Polarizační fólie z LCD

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Polarizační fólie z LCD

#1 Příspěvek od kulikus »

Potřebuju polarizační fólii. Chci ji stáhnout z vyřazeného LCD televize. Je na obou stranách skleněnného displeje. Sklo mi však popraskalo.

- Jak ji úspěšně stáhnout a čím ji umít od lepidla.
- Případně kde sehnat polarizační fólii?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Taky jsem pitval pár LCD, to sklo prasko taky, folii jsem bohužel přetrhnul. Jde to lépe pouze zahřátím fénem. Potom vyčištění od "lepidla" jen mechanicky. Ředidlo S6000 to sice částečně rozleptalo ale neumylo. Jinak se stím dá dělat spousty zajímavých věcí. Obzvlášť když máš dvě.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »


Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od vladimir »

Na umytí bych použil "toluenové rozpouštìdlo a èistiè", už jsem s tím odstraòoval zbytky lepidel i z vìtších ploch s mnohem vìtším úspìchem, než pøi použití C 6000 nebo lihobenzínu.Samozøejmì lakované plochy nebo plasty opatrnì odzkoušet, mùže naleptávat povrch.Pro ty co nemaj zájem se pøi èištìní zhulit - vìtrat ! :D

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

mi-ro píše:Taky jsem pitval pár LCD...
Zkusil jsem to s horkovzdušnou pistolí. Uchytil ji do svěráku nahnutou nad hranu stolu, nechal ji funět na sklo LCDečka položeného na stole a zespodu stahoval přes hranu stolu fólii. To sklo občas ohybem prasklo, ale šlo snadno dolů.

Uživatelský avatar
rimi
Příspěvky: 288
Registrován: 26 čer 2011, 02:00
Bydliště: Pribor

#6 Příspěvek od rimi »

ted jsem dopitval nejaky notebookovy LCD a polarizacni folie tam byla volne, pokud ji jeste chces, daruji.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kulikus »

Poslal jsem SZ.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

mi-ro píše:... Jinak se stím dá dělat spousty zajímavých věcí. Obzvlášť když máš dvě.
Chci zkusit vizualizaci tenze v plexi. Co dalšího by se dalo zkusit? Polarizaci na odrazu od vodní hladiny?...

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

Zadařilo se!
Fólii jsem rozstřihl na dvě, dal je přes sebe natočené tak, že propouštěli maximum světla. Svítil jsem na ně halogenkou 55W. Mezi ně pásek plexiku asi 8x25x20mm. Při namáhání byly vidět tmavé pruhy v místech tenze v plexi.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od 1N4148 »

O fotoelasticimetrii jsem slyšel naposledy na strojárně na přednáškách z konstruování. Používalo se to pro vyšetřovaní napětí ve strojních součástech při namáhání, když ještě nebyly k dispozici počítače pro numerické simulace. Udělal se plexisklový model součásti a ten se zatěžoval. Nejzajímavější je sledovat koncentraci napětí kolem hran nebo poruch v materiálu (prasklina, malý otvor).
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

Tak jsem zjistil, že to pěkně funguje i s jednou fólií, podsvětlené displejem notebooku.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“