teploty krátké smyčky. Pokud je to tak, tak to musí být propočítané z pohledu topenařiny a vědět, že kotel dokáže dostatečně (a také rozumně rychle) stáhnout svůj výkon (místnosti natopeny, zavírají se termostat. ventily na radiátorech, snižuje se průtok a následně přivírá 4-cesťák a je nutno snížit výkon kotle) jen přiškrcením vzduchu - ne všechny kotle na to jsou navržené.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#8 Příspěvek od medulin »

Množství vzduchu do kotle se neřídí teplotou, ale množstvím O2 ve spalinách pomocí lambda sondy tak, aby spalovaní bylo co nejdokonalejší a nebyl zbytečný průvan přes kotel.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

A co žádaná hodnota výkonu? Ta se ti nějak "ztratila". :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Můj spolupracovník kdysi řešil zvyšovač tahu komínu, hlavně na zatápění u uhelnýho Dakona. Způsob Venturiho trysky s ventilátorem na vrcholu komína vydržel dva roky a shnil. Tak potom vyzkoušel dvoulistou vrtuli ve výstupní kouřový trubce z kotle. Vrtule byla takovej ohnutej motýlek z žárovýho nerez plechu a hřídel vycházela z kolene trubky, teflonovej lágr. Trubka byla z nějakýho kandelábru a koleno bylo povařený z několika úhlových segmentů z toho samýho. Pohon malým 1f. asynchroňákem na 230V, jen zap a vyp, žádná regulace. Myslím, že 1200ot. Fungovalo to dobře, stojící vrtule spaliny vůbec nebrzdila, ta vrtule kryla jen asi 1/5 průřezu roury. Měl to asi 10 let dokud k nim nenatáhli plyn.
Jirka

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#11 Příspěvek od honzasl »

Masar
U klasického automatu (uhlí, pelety, plyn) se přeci výkon reguluje množstvím paliva (otevření ventilu, střída šneku) a vzduch následně podle lambdy.

U odhořívacího kotle se musí výkon regulovat vzduchem a proto je prostě jakékoli nastavení kromě plného výkonu špatné/kompromisní. Jakékoli snahy elektronizaci svého Dakona jsem vzdal už ve fázi projektu, nikdy to nevedlo k ničemu užitečnému (a poslal jsem ho dál a postavil si novou kotelnu).

Původnímu tazateli proto stále doporučuju některou z těch polských krabiček.

Uživatelský avatar
danyel
Příspěvky: 55
Registrován: 09 črc 2007, 02:00

#12 Příspěvek od danyel »

Lepší než tlačný ventilátor je odtahový.Jdeto celý koupit jako hotový výrobek.Při tlačném hrozí,že z kotelny bude velkovýroba dýmu.Používám ho na roztápění.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

honzasl píše:...U odhořívacího kotle se musí výkon regulovat vzduchem a proto je prostě jakékoli nastavení kromě plného výkonu špatné/kompromisní...
Ale to je jen pohled na regulaci z hlediska maximální účinnosti, sledující úsporu paliva. Ale tato regulace musí být podřízena regulaci teploty kotle. Samotné zastavení přísunu paliva nemusí zabránit přetopení. A pokud zde není regulovatelný přísuv paliva (klasická násypka), pak jiná regulace, než regulace tahu, není k dispozici. :wink:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jezevec »

Topím jak plynovým kotlem tak (většinou) kotlem na dřevo. U obou mám čtyřcestný ventil. U kotle na dřevo se přívod vzduchu reguluje pomocí k tomu určené termostatické hlavice, která ovládá otvírání dvířek přes páčku a řetízek. Žádný ventilátor nepotřebuješ. Dostatečný tah musí vytvořit samotný komín. Zrovna tak není ani potřeba žádné automatizace k řízení čtyřcestného ventilu, na to přijdeš sám.
Důležité je mít u kotle akumulační nádrž, bez ní se ti bude kotel přehřívat a dehtovat. Potom ti nezbude, než otočit ventilem a pustit přebytečné teplo do baráku nebo do kanálu přes ochlazovací smyčku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

honzasl píše: Jakékoli snahy o elektronizaci svého Dakona jsem vzdal už ve fázi projektu, nikdy to nevedlo k ničemu užitečnému
Máš naprostou pravdu. Neexistuje pro něj totiž palivo, který by se mu aspoň 2x denně nešprajclo v násypce. Je moc úzká a u malých výkonů i malý objem. Prostě to je "dvouhodinovej" kotel, ke kterýmu se musí stále chodit. Ještě že s ním topím tak týden v roce když je pod -15st C, zbytek obstará Semechnice ze vzduchu. :)
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“