čím vyčistit ink jet hlavu?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mopadzi
Příspěvky: 198
Registrován: 16 čer 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

čím vyčistit ink jet hlavu?

#1 Příspěvek od mopadzi »

zdravím, mám Epson rychlou B310...Asi zaschla černá. Dá se to něčím uvolnit? do ultrazvuku nebo je na to nějaký jiný způsob? Jinak asi sběrný dvůr. Výměna prý 8kKč....
HESLO: kdo si hraje nezlobí....

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Když to není "moc do hloubky", rozpouští tu barvu i líh nebo lépe isopropylalkohol. Ale někdy už je pozdě na záchranu.
Takže z jistého pohledu je možné ocenit HP, že každá "origo" náplň je vlastně nová tisková hlava.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

Mám pocit že alkoholem se to právě čistit nemá - že ten inkoust je rozpustnej jen ve vodě. Ideálně v hodně teplé vodě

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jiriS »

Na Canonu jsem to čistil teplou vodou, ne horkou. Povedlo se, ale nebyla moc dlouho zatuhlá.
Jirka

Uživatelský avatar
Wolf70
Příspěvky: 141
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od Wolf70 »

No já bych doporučil kombinaci vlažné vody a lihu cca1 ku 5 líh lépe vzlíná i s namíchanou vodou :D :D

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Tak abychom si v tom udělali jasno.
Jestli má někdo dojem, že se ta barva rozpouští ve vodě, ale v lihu ne, doporučuji jeden pokus:
- vezměte fotku vytištěnou na ink jet
- zkuste roh fotky přejet hadříkem namočeným ve vodě
- zkuste jiný rok přejet hadříkem namočeným v lihu
- zkuste (pokud máte) nějaké jiné rozpouštědlo, např. aceton (ten ale spolehlivě zničí hlavu) nebo něco na bázi propylenu (tam opatrně)

Něco trochu jiného je barvu naředit, dokud je tekutá, něco jiného je rozpustit zaschlou a ještě něco trochu jiného může být pokud projde hlavou a zasychá na papíru po "ohřátí a vyplivnutí tryskou".

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od czatlantis »

No já si právě matně vzpomínám na test co jsem dělal a líh to rozmazal mnohem míň než obyčejná voda...Ale mix by mohl být nejlepší (kvůli té vzlínavosti/povrchovýmu napětí)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Na čištění musí stačit horká voda. Ale pokud je to tam zapečené, tak nepomůže skoro nic. Podle toho ale jak jsi psal, tak jenom zaschnuté.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#9 Příspěvek od Mira_A »

Horká voda je blbost. Ta voda má být max. vlažná. Teplem ten inkoust zasychá. Pokud jde o ten isopropyl neplést s technickým líhem (obsahuje cca 5% acetonu), tak dělají nějakou vodičku na té bázi a udajně to rozpouští lépe jak voda. Nechat klidně namočené přes celou noc.

Ten aceton v tom lihu je prevít. Deskám plošných spojů nebo součástkám třeba neublíží, ale stačí to použít na dotykáč tak je v pr.....

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Mira_A píše:.. dělají nějakou vodičku na té bázi a udajně to rozpouští lépe jak voda.

No a jakou vodičku ? Mimochodem, s ničím jiným než tou horkou vodou jsem za zhruba 8 let plnění cartridží a čištění hlav nepochodil, takže by mě to doopravdy zajímalo.
Mira_A píše:Teplem ten inkoust zasychá
Teplem zasychá žloutek na kalhotách, např. žehličkou. Inkoust do cartridží má stanovených 25 parametrů a minimálně 15 z nich musí splňovat pro doplňování. Horkem se rozpouští a k tomu je nejlepší používat vodu (nejlépe destilku bez kamene), ab se měl kam rozpouštět.

Samozřejmě se nechci hádat, ať si to každý dělá podle svého nejlepšího světového názoru. :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

Já to taky řešil tady http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... tisk%E1rna a pokrok sice je, ale není to úplně dobré. Co jsem vypátral, tak na zahraničních webech se opakují 3 různé čistící lázně.
1
Make a mixture of ammonia. Mix one part ammonia with 10 parts of distilled water. For instance, mix 1 teaspoon of ammonia with 10 teaspoons of distilled water.
2
Mix 1 cup of distilled water with two drops of dishwashing liquid and 2 ounces of alcohol. Strain the mixture with a coffee filter then store it in a tightly capped bottle.
3
Try a solution of denatured ethanol and water. Make a mixture that is half denatured ethanol and half water and mix well.
Překlad nechávám na zdatnějších. :wink:
Na jednom webu byla jako poslední pokus doporučená horká lázeň 10% octa s destilovanou vodou 50/50. V ní maximálně 1 minutu a důkladný proplach destilkou. Ta se ostaně doporučuje ve všech případech. V normální kohoutkové vodě je příliš mnoho různých nečistot a minerálů, které hlavu ucpou poměrně rychle. Hlavu jsem proplacoval tlakem injekční stříkačkou až bylo vidět, že jde voda z trysek. Žádný velký úspěch to ale nemělo. Pak jsem zkusil obrácenou cestu. Nasával jsem destilku do stříkačky přes hlavu do ní ponořenou. Tam se konečně hlava trochu chytla. Při tom všem se mi nakonec zdálo, že mi asi nějak zhoustnul inkoust co s ním doplňuji. Nevím jestli je to možné, ale když zbyla v hlavě destilka, tak to trochu tisklo. Sice světlejší, ale tisklo. Když pak došlo na čistý inkoust, tak ani kapka. Na chemii zatím nedošlo, pořád si říkám, že není tak špatně. :wink: Jestli se to nepohne k lepšímu, zkusím ten tip s čpavkovou vodou. Ten se objevoval docela často. Zítra si jdu ale vyzvednout aletrnativní kartridge a uvidím co je na tom pravdy s tím zhoustnutím inkoustu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#12 Příspěvek od Mira_A »

p32 píše: No a jakou vodičku ? Mimochodem, s ničím jiným než tou horkou vodou jsem za zhruba 8 let plnění cartridží a čištění hlav nepochodil, takže by mě to doopravdy zajímalo.
http://www.alza.cz/refillkity/cistici-r ... 844856.htm

Já jsem to slyšel u jednoho prodejce co je regionálním zástupcem CZC, ale nikdy jsem tu vodičku nekoupil. Protože za pár ml takové peníze nevyhodim.

Vždy jsem to odmočoval ve vodě a pomohlo to, až jednou zaschla na dobro.
Tak jsem se nasral a koupil LED za cenu toho co by mě stála nová tisková hlava do staré tiskárny. Stejně tisknu jen černobíle.
Destilka může být dost agresivní. Trochu ji profouknout tlakem taky pomůže, ale nesmí se to přehnat jinak může dojít k vnitřní destrukci.

V mé tiskárně Canon dokonce bylo takové čerpadélko odsávající inkoust z tiskárny. Odsávalo to přes porovanou podložku na které byla tisková hlava když netiskla.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

Mira_A píše:....
Destilka může být dost agresivní. Trochu ji profouknout tlakem taky pomůže, ale nesmí se to přehnat jinak může dojít k vnitřní destrukci...
Co je na destilované vodě agresivního, když ty barvičky jsou vodou ředitelné? :roll:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#14 Příspěvek od marshal »

používal jsem cleaning kit CK2000, po několikanásobné aplikaci to většinou pomohlo, ale mám dojem že už není v prodeji.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#15 Příspěvek od Mira_A »

hafca píše: Co je na destilované vodě agresivního, když ty barvičky jsou vodou ředitelné? :roll:
Tak probíhá daleko intenzivněji oxidace materiálů. Dokonce i nerez docela trpí. Možná když jsou minerály, že to tu oxidaci tlumí. Někdo se tu zmiňoval o možném zanesení trysek minerály. Ale na hlavě je i nějaká ta měď mosaz a podobně. I s obyčejnou vodou pak rychle chytá nádech vrstvičky oxidu.
Hodně to bylo vidět u hlav tiskáren HP. Takže ta destilka. která je vysoce korozně agresivní těm hlavám taky moc neprospěje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“